Ze zprávy zabývající se způsobem bydlení obyvatelstva, kterou před několika dny vydal Český statistický úřad, je patrných několik trendů. Krom posilujícího se soukromého vlastnictví jde logicky o klesající podíl nájemního bydlení. Přinášíme vybrané údaje, při jejich shromažďování a vyhodnocování vyšli statistici z výsledků sčítání lidu v roce 2011.
- K 26. březnu 2011 bydlelo v bytech téměř 10,145 milionu obyvatel, což je 97,2 % z počtu obyvatel s obvyklým pobytem.
- Z hlediska technických parametrů a vybavenosti domu (plyn, kanalizace, ústřední topení) i z hlediska charakteristik bytu (velikost bytu, typ bytu) se kvalita bydlení trvale zvyšovala.
- K významným změnám došlo ve struktuře podle vlastnictví domu posilováním soukromého vlastnictví. V roce 2011 již více než polovina (51,3 %) všech osob v bytech bydlela v domě, jehož vlastníkem byla fyzická osoba a pětina v domech ve spoluvlastnictví vlastníků bytů.
- Podle právního důvodu užívání je nejčastější bydlení ve vlastním domě. Od roku 1991 klesá zastoupení bytů nájemních (původně většinou ve vlastnictví státu a obcí) a bytů družstevních, které byly v průběhu privatizace převáděny do vlastnictví nájemníků nebo byly prodávány. Nejdynamičtější vývoj zaznamenalo bydlení v bytech v osobním vlastnictví.
- Z hlediska zalidněnosti bytu připadly nejvyšší podíly bydlících osob na byty se 2, 3 nebo 4 osobami. Jako jediná osoba v bytě žilo 12 % osob, většinou to byli senioři.
- V zařízeních obvykle bydlelo více než 194 tisíc osob. K nejpočetněji zastoupeným patřilo bydlení v zařízeních, která byla součástí obytných domů (necelých 38 tis.), bydlení v zařízeních pro seniory (35 tis. osob) a bydlení v ubytovnách (28 tis.).
- Mimo byty a zařízení mělo obvyklý pobyt zhruba 86 tisíc osob, z toho nejvíce připadlo na bydlení v rekreační chatě nebo chalupě (více než 35 tis. osob). Ćtyři pětiny osob bydlících v rekreačních objektech měly v témže objektu i trvalý pobyt.
- Prostřednictvím azylových domů a dalších sociálních zařízení bylo sečteno 11 496 bezdomovců.
- Z celkového počtu 422 tisíc cizinců jich většina bydlela v bytech (342 tis.) a v zařízeních (téměř 67 tis.).
- Bydlení v bytech bylo typické zejména pro občany Vietnamu a Ruska (více než 90 %). Cizinci v bytech bydleli nejčastěji v nájemních bytech.
- Nejvyšší podíly osob bydlících v zařízeních byly u občanů Německa (32 % jejich počtu), u občanů Ukrajiny (24 %).
Sdílet / hodnotit tento článek