REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím, zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.
Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto

Zastřešenou terasou jsme účelně rozšířili obývací část domu, parkovacím stáním zase místo pro auta. Garáž je na výstavbu mnohonásobně dražší, u staveb s nízkými náklady na vytápění by neměla být součástí obytných objektů, v naší obci by zase dle územního plánu neměla být samostatně stojící.

Abych zabral co nejméně místa, chtěl jsem celou konstrukci podepřít pouze čtyřmi sloupky, ještě co nejtenčími, aby vše nevypadalo mohutně. Při půdorysu 6,5 m * 4,5 m ale nejsou běžně dostupná prkna v těchto rozměrech a musel jsem je nechat nařezat přímo na pile, což celou akci prodražilo.

Montáž nosné konstrukce

Veškeré řezivo jsem ohobloval elektrickým hoblíkem, hrany všech prvků jsem srazil na 45° (možno použít i horní frézku). Všechno dřevo včetně latí jsem 2x namořil. Do betonového základu každého sloupku jsem přes chemickou kotvu upevnil patku, do patek sloupky, které se vyrovnaly do svislice a zavětrovaly latěmi. Pozor na výšku osazení paty sloupku – ideálně by mělo být dřevo od budoucí podlahy terasy či přístřešku 10 cm, popřípadě musíme zachovat dostatečné přesahy, aby jej nedegradovala odstřikující voda.

Způsobů, jak vytvořit nosnou konstrukci pergoly nebo přístřešku je více. Vždy se ale bude jednat o sloupky svázané dohromady v tuhou kostru pomocí trámků a šikmých vzpěr (tzv. pásků) popřípadě jinak řešeného zavětrování (kovová táhla, opláštění tuhými deskami apod.). Jakou konstrukci jsem zvolil já, vidíte na fotkách. Sloupky jsou přetažené výše a ze dvou stran sepnuté fošnami, které zároveň slouží jako krokve. Jako spojovací prostředky se používají vruty, závitové tyče popřípadě doplněné tzv. bulldogy (zubaté plechové kolečko, které se vmáčkne mezi dva spojované prvky, tím jak se do nich „zakousne“ spoj lépe drží).

Zastřešení

Často je k vidění terasa s pergolou bez další vrstvy, sloužící tedy spíš jenom pro okrasu, jako slunolam nebo opora pro pnoucí rostliny. Pokud chcete skutečně zastřešení, je k dostání několik druhů krytiny. Na terasy se nejčastěji používají krytiny průhledné, tedy různé typy plexiskel, komůrkový polykarbonát, nebo trapézové desky. Na tyto typy zastřešení se připravuje nosný rošt v rozestupech dle výrobních modulů krytiny a spojů mezi deskami. Na střechu stání je možné použití plechových krytin (na rošt nebo celoplošné bednění), které mají mnohonásobně vyšší životnost ale vyšší hlučnost při dešti (pozor pokud máte přístřešek vedle okna ložnice).

Ať máte jakoukoli krytinu, je nutné před její montáží upevnění klempířských prvků, kterými jsou návětrná lišta pro ukončení pohledové strany stříšky a pro napojení krytiny, rohový lemovací plech, okapnice a žlábek se svodem. Vše lze pořídit nejčastěji v pozinkovaném ocelovém plechu, pokud chcete mít plech barevný, zohýbají vám dle libosti všechny prvky v klempířství, osazení zvládnete sami.

Na kolik to vyšlo:

Když počítám cenu na obě zastřešení cca 20 m2 a 30 m2, tak řezivo stálo 16 tis., latě 3 tis., 30l mořidla 5 tis., spojovací prvky (vruty, závitovky, bulldogy,...) 3 tis., patky 2,5 tis., plechy a plastové žlábky 10 tis., krytina z průhledného trapézáku se šroubovacími distančníky a vruty s podložkami 15 tis.

Ing. Zdeněk Lachman

V současné době pracuje jako projektový koordinátor výstavby bankovních poboček. Své zkušenosti o materiálech nabyl při technickém poradenství u výrobce stavebnin.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

  1. Jak si postavit rodinný dům
  2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
  3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
  4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
  5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
  6. Jak si postavit rodinný dům - základy
  7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
  8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
  9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
  10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
  11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
  12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
  13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
  14. Jak si postavit rodinný dům - okna
  15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
  16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
  17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
  18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
  19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
  20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
  21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
  22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
  23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
  24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

REKLAMA