REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Povolování staveb více o tématu

Je garáž drobná stavba? Co jsou drobné stavby v novém stavebním zákoně? Potřebujete na ně povolení?

Drobná stavba podle nového stavebního zákona č. 283/2021 Sb. nevyžaduje povolení stavebního úřadu. Co ale přesně podle nové legislativy znamená „drobná“? Je garáž drobnou stavbou nebo ne? Odpovědí budete překvapeni. A co všechno je potřeba u drobných staveb splnit, aby povolení nevyžadovaly? A můžete drobnou stavbu bez povolení odstranit?
Zdroj: Adobestock – Thomas Aumann
Zdroj: Adobestock – Thomas Aumann

Z nutnosti opatřit si k záměrům povolení stavebního úřadu stanoví nový stavební zákon výjimky. Jde o některé změny ve využití území a dále o drobné stavby.

Drobné stavby vyjmenovává nový stavební zákon ve své příloze č. 1. Jedná se například o:

  • stavby do 40 m2 a do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m, na pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci, které nejsou určeny pro podnikatelskou činnost, souvisejí s bydlením nebo rodinnou rekreací, jsou umisťovány v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m a plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejich umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci,
  • skleníky do 40 m2 a do 5 m výšky bez podsklepení nebo bazény do 40 m2 na zastavěném stavebním pozemku rodinného domu nebo stavby pro rodinnou rekreaci v odstupové vzdálenosti nejméně 2 m od hranice pozemku,
  • stavby do 40 m2 a do 5 m výšky s nejvýše jedním nadzemním podlažím, podsklepené nejvýše do hloubky 3 m, na pozemku se způsobem využití jako zahrádkářská osada, umisťované v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, přičemž plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejich umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku, kdy ale zároveň nesmí jít o stavbu pro bydlení, pro rodinnou rekreaci a pro podnikatelskou činnost,
  • stavby, včetně základové konstrukce, do 55 m2 a do 4 m výšky na pozemku se způsobem využití jako plocha rekreace, které jsou umisťovány v odstupové vzdálenosti od hranic pozemků nejméně 2 m, přičemž plocha části pozemku schopného vsakovat dešťové vody po jejich umístění bude nejméně 50 % z celkové plochy pozemku.

Dále jde o:

  • opěrné zdi do 1 m a oplocení do 2 m mezi pozemky v zastavěném území nebo zastavitelné ploše dle územního plánu,
  • dočasné stavby nebo zařízení sloužící ke kulturním, společenským nebo sportovním účelům,
  • přenosná prodejní zařízení nebo stánky umístěné na určitém místě po dobu maximálně 30 po sobě jdoucích dnů,
  • reklamní zařízení o celkové ploše do 0,6 m2,
  • sjezdy a nájezdy na pozemní komunikace sloužící k připojení sousední nemovité věci,
  • antény, včetně souvisejících konstrukcí a zařízení, do celkové výšky 8 m,
  • běžný dobíjecí bod pro elektroauta dle zákona o pohonných hmotách (pozor, nejde o zařízení umístěná v domácnostech nebo o zařízení, jejichž hlavním účelem není dobíjení elektroaut a nejsou veřejně přístupná),
  • výrobny energie z obnovitelných zdrojů s celkovým instalovaným výkonem do 50 kW (nikoliv ale stavby vodních děl, kulturní památky, stavby ve zvláště chráněných územích, památkových rezervacích či zónách),
  • stání pro obytné automobily a obytné přívěsy,
  • plynovodní přípojky o tlakové úrovni do 4 bar v maximální délce do 25 m od vedení stávající distribuční soustavy, s níž vyslovil souhlas provozovatel distribuční soustavy, k jehož soustavě je připojeno více než 90 000 odběrných míst,
  • vodovodní nebo kanalizační přípojky v délce do 25 m od stávajícího vodovodního řadu nebo stávající kanalizační stoky schválené vlastníkem dotčeného pozemku a vlastníkem vodovodu nebo kanalizace, popřípadě jeho provozovatelem atd.

Za drobné stavby se pak považují i změny drobných staveb, pokud v jejich důsledku nedojde k překročení stanovených parametrů. Dále jde i o udržovací práce za podmínky, že negativně neovlivní zdraví osob, požární bezpečnost, stabilitu, vzhled stavby, životní prostředí nebo bezpečnost při užívání a že nejsou prováděny na kulturní památce. Jedná se rovněž o stavební úpravy, kterými se nezasahuje do nosných konstrukcí stavby, nemění se její vzhled ani způsob užívání, jejich provedení nemůže ovlivnit požární bezpečnost stavby a nejsou prováděny na kulturní památce.

Drobnými stavbami ale nejsou stavby pro bydlení, pro rodinnou rekreaci (kromě uvedené výjimky), garáže či záměry podléhající posuzování vlivů na životní prostředí.

Co je u drobných staveb nutné dodržet?

Drobné stavby nevyžadují povolení stavebního úřadu. To ale neznamená, že byste mohli tyto stavby zřizovat, aniž byste při tom museli dodržovat určitá pravidla. Vždy je nutné respektovat regulaci stanovenou v územně plánovací dokumentaci. Než se pustíte do práce, je proto vhodné do dokumentace nahlédnout a zjistit, jaká pravidla se ve vztahu k vašemu pozemku uplatní.

Je nutné dodržet požadavky na výstavbu stanovené v novém stavebním zákoně a ve vyhlášce č. 146/2024 Sb., o požadavcích na výstavbu či případně v některém z tzv. městských stavebních předpisů, které může vydat Praha, Brno a Ostrava. Také je třeba prověřit, zda se na stavbu nebudou vztahovat požadavky podle zvláštních právních předpisů například na úseku ochrany životního prostředí (vodní zákon, zákon o ochraně přírody a krajiny, lesní zákon atd.), energetiky apod. Vždy se můžete zeptat na stavebním úřadě.

Pokud byste drobnou stavbu provedli v rozporu s požadavky právních předpisů, stavební úřad nařídí její odstranění. Tomu je možné zabránit jedině tak, že stavbu uvedete do souladu s požadavky nového stavebního zákona a dalších právních předpisů.

Drobnou stavbu můžete provádět až na specifické výjimky svépomocí. Vaší povinností je ale zajistit stavební dozor, ledaže byste k jeho výkonu byli sami způsobilí. U změny stavby kulturní památky jste povinni zajistit odborné vedení provádění stavby stavbyvedoucím.

Ve stejných případech můžete drobné stavby svépomocí také odstraňovat. Podmínkou je opět zajištění stavebního dozoru. Odstraňování musí být odborně vedeno stavbyvedoucím, pokud je ve stavbě obsažen azbest.

Drobnou stavbu smíte užívat jen k účelu, k němuž je určena svým charakterem. Můžete požádat o povolení změny v užívání této stavby. Podmínkou je, že ke změně není nutná stavební úprava stavby podléhající povolení a že změnou v užívání nedojde k pozbytí charakteru drobné stavby.

Chcete se dozvědět i další informace k novému stavebnímu zákonu? Stáhněte si celý e-book Nový stavební zákon srozumitelně.

Stavebnímu zákonu se věnujeme na ESTAV.cz pravidelně. Nenechte si ujít nic z redakčního obsahu a aktivujte si e-mailový zpravodaj zdarma. Jeho zasílání můžete kdykoli zrušit.

Frank Bold Advokáti, s.r.o.

logo
Údolní 33
602 00 Brno

telefon: (+ 420) 545 213 975
e-mail: info@fbadvokati.cz

web: www.fbadvokati.cz/cs

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Povolování staveb

  1. Příručka Jak na povolení rodinného domu
  2. Nový stavební zákon: Základní principy povolení stavby v novém zákoně a lhůty úřadů
  3. Nový stavební zákon: Co si zjistit před projektováním domu a zahájením řízení
  4. Stavíte dům? Koho potřebujete podle nového stavebního zákona i když stavíte svépomocí
  5. Nový stavební zákon: Schvalování staveb. Co je drobnou, jednoduchou nebo vyhrazenou stavbou?
  6. Je garáž drobná stavba? Co jsou drobné stavby v novém stavebním zákoně? Potřebujete na ně povolení?
  7. Nový stavební zákon: Jaké jsou požadavky na výstavbu v zákoně? A jaká města budou mít privilegium vlastních předpisů?
  8. Nový stavební zákon: Závazná stanoviska dotčených orgánů. Jaká razítka pro povolení stavby si musíte oběhat? Co zajistí úřad?
  9. Nový stavební zákon: Co je a není potřeba k žádosti o stavební povolení? Jak na zahájení řízení o povolení záměru dle nového zákona?
  10. Nový stavební zákon: Jak probíhá řízení o povolení stavby? Jaké námitky a v jakých lhůtách lze uplatnit?
  11. Nový stavební zákon: Rozhodnutí o povolení záměru. Jak dlouho platí stavební povolení?
  12. Nový stavební zákon: Kolaudací je závěrečná kontrolní prohlídka. Kontroly může stavební úřad provádět i mimo výstavbu
  13. Nový stavební zákon: Kdo může provádět stavbu a jak na kolaudaci stavby?
  14. Nový stavební zákon: Jak na změnu stavby nebo na změnu účelu jejího užívání?
  15. Stavět a vlastnit dům není jen o užívání si práv. Máte i povinnosti
  16. Nový stavební zákon: Nestavební záměry, terénní úpravy, scelování pozemků. Kdy potřebujete povolení úřadu?
  17. Nový stavební zákon: Co najdete v prováděcích právních předpisech
  18. Nový stavební zákon: Co dělat, když potřebujete odstranit stavbu?
  19. Nový stavební zákon: Nařídí vám úřad stavbu zbourat nebo ji dodatečně povolí?
  20. Staré domy, nové předpisy. Co dnes musí splňovat nemovitosti, které se postavily v minulosti?
  21. Jak vyřídit stavební povolení a nezbláznit se
  22. Kdo je stavebník, co je to stavba nebo dokumentace? Pojmy stavebního zákona
  23. Co všechno je potřeba pro stavbu rodinného domu? Pozemek, povolení, dozor...
  24. Kolaudace: Co to je, jaká byla v minulosti, jaká je dnes. Co chystá nový stavební zákon?
  25. Nový stavební zákon v kostce: Přechodné období, délka řízení, noví pracovníci úřadů
  26. Nový stavební zákon v kostce: Projektová dokumentace, uznávání podkladů a vydaná oprávnění
  27. Nový stavební zákon v kostce: Kolaudace a dodatečné povolování černých staveb
  28. Urychlí se povolení rodinného domu již nyní? Změny stávajícího stavebního zákona od ledna 2021
  29. Novela stavebního zákona od ledna 2021: Užívání rodinného domu máte povinnost hlásit i když se nekolauduje
  30. Změny pro stavebníka rodinného domu po novele stavebního zákona od ledna 2018
  31. Užívání rodinného domu a zápis do katastru nemovitostí po 1. 1. 2018 bez kolaudace
  32. Proces schvalování staveb přehledně. Platnost od ledna 2018
  33. První krok k povolení stavby: Územní řízení. Platnost od ledna 2018
  34. Územní souhlas: Umístění jednoduchých staveb a záměrů od ledna 2018
  35. Zjednodušené územní řízení dle novely stavebního zákona od ledna 2018
  36. Stavební povolení dle novely stavebního zákona od ledna 2018
  37. Ohlášení jednoduchých staveb v platnosti od ledna 2018
  38. Kdy je nutné stavební povolení pro altán, pergolu nebo přístřešek?
  39. Zájemci o mobilní domek se mýlí v zákoně. I dům na kolech často potřebuje souhlas stavebního úřadu
  40. Stavba dočasná: Na jak dlouho se povoluje, z čeho má být postavená a kdy se odstraňuje?
  41. Chcete zbourat dům či garáž? Kdy potřebujete povolení k odstranění stavby
  42. Změna stavby není jen tak. Kdy je nutné změnu nahlásit a kdy je nutné povolení
  43. Dostavěli jste dům? Nezapomeňte na důležité papírování! Co musíte udělat po dokončení stavby
  44. Dejte pozor na účel stavby. Jak je to s bydlením v ateliéru nebo v kanceláři
  45. Jak dlouho platí stavební povolení? Dejte si pozor na termíny
  46. Zastavěná plocha stavby - jak se změří a co všechno se do ní počítá?
  47. Novela zákona o ochraně před hlukem klade nové povinnosti na stavebníky rodinných domů
  48. Stavba neoprávněná a nepovolená: Jaký je v tom rozdíl?
  49. Koordinované závazné stanovisko – co to je a kde to získat?
  50. Co je to EIA a k čemu je dobrá?
  51. Jaké lhůty má stavební úřad na vyřízení stavebního povolení na rodinný dům?
  52. Jak se bránit stavebnímu úřadu při nečinnosti nebo při zamítnutí stavby
  53. Pravomoci stavebního úřadu - co může zakázat a co musí posuzovat
  54. Jakou kvