REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Sousedé a zákony

Sousedé a zákony

Sousedské vztahy bývají napjaté i ve vztahu k nemovitostem. Často se vedou spory o společné hranice pozemků, o vzrostlou zeleň na hranici, o opravu přilehlé zdi stavby nebo je nutné domluvit opravu společného plotu. Kde končí naše práva a začínají ta sousedova? Je možné zakázat sousedovi stavbu na hranici pozemku? Je možné, aby soused využíval můj pozemek pro údržbu svého domu? A co vzrostlé stromy na zahradě ohrožující můj dům? Podívejte se na celou věc z pohledu zákona.

Kdo je můj soused?

Zní to jako zvláštní otázka? Pro právníka nikoli. Zákon totiž pojem soused nezná, zná pouze pojem ze stavebního zákona: účastník řízení. Z pohledu výkladu práva je soused každá osoba, která má s vaším pozemkem společnou hranici.

Stavební úpravy pozemku a využití sousedova pozemku pro opravy

Zákon pamatuje především na ohrožení pozemku souseda. Jedná se o:

  • zákaz úprav pozemku, kterými by sousední pozemek ztratil náležitou oporu
  • úprava stavby proti stékání vody, padání sněhu či ledu na sousední pozemek
  • nebránění přítoku vody pro spodní sousedův pozemek
  • nezřizování stavby na sousedním pozemku v těsné blízkosti společné hranice

Pokud již stavba na hranici pozemku stojí, nebo ji zde musíme z důvodů stavební situace postavit, musíme žádat o výjimku. Lze se i bránit postavení stavby sousedem na hranici našeho pozemku, ochranu poskytuje občanský zákoník i stavební zákon.

Obecně zákony upřednostňují umístění staveb v minimálních odstupech od hranice pozemku, jelikož pak nedochází ke komplikacím, kdy je nutné využít sousedův pozemek k úpravě nemovitosti. To lze, ale může to být komplikované, soused může bránit přístupu na svůj pozemek. Majitel objektu je zcela v právu, pokud se jedná o zajištění havarijního stavu.

Pokud se ale jedná o běžnou údržbu, může být situace složitější. Pokud vám soused nechce umožnit vstup na jeho pozemek za účelem provedení stavebních úprav, kterými je třeba zajistit a udržet stavbu v dobrém technickém stavu, aby nedocházelo k jejímu znehodnocování či aby se prodloužila její uživatelnost, máte možnost obrátit buď na stavební úřad, nebo na soud.

Oprávněný pak ale musí dodržovat například pravidlo uvedení sousedova pozemku do původního stavu, soused také může žádat nájem za zábor pozemku.

Souhlas souseda se stavbou

Pro je stavebníka výhodou, pokud si pro realizaci svého stavebního záměru obstará kvalifikovaný souhlas souseda se stavbou. Tento mu umožní levněji a rychleji získat oprávnění k umístění či realizaci stavby, navíc bez strachu z možnosti podání odvolání ze strany souseda. Souhlas souseda, resp. vlastníka sousedního pozemku či stavby, je výhodou, ale není nutným předpokladem pro umístění či realizaci stavby nebo její změny.

Pro Souhlas s ohlášenou stavbou je forma upravena v § 105 odst.1 písm. f), kde je třeba doložit k návrhu „souhlasy osob, které mají vlastnická práva nebo práva odpovídající věcnému břemeni k pozemkům, které mají společnou hranici s pozemkem, na kterém má být stavební záměr uskutečněn“ a to tak, že „souhlas s navrhovaným stavebním záměrem musí být vyznačen na situačním výkresu“

Pozor však, souhlas souseda se stavbou lze i odvolat, avšak jen po omezenou dobu.

