Co ale teprve jejich poslední počin: ke stavbě mostů nad amsterodamskými kanály se rozhodli využít 3D robotické tiskárny.
„S pomocí moderní technologie vytvoříme prostorové kontury budoucnosti,“ prohlásil designér Joris Laarman, když představil veřejnosti svůj nový cíl. Heijmans ve spolupráci se start-up firmou MX3D se rozhodla přímo v srdci Amsterodamu demonstrovat praktické využití 3D tiskáren pro snadnou a nenáročnou konstrukci mostního tělesa. Programovatelný mobilní tiskárenský robot, umístěný na pohyblivých nosnících postupně propojí dva břehy drachtu malým mostkem pro pěší, a to v čase neporovnatelně kratším, než by prý zabrala stavba běžného mostu.
Zásadní problém, jak jej popisuje Jurre van der Ven, vedoucí oddělení inovací v Heijmans, je načasování a naprogramování vlastního produkčního procesu. „Konstrukce a design jsou v zásadě dva oddělené faktory v průběhu stavby. Architekt navrhuje něco, co stavitel interpretuje a buduje tak, jak to bylo zamýšleno,“ popisuje van der Ven. „Jenže na úrovni plně automatizované 3D konstrukce se obě tyto aktivity odehrávají v ten samý čas. To znamená, že na design teď musíme začít pohlížet úplně jinou optikou.“
Konstrukce mostu s využitím 3D tiskárny s sebou nese několik změn oproti zaběhlé praxi. Vyžadovat bude jen minimum pracovních sil (kromě vlastní instalace mnohoosé konstrukce, po které se bude robot pohybovat, jen jednoho operátora), výstavba bude maximálně energeticky efektivní (žádné zbytečné pohyby, doslova) a stejně šetrně se bude zacházet i s materiálem, tlačeným injekčním dávkovačem. Žádné odpady, žádný zbytkový materiál. „Bude to fantastická hmatatelná metafora, most spojující minulost s budoucností,“ dodává návrhář Laarman.
Sdílet / hodnotit tento článek