Jak poznat poškozené stavební dříví, jak se projevuje dřevokazný hmyz a houby
Obr. 4. Poškození dřevostavby trámovkou – pouze růst plodnic A) (Foto Pánek).
Obr. 1a Výraznější zbarvení jádrového dřeva modřínu (A versus B) (ale i jiných jádrových dřevin) je indikátorem vyššího obsahu extraktivních  látek a tím i vyšší přirozené odolnosti vůči poškození dřevokaznými houbami (Foto Pánek).
Obr. 1b Výraznější zbarvení jádrového dřeva modřínu (A versus B) (ale i jiných jádrových dřevin) je indikátorem vyššího obsahu extraktivních  látek a tím i vyšší přirozené odolnosti vůči poškození dřevokaznými houbami (Foto Pánek).
Obr. 2 Smrk a běl borovice rychle podléhají za vyšší vlhkosti a teploty zamodrání (Foto Pánek).
Obr. 3a Nevhodně skladované řezivo rychle podléhá plesnivění, obzvláště na zastíněných místech a za vyšších teplot okolního prostředí (foto Pánek).
Obr. 3b Nevhodně skladované řezivo rychle podléhá plesnivění, obzvláště na zastíněných místech a za vyšších teplot okolního prostředí (foto Pánek).
Obr. 5a Poškození dřeva našimi nejběžnějšími škůdci tesaříky s oválnými výletovými otvory cca 7x4 mm; (Foto Pánek).
Obr. 5b Poškození dřeva našimi nejběžnějšími škůdci červotoči s kruhovými výletovými otvory o průměru cca 1-2 mm (Foto Pánek).
Obr. 6 Larvy hmyzu „přečkali“ ve dřevě aplikaci biocidu nátěrem a dospělci se následně prokousali tenkou vrstvou ošetřeného dřeva (Foto Pánek ze sbírek VTI Hamburk).
Obr. 4b. Poškození dřevostavby trámovkou – indikoval vnitřní výrazné poškození hnědou hnilobou B) (Foto Pánek).
Sdílet na Facebooku Sdílet na Pinterestu
1 / 10
REKLAMA