Stromy a keře na hranici pozemku – jak řešit spory

Porosty na hranicích pozemků nebo v jejích těsné blízkosti jsou často příčinou svárů mezi sousedy, zejména pokud stromy jsou vysoké, zastiňují ve větší míře sousední pozemky či je díky svému staří ohrožují. Občanský zákoník nově upravuje zvláštní režim pro stromy v blízkosti společných hranic pozemků různých vlastníků, kdy upravuje problematiku:

  • odstranění přesahujících větví a kořenů sousedním vlastníkem
  • odstranění přesahujících částí jiných rostlin
  • omezení výsadbu či odstranění stromů

Lze donutit souseda pokácet strom, který je na jeho pozemku ale ohrožuje vaši nemovitost? Pokud se se sousedem na jejich prořezání či pokácení nedomluvíte, je dobré vědět, že existuje řešení, například v institutu havarijního kácení.

Čí je plot na hranici pozemku

U plotů je zpravidla jasné, kdo je jejich vlastníkem, i když u těch, které jsou někde od nepaměti přímo na hranici pozemku, může být složité vlastníka určit. Kde vlastnické právo jasné není, platí vyvratitelná právní domněnka, že plot je společný.

O stavbách a sousedech s právníky

Mohlo by vás zajímat

Nový stavební zákon srozumitelně. Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, sondem

Nový stavební zákon srozumitelně: Příručka a právní poradna na For Arch 2024

Rekodifikace stavebního práva vyvolává mnoho kontroverzí, mediálních senzací a diskusí. Ale jak se v nové situaci orientovat, pokud potřebujete skutečně pomoc a ověřené informace? ESTAV.cz nabízí několik možností. S odborníky jsme připravili příručku Nový stavební zákon srozumitelně. Pokud chcete konkrétní problém…

Byty, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, jamrooferpix

Ombudsman: Byty zkolaudované k bydlení nelze využívat pro krátkodobou rekreaci

Byty zkolaudované k trvalému bydlení nelze podle veřejného ochránce práv Stanislava Křečka využívat pro krátkodobé ubytovací služby. Považuje to za obcházení stavebního zákona. Majitelé by takové byty měli nechat rekolaudovat. Ombudsman o tom dnes informoval na webu. Zabýval se stížností obyvatele domu, kterému…

Zdroj: AdobeStock – ParinApril

Nový stavební zákon: Jak probíhá řízení o povolení stavby? Jaké námitky a v jakých lhůtách lze uplatnit?

Jak probíhá řízení o povolení stavby podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Řízení se zahajuje na žádost, co se děje potom? Kdy úřad přistoupí k ústnímu projednání? A kdy k veřejnému? Kdo je jeho účastníkem? Jaké připomínky a námitky mohou účastníci či veřejnost vznášet? A jaké jsou lhůty? Co všechno…

Zdroj: AdobeStock – Dmitry

Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?

Jak povolit stavbu podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb.? Povolovací řízení se zahajuje žádostí. Co musí žádost o povolení stavebního záměru obsahovat? A co na rozdíl od staré legislativy obsahovat nemusí? Nová legislativa jde vstříc digitalizaci a zrychlení povolovacího procesu.…

Zdroj: AdobeStock – Vchalup

Rozvádíte se? Jak se vypořádá nemovitost nebo hypotéka při rozvodu manželství

Rozvádíte se a máte nemovitost? Na koupi nemovitosti jste si jako manželé brali hypoteční úvěr? Nemovitost je v katastru nemovitostí zapsaná jen na jednoho z manželů i přesto, že jste ji pořídili za trvání manželství? Začali jste stavět před manželstvím? Do nemovitosti druhého z manželů jste…

Zdroj: AdobeStock.com - jackf

Sousedské spory. S čím se nejčastěji obyvatelé potýkají a jak spory řešit?

Drobné neshody způsobené rozdílností životního stylu, ale i rozsáhlé soudní spory kvůli porušení zákona – sousedé mezi sebou řeší širokou škálu problémů častěji, než byste možná čekali. Sousedské neshody a potíže spojené s bydlením se sice k soudu dostávají až v krajních případech, přesto ale podle průzkumu agentury…

REKLAMA