REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Pozední věnec a ztužení stavby

Pozední věnec a ztužení stavby

Pozední ztužující věnec, u zděných staveb většinou železobetonový, má za úkol společně s dalšími konstrukcemi zachytit především vodorovné síly na dům. Ty mohou být vyvolány větrem ale i konstrukcí samotnou, například krovem. Železobetonový věnec ale musí mít správné rozměry a být správně vyztužen. Ani lití železobetonového věnce se někdy neobejde bez chyb.

Základní informace o železobetonu

Beton a ocel se mají rádi. Především proto, že mají odlišné vlastnosti, a přitom mohou fungovat v symbióze díky velmi podobné délkové teplotní roztažnosti. Jako správný pár se doplňují. Tam kde beton nestačí, přebírá slovo ocel. Beton za to ocel chrání proti korozi a dělá těžkou práci v místech, kde to umí nejlépe. Jak se dělí výztuž?

  • Podélná nosná výztuž, dává se na taženou stranu prvku
  • Příčná výztuž – rozdělovací výztuž a třmínky

Všechny prvky výztuže spolupůsobí. Některé zachytávají hlavní ohybové momenty, jiné zase smykové síly. Je nutné uložit všechny prvky předepsané projektovou dokumentací.

Není výztuž, jako výztuž. Dbejte na správné užití ocelových prutů

Betonářská výztuž, betonářská ocel, nesprávně a lidově nazývaná také starým názvem roxor. Výtzuží je dnes mnoho typů. Liší se podle:

  • Tloušťka průřezu – průměr
  • Třída tažnosti
  • Tvar žebírkování

Uložení výztuže do betonu – správné krytí

Součástí každého projektu železobetonové konstrukce je i údaj o krytí výztuže. Tu je potřeba dodržet, nedostatečné krytí ocelových prutů může způsobit rychlejší korozi a degradaci konstrukce. Příliš vysoké krytí zase znamená, že výztuž bude v betonu uložena jinde, a tedy méně efektivně, než statický výpočet předpokládá.

Funkce železobetonového věnce

Věnce jsou nepostradatelnou součástí všech zděných staveb. Jsou jedním ze zásadních prvků zajišťujících spolu s příčnými ztužujícími stěnami a stropy prostorovou tuhost stavby. Přenášejí vodorovná zatížení ze střešní konstrukce do příčných ztužujících stěn, zajišťují stabilitu vysokých a dlouhých stěn, vyrovnávají nerovnoměrné sedání stavby, zamezují vzniku trhlin ve zdivu.

Další funkcí je dostatečná opora pro opření samostatných břemen – například stropních trámů atp.

Je dobré nezapomínat, že věnec je součástí celého systému ztužení stavby. Zvláštní pozornost musí stavebník a projektant věnovat bungalovům – jednopodlažním rodinným domům. U nich ztužení pouze železobetonovým věncem v šířce zdiva nestačí a je potřeba tuhost stavby zajistit jinak. Například:

  • Tuhou stropní deskou
  • Ztužujícími stěnami uvnitř dispozice
  • Rozšíření věnce oproti zdivu

Mohlo by vás zajímat

Foto: Zdeněk Lachman

Pozední železobetonový věnec: K čemu slouží a jaký měl vývoj. Na co si dát pozor

Věnce jsou nepostradatelnou součástí všech zděných staveb. Jsou jedním ze zásadních prvků zajišťujících spolu s příčnými ztužujícími stěnami a stropy prostorovou tuhost stavby. Přenášejí vodorovná zatížení ze střešní konstrukce do příčných ztužujících stěn, zajišťují stabilitu vysokých a dlouhých stěn, vyrovnávají…

Zdroj: AdobeStock - bobcat-beasley

Ocelová výztuž musí být schovaná v betonu. Jak moc a proč?

Ocel a beton jsou kamarádi. Ocel v železobetonových stavebních prvcích zajišťuje pevnost v tahu. Beton ji za to chrání proti korozi. Jak to dělá? A jak musí být ocel v betonu bezpečně uložená, aby nedocházelo ke korozi ocelových prutů – výztuže?

Zdroj: AdobeStock - sommersby

K čemu skutečně slouží výztuž v betonu? Jak funguje a kam se dává?

Beton a ocel se mají rádi. Především proto, že mají odlišné vlastnosti a přitom mohou fungovat v symbióze díky velmi podobné délkové teplotní roztažnosti. Jako správný pár se doplňují. Tam kde beton nestačí, přebírá slovo ocel. Beton za to ocel chrání proti korozi a dělá těžkou práci v místech, kde to umí nejlépe.

Betonová dlažba stokrát jinak: navrhněte si ji on-line

Betonová dlažba stokrát jinak: navrhněte si ji on-line

Na podzim je ideální čas na dokončení projektů, které jste si na sezónu naplánovali. Ať už je to nový chodníček, dlažba na terasu, k bazénu nebo místo pro parkování, máme pro vás inspiraci. Nahlédněte do naší galerie, kde jsme pro vás připravili tipy na novou moderní dlažbu a další zahradní architekturu.

Betonová vlna na vinici: Vinařství Lahofer

Betonová vlna na vinici: Vinařství Lahofer

Zelené lány vinic, kam až oko dohlédne, lehce zvlněná krajina, která vybízí k lenošení se stéblem trávy mezi zuby. A především vinná réva Vinařství LAHOFER dozrávající na těchto kopcích pod slunečními paprsky do své nejšťavnatější podoby – to jsou Dobšice u Znojma. Celý příběh dostavby jedinečného vinařství si můžete…

Českomoravský beton otevírá novou betonárnu v Hlinsku

Českomoravský beton otevírá novou betonárnu v Hlinsku

Dne 18. 06. 2020 proběhlo slavnostní otevření betonárny Hlinsko. Provoz je plně řízen automatickým systémem ME 30, který zaručuje přesné dávkování, a tím i výslednou vysokou kvalitu čerstvého betonu.

Prodejní akce WEBER: Poctivá odměna za poctivou práci

Prodejní akce WEBER: Poctivá odměna za poctivou práci

Weber, výrobce a dodavatel špičkových stavebních materiálů, s největším poptávkovým portálem NejŘemeslnici.cz, zaměřeným na řemeslné práce v České republice, přichystal prodejní akci na podporu vybraných stavebních materiálů. Akce potrvá od 1. do 30. 6. 2020 nebo do vyprodání zásob.

Video: Jak na podlahu z lehkého betonu

Video: Jak na podlahu z lehkého betonu

Lehký keramický Liaporbeton má v porovnání s běžným betonem mnoho výhod. Jak už jeho název napovídá, jednou z těch nejdůležitější je jeho nízká hmotnost. To ale není zdaleka vše, díky obsahu keramického kameniva má také velmi dobré tepelně izolační vlastnosti, které ho předurčují také k rekonstrukcím podlah.

Betonová stěrka v koupelně

Betonová stěrka v koupelně

Nadčasová krása a vysoká variabilnost dělají z betonu materiál, který se těší velké oblibě. Jednoduchost industriálního vzhledu se pro koupelny rozhodně hodí – léta už jim dominují betonové stěrky, v poslední době je ovšem doplňují i obklady a dlažby s imitací betonu, které jsou praktičtější a vzájemně se skvěle…

Semináře zaměřené na beton v architektuře

Semináře zaměřené na beton v architektuře

Seminář je zaměřen na použití betonu v architektuře. Prezentována bude filozofie přístupu architekta k jejich použití včetně příkladů úspěšných realizací z České republiky i ze zahraničí.

Beton University: 10. ročník je za námi!

Beton University: 10. ročník je za námi!

Již 10. rokem jsme se mohli společně setkat na seminářích Beton University, vzdělávacích akcí pod vedením společnosti Českomoravský beton, a.s. Jarní semináře odstartovaly v Českých Budějovicích seminářem Konstrukce a betony pro jejich zhotovení I., který byl orientovaný na různé druhy betonu tak, jak je potřebují…