
Čím zateplit fasádu?
Správná izolace je zásadní! Nevhodný materiál sice sníží tepelné ztráty, ale může uvěznit vlhkost uvnitř domu. Vyberte řešení, které zajistí nejen úsporu energie, ale i zdravé bydlení v suchu.
Přečtěte si příběh jednoho domu stavěného svépomocí. Stavět dům svépomocí neznamená dát dohromady celý dům sám – to ani nelze, na některé věci potřebujete instalatéry elektrikáře a další odborníky s potřebným vzděláním a vyučením. Také se nevyplatí šetřit na úkor kvality. Jak si postavit rodinný dům svépomocí?
Nejprve je důležité si uvědomit výhody a nevýhody svépomocné stavby, jelikož taková stavba není pro každého. Zvážit musíte čas, zkušenosti, pomoc rodiny či známých, dostupnost speciálního nářadí a stavebního materiálu i to, jestli by nebylo výhodnější místo času na stavbě jej trávit v práci a stavbu a její dozorování přenechat firmám. Výhodou je určitě poctivost, jakou do stavby svépomocí rádi vložíte, dokonalá znalost stavby a finanční úspora.
Již k výběru pozemku je dobré pozvat si projektanta, se kterým následně budete spolupracovat na tvorbě projektu vašeho domu. Při volbě katalogového projektu se můžete připravit o využití výhod pozemku a zvýšení kvality bydlení.
V tématu si probereme stavbu zděného rodinného domu dle zkušeností svépomocného stavebníka.
Každá stavba začíná tzv. spodní stavbou: výkopové práce a základy, izolace proti zemní vlhkosti a tepelná izolace terénu. Pokud dům zakládáme na základových pasech, musí se vybudovat do nezámrzné hloubky.
Na odizolovanou spodní stavbu se zbuduje nosné zdivo. Máme několik variant, mezi základní varianty nosného zdiva patří:
Součástí systému jsou i nosné překlady nad otvory – dveřní i okenní. Vždy je však důležité využívat prvky daného zdícího systému a nekombinovat je se systémy jinými. Stejně tak mají systémy zdění i řešení pro pozední věnec. Ten se lije většinou společně se stropy.
Stropní konstrukce se tvoří z různých systémů, u zděných staveb zpravidla:
Samozřejmě je možné i u zděné stavby vytvořit stropy dřevěné, nicméně těm se věnujeme v tématu dřevostavby.
Co se ze dřeva tvoří zcela běžně je krov – nosná konstrukce střechy. Dokončením krovu končí fáze hrubé stavby a začíná fáze dokončovacích prací.
Domovní instalace se sestávají z kanalizace, vodovodu, elektroinstalace, vytápění nebo příprava na vybudování podlahového vytápění. Často se zřizuje i plynové potrubí, větrání nebo nasávání vzduchu ke krbu, někdy i rozvody centrální vysavač.
Včas je dobré objednat otvorové výplně jako jsou okna nebo dveře. Dodavatel oken nainstaluje běžně v domluveném termínu okna, dveřní křídlo se doporučuje osadit až ke konci stavby, aby se při intenzivním pohybu řemeslníků nepoškodilo. Je na domluvě, jestli si to takto necháte provést, a zdali vám dodavatel poskytne po tuto dobu provizorní dveřní křídlo, byť za drobnou úplatu.
Je nutné dbát na správný systém montáže oken, kdy bude utěsněná připojovací spára pomocí exteriérových a interiérových pásek.
Po osazení oken a všech instalací je čas přistoupit k omítkám, tou nejluxusnější variantou jsou omítky sádrové, nicméně je potřeba dát pozor na jejich nevýhodu, a to je reakce s kovem. Obdobné vlastnosti mají i anhydritové podlahy, které lze využít místo podlahy betonové, avšak jejich aplikace je jednodušší.
Mezi poslední stavební práce v interiéru patří příčky a sádrokartonové podhledy, výmalba a pokládání obkladů a dlažby.
V exteriéru, pokud nepoužíváme jednovrstvé zdivo, které vyhoví na součinitel tepelné prostupnosti, je nutné realizovat systém zateplení. Běžnými tepelnými izolacemi pro rodinný dům je polystyren (popř. polystyren s přídavkem grafitu, tzv. „šedý polystyren“) a minerální vata.
Při systému kontaktního zateplení je třeba dbát na správné kotvení a lepení i na souvrství a materiály tvořící vnější vrstvu – tedy fasádu domu.
Pro pohodlné bydlení nebo správnou funkci některých systémů domu je často potřeba zbudovat i doplňkové stavby na pozemku. Přípojky, revizní šachty, akumulační nádrž na dešťovou vodu, oplocení. Třešničkou na pomyslném dortu pak bývá terasa a pergola, na které si můžete pak dopřát u kávy pohled na hotový rodinný dům a zahradu.
Správná izolace je zásadní! Nevhodný materiál sice sníží tepelné ztráty, ale může uvěznit vlhkost uvnitř domu. Vyberte řešení, které zajistí nejen úsporu energie, ale i zdravé bydlení v suchu.
Při výběru vhodné dlažby pro vaši příjezdovou cestu, chodník u domu nebo parkovací místo bude hrát hlavní roli nejspíš vzhled a její vlastnosti, které vám zaručí pevný a bezpečný povrch za každého počasí. Víte ale, že od své dlažby můžete získat mnohem víc? Máme pro vás hned několik důvodů, proč si…
Na největší online akci o stavbě a bydlení v Česku je vstup zdarma. Tématem číslo jedna bude, jak stavět a bydlet chytře – s důrazem na kvalitu, ale bez zbytečných výdajů. Nenechte si ujít VELETON od 23. do 25. května 2025, připojte se odkudkoliv – z obýváku, z kanceláře nebo…
Projekt nového domu nebo komerční budovy je plný rozhodnutí, která ovlivní, jak se v prostoru bude žít i pracovat. Jedním z těch nejtrvalejších je výběr podlahy. Ta neurčuje jen vzhled interiéru, ale i jeho funkčnost, akustiku a pohodlí. V moderní stavbě, kde se počítá s podlahovým…
Společnost Wavin Czechia rozšiřuje výrobu potrubí z PP-RCT, a stává se tak jediným výrobcem s kompletním sortimentem z polypropylenu nové generace v České republice. Přední producent a dodavatel řešení pro vnitřní instalace a inženýrské sítě v tuzemsku vyrábí z PP-RCT…
Střecha je vrchol krásy každého domu – nejen z hlediska estetiky, ale především i funkčnosti. Správná volba barvy a povrchové úpravy krytiny ovlivňuje celkový vzhled stavby a její harmonii s okolím. Jaké trendy v barvách střech aktuálně dominují a jaký vliv má povrchová úprava na…
V současném stavebnictví bývá obvykle prioritou rychlost výstavby a nízké náklady, nemělo by to ale být na úkor kvality a životnosti. I to je jeden z důvodů rostoucí popularity hliníkových krytin, které podobně náročné požadavky dokážou splnit.
S jarem přichází nejen nové příležitosti, ale také naše skvělá jarní akce na zdivo Porotherm.
Kvalitní tepelná izolace domu přináší celou řadu výhod. Napomáhá udržovat stálou teplotu v interiéru bez ohledu na roční období, snižuje náklady na vytápění i chlazení a zvyšuje celkový komfort bydlení. Pokud je navíc zvolen vhodný materiál, může významně přispět ke zdravému vnitřnímu prostředí.…
Výběr správného materiálu na plot je základ. Kromě praktické stránky berte v potaz, zda se vám vybraný plot skutečně líbí – vždyť na něj budete koukat hodně dlouho a často.
Vyhněte se chybám při zateplení! Kontaktní fasády mohou vést k plísním a tepelným ztrátám. Zvolte odvětrávanou fasádu, která chrání dům, odvádí vlhkost a má minimální nároky na údržbu.
U rekonstrukcí jakýchkoliv budov se v dnešní době prakticky nelze obejít bez betonu. Jeho pevnost, odolnost a dlouhou životnost totiž jen tak nějaký materiál nenahradí. K jeho dalším vlastnostem patří ale také relativně vysoká hmotnost. A právě ta může při rekonstrukcích především starších…
Ať již studujete stavební školu, učíte se na zedníka nebo chcete jen stavět dům, vyznat se ve výkresové dokumentaci je základ. A rozhodně se nejedná jen o malůvku pro úřad. Stejně jako projektant musí vědět co kreslí, a má pro to dobrý důvod, stejně tak řemeslník a stavebník musí vědět, jak…
Stavíte nový byt či dům nebo plánujete rozsáhlou rekonstrukci? Zvažujete do budoucna rekuperaci vzduchu, ale ještě nenastal ten správný čas na instalaci? Ideálním řešením je pro vás R-kostka, se kterou si připravíte vše potřebné už nyní – bez složitého vrtání a bourání v budoucnu.
Řešíte rekonstrukci rodinného domu? Jistě ji chcete udělat nejlépe, jak je to možné. A my Vám na to přispějeme výhrou v hodnotě 200 000 Kč. Registrace je v pár krocích online.
V druhém dílu seriálu „Jak na povolení rodinného domu snadno a rychle“ se zaměříme na žádost o povolení záměru – stavby rodinného domu. Konkrétně popíšeme jednotlivé způsoby podání žádosti, její náležitosti a podklady, které musejí být obstarány. Navíc vám prozradíme užitečné tipy, které vám…
Stavební sezóna klepe na dveře. Využijte mimořádnou šanci na letošní nejvýhodnější nákup cihel Porotherm.
Investorka Zuzana Kaščáková je celoživotní budovatelka a nadšenkyně do renovací, jak sama o sobě říká. Do svého nejnovějšího projektu – rekonstrukce starého rodinného domu – se pustila sama. Investorka ale již předem věděla, do čeho jde, a to především díky know-how v oblasti rekonstrukcí. Hlavně…
Spotřeba meziročně o polovinu nižší a výhled na ještě lepší výsledek, až počasí bude více přát fotovoltaice. To jsou prozatímní úspory paní Heleny, výherkyně loňské akce ČEZ úsporný dům. Díky úsporným technologiím od ČEZ Prodej jí spotřeba klesla zatím zhruba o 7 MWh, z původních více než…
Cihla. Materiál, který s námi je již staletí. Se stářím v kombinaci se zanedbanou údržbou ale i na cihelné domy přichází nemoci v podobě statických problémů. V minulém díle jsme se podívali na poruchy opěrných zdí a základů. Dnes se podíváme na poruchy cihelných nosných stěn…
Moderní zplynovací kotel: OPOP NATURO 16 v detailu