REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Základy stavby

Základy stavby

Základy domu jsou konstrukcí, na jejímž správném provedení závisí další osud stavby. Pokud se v základech domu něco zanedbá, opravy jsou velmi technicky náročné a nákladné. Pro běžný rodinný dům si zpravidla vystačíte se zakládáním plošným – na patkách či pasech. Pro větší budovy se využívá zakládání hlubinné na pilotách. Důležitou teoretickou průpravu získáte v následujících kapitolách. Pokud vás zajímá ukázka zakládání z praxe, najdete ji v tématu Jak si postavit rodinný dům.

Materiál pro zakládání

V historii se stavby zakládaly pomocí různých materiálů. Nejstaršími základy jsou: žádné. I dnes se můžeme s takovými stavbami starými často stovky let můžeme setkat. Domy nebo i celá města (například Benátky) se zakládaly i na dřevěných pilotech. Další možností byl kámen, ať již jen pod rohy stavby nebo jako základové rýhy vysypávané kameny a štěrkem. Některé zděné stavby mají i základy vyzdívané z pálených cihel nebo kamene (opuka).

Základním materiálem pro zakládání staveb je dnes beton. Jsou ale i další alternativy, jak si pomoci bez ekologicky i ekonomicky nákladného betonu, například dřevostavby lze zakládat na ocelových vrutech a dřevěných roštech. Novou technologií je i tepelně izolační podsyp.

Základy tvoří také často velkou položku v rozpočtu stavby, například pokud se jedná o rodinný dům. Základy se proto dimenzují úsporně ale tak, aby s jistotou vydržely požadované zatížení.

Plošné základy

Plošnými základy myslíme takové, které sílu vzniklou od zatížení stavby přenáší svojí plochou – základovou spárou, kde roznáší tlak do zeminy. Šířku základů stanoví projekt dle zatížení vyvolaného stavbou a dle typu zeminy. Proto je nutné před zakládáním provést šetření o vlastnostech zeminy. Běžně se základy budují za pomocí betonu litého do výkopů nebo do ztraceného bednění.

Rozeznáváme tyto typy plošných základů:

Takové základy nejdou do velkých hloubek a budují se pouze do hloubky nezbytně nutné, v běžných podmínkách do tzv. nezámrzné hloubky. Ta se může lišit podle typu zeminy a nadmořské výšky stavby. Vždy je nutné, aby projektant dobře stanovil nezámrznou hloubku. Pokud by základy nebyly dostatečně hluboké docházelo by k pohybům půdy pod nimi a stavba bude trpět trhlinami.

Hlubinné základy

Běžný rodinný dům se pomocí hlubinných základů nestaví, i když mohou existovat i výjimky. Hlubinné základy se používají především k zakládání velkých budov. V zásadě se využívají piloty opřené, které přenáší sílu  a piloty plovoucí. Principem takových základů není přenos tlaku do základové spáry ale jeho roznesení pomocí pláště – třením do okolní zeminy.

Příklady takových základů rozdělné dle průměru:

  • Mikropiloty
  • Piloty
  • Studny

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: ARDON SAFETY s.r.o.

Jak vybrat letní pracovní oblečení pro stavební projekty

Léto znamená delší dny a také více času na osobní stavební projekty. Pracovní oblečení na léto však musí kromě ochranné funkce chránit také před horkem a slunečním zářením. Jak vybrat oděvy, ve kterých se neupečete?

Zdroj: liapor.cz

Liapor Mix Statik - lehký beton s vyšší pevností pro náročnější konstrukce

Receptura lehkého betonu má své přísné náležitosti a není snadné ho připravit v domácích podmínkách. Proto Liapor již před lety přišel na český trh se suchou směsí pro přípravu lehkého betonu nazvanou Liapor Mix. Sortiment směsí se v závislosti na poptávce stavebníků postupně rozrůstá. K nejnovějším přírůstkům patří…

Zdroj: AdobeStock - bobcat-beasley

Ocelová výztuž musí být schovaná v betonu. Jak moc a proč?

Ocel a beton jsou kamarádi. Ocel v železobetonových stavebních prvcích zajišťuje pevnost v tahu. Beton ji za to chrání proti korozi. Jak to dělá? A jak musí být ocel v betonu bezpečně uložená, aby nedocházelo ke korozi ocelových prutů – výztuže?

Těsnění prostupů ve spodní stavbě, průchodky, zdroj: HL Hutterer & Lechner GmbH

Jak bezpečně zaizolovat prostupy potrubí ve spodní stavbě?

Těsnící manžety HL jsou určeny na potrubí, které prostupuje stavební konstrukcí v rámci řešení hydroizolace spodní stavby. Například pro prostupy vodovodní a kanalizační přípojky, pro primární okruhy tepelných čerpadel, pro prostupy blízko vnitřních koutů a nároží. Napojování stavebních asfaltových izolací je velice…

Zdroj: betonuniversity.cz

13. ročník Beton University: Těšíme se na společné setkání

Vzdělávací projekt Beton University organizovaný skupinou Českomoravský beton byl vzhledem k epidemiologické situaci v předešlých dvou letech omezen. V letošním roce jsme se rozhodli semináře opět reálně uskutečnit a společně se setkat 2. 6. v Brně a 9. 6. v Praze.

Zdroj: Heluz.cz

Zlatá Známka kvality 2021 pro HELUZ PŘEKLAD NOSNÝ!

Jsme hrdí, že jsme získali jednu ze dvou letos udělených zlatých Známek kvality. Toto nejvyšší ocenění si zasloužila již druhá generace PŘEKLADu HELUZ FAMILY 3in1 nosného.

Zdroj: AdobeStock - oben901

Příliš těžká města. Světové metropole se propadají. Kolik váží město?

Akumulace milionů lidí na pouhé desítky kilometrů čtverečních rozlohy měst se dosud jevila být spíše technickým problémem, jehož řešením se zdálo být rozšíření měst do výšky. Jenže s výškou metropolitních věžáků a mrakodrapů se také neúměrně zvyšovala setrvalá zátěž staveb na podloží. A výsledek? Velká města po celém…

Zdroj: Dům jedním tahem

Dům jedním tahem představuje nový katalog nízkoenergetických domů

Montované domy Dům jedním tahem (DJT) nabízejí zákazníkům už více než 20 let spojení hned několika výhod: promyšlené typové projekty, pevný a dlouhověký keramický materiál a velmi rychlou výstavbu. Letos přichází DJT s aktualizovaným katalogem nízkoenergetických typových domů.

Jaké zvolit základy pro pasivní dům?

Jaké zvolit základy pro pasivní dům?

U pasivních domů se většinou preferuje stavba bez suterénu. Proč? Výhody z dalších místností pod úrovní terénu, chladného sklepa aj. nepřeváží většinou nad značným prodražením stavby a velmi komplikovanými detaily pro odstranění tepelných mostů v konstrukcích základů.

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Školku museli vyklidit. Trhliny ve zdech i stropech se rychle zvětšovaly

Zdi, stropy i sloupy mateřské školy z roku 1968 začaly mít velké statické trhliny. Praskaly příčky, podlaha i obklady na nově obložených záchodech. Přivolaná statička doporučila školku zavřít. Proč se stal stav tak vážný? Mohla za to nedávná rekonstrukce školky? Proč se trhliny projevily až nyní? A byl jen jeden…

Zdroj: AdobeStock -  Roman Milert

Jak umíchat beton? Na co dát pozor při betonování drobných staveb

Beton lze využít na mnoho drobných realizací okolo domu i v zahradě. Schody, opěrné zídky, základové patky a další si mnozí zvládnou zrealizovat sami. Na takovou betonáž často nepotřebujete ani míchačku, na menší objemy stačí kolečko či plech. Jak namíchat beton? Na co si dát pozor? Kolik dát do betonu vody, písku a…

Zdroj: fotolia.com - andrei

Jak izolovat rodinný dům proti radonu? Jaký typ izolace zvolit? Nebo raději odvětrat?

Radon je půdní plyn. Jeho výskyt v přírodě je zcela běžný, proč se o něm tedy tolik mluví v souvislosti se stavbami? Jde o to, že pokud radon proniká do uzavřeného prostoru stavby, zvyšuje tam svoje koncentrace a pro obyvatele může být nebezpečný, totiž karcinogenní. Jak dělat opatření proti radonu na rodinném domku?…

Zdroj: AdobeStock -  Ingo Bartussek

Základy pro rodinný dům: Vyztužení podkladního betonu (5.)

V seriálu o betonových základech pro rodinný dům jsme již vybetonovali základové pasy, vyztužili a vylili ztracené bednění, zjistili jak a kam vkládat či nevkládat drenáže, či jak připravit a hutnit podklad pod podkladní betonovou desku. Dnes u podkladního betonu ještě zůstaneme a uvedeme na pravou míru věci okolo…

Zdroj: AdobeStock - nordroden

Rozdíl mezi stavebním pozemkem a parcelou. Co na to územní plán a katastr nemovitostí

Pozemek, parcela, stavební pozemek, zastavěná plocha, zahrada, trvalý travní porost, orná půda… to všechno jsou pojmy, se kterými se setkáte při zájmu o pozemky. Nebo o parcely? Jaký je rozdíl mezi parcelou a pozemkem? A co znamenají pojmy z katastru nemovitostí a co říká územní plán? A na kterých pozemcích můžete…

Zdroj: Fotolia.com

Bojíte se poškození svého domu od stavby souseda? Co dělat v krizové situaci

Na sousední parcelu najede rypadlo a začne kopat základovou jámu. Zdi vašeho domu se třesou, objevují se praskliny. Noční můra každého vlastníka rodinného domu. Máte nějakou možnost se bránit? Jak zakročit při poškozování svého domu sousední stavbou? A co dělat, aby k tomu vůbec nedošlo?

REKLAMA