Stavební povolení, ohlášení stavby, územní souhlas a spousty dalších pojmů musíme znát, pokud se chceme pustit do stavby svého vysněného rodinného domu. Neznalost zákona neomlouvá, díky prostudování následujících kapitol se můžete v budoucnu vyhnout nepříjemným komplikacím.
Pojmy stavebního zákona
Pro dobrou orientaci v legislativě je nezbytně nutné znát ty správné pojmy. Naše právní předpisy nejsou jednotné při používání pojmů. Kdo je stavebník, co je to stavba a také s ní související změny, stavební pozemek, stavební podnikatel nebo projektová dokumentace?
K samotné stavbě rodinného domu potřebujete v základu 4P: Pozemek, povolení, peníze, projekt. Z územního plánu zjistíme, k jakému účelu je možno ten, který pozemek využít. Je vhodné si proto vyžádat i písemnou informaci, kterou je tzv. územně plánovací informace (§ 21 stavebního zákona – dále SZ).
Dokumentace pro stavební povolení
Pro vydání potřebných povolení nutno zajistit i odpovídající dokumentaci. Zde může nastat několik možností pro zpracování dokumentace, a to podle toho, jaká povolení budou následně vydávána. V zásadě je nutno stavbu umístit a poté povolit. Lze však, pokud to daný případ umožňuje, využít i zjednodušující postupy.
Územní řízení
Příslušným orgánem pro vedení územního řízení bude zpravidla obecný stavební úřad, v jehož obvodu se má daný záměr uskutečnit. Účastníky územního řízení vymezuje ustanovení § 85 stavebního zákona. Lze je rozdělit do čtyř skupin:
- žadatel (stavebník),
- obec, na jejíž území má být záměr uskutečněn,
- vlastník pozemku nebo stavby, na kterých má být požadovaný záměr uskutečněn, v případě, že není sám zároveň žadatelem,
- sousedící osoby, jejichž vlastnická práva nebo jiná věcná práva by mohla být záměrem dotčena.
Stavební povolení nebo ohlášení stavby
Stavební povolení, které navazuje na územní rozhodnutí nebo územní souhlas se vydává ve stavebním řízení, jehož smyslem je posoudit stavbu z hlediska konkrétního stavebního a technického provedení. Ne všechny stavby potřebují stavební povolení, na některé stačí ohlášení, které však má podobné požadavky na dokumentaci i vyjádření dotčených orgánů.
Dejte pozor i na bourání staveb nebo na stavby dočasné. I na to potřebujete příslušná povolení a dokumentaci. Stavebnímu úřadu musíte hlásit i změnu stavby před dokončením, tedy pokud se rozhodnete stavbu postavit jinak, než jak byla povolená.
Koordinované závazné stanovisko a další předpisy související s povolením stavby
Abyste získali povolení na stavbu, je potřeba mít například koordinované závazné stanovisko všech dotčených orgánů (hygiena, životní prostředí, památkáři…) Koordinované závazné stanovisko není samostatným rozhodnutím ve správním řízení, je podkladem pro vydání „konečného rozhodnutí“ stavebního úřadu, přičemž jeho obsah je závazný pro výrokovou část příslušného rozhodnutí stavebního úřadu. Poměrně novým požadavkem je i hlukové posouzení stavby. Vaše stavba musí splňovat účel užívání dle v územním plánu povolené výstavby v území.
Pozor na jednání se stavebním úřadem
Každé povolení a vyjádření úřadu mé své lhůty a platnost. Dodržování lhůt ze strany úřadů je věcí věčné diskuse. Jako žadatel – stavebník máte nárok na jejich dodržování, popřípadě může využít obranných prostředků proti nečinnosti.
Stavebníci jsou někdy úřadem tlačeni změnit projektovaný vzhled stavby, ale do jaké míry mají úřady právo do vzhledu stavby zasahovat? Ve stručnosti lze odpovědět takto:
- Stavební úřady jsou ke vzhledu stavby v zásadě velmi benevolentní.
- Jejich zásahy jsou většinou iniciovány zvenčí – obcí, sousedy či ochranářským spolkem.
- Pokud úřady zasáhnou, mají občas sklony mechanicky vynucovat různá vzhledová omezení, která nemají oporu v zákoně, ale jen v nezávazných dokumentech nebo rozhodovací praxi.
Pokud již stavební povolení získáte, nezapomeňte, že má svojí zákonem danou platnost, tedy lhůtu, do které musíte prokazatelně zahájit stavbu. Pokud to nestihnete, je možné požádat před jeho vypršením o prodloužení.
Stavět bez povolení se nevyplácí
Pokud budete stavět bez platného nebo podle zrušeného stavebního povolení, bude se jednat o tzv. černou stavbu neboli neoprávněnou nebo nepovolenou. V krajním případě může úřad nařídit odstranění takové stavby.
Chystáte se stavět? Vlastníte nemovitost? Potom musíte znát stavební zákon. Stáhněte si e-book! Příručka obsahuje představení stavebního zákona 283/2021 Sb. tak, aby ho pochopil každý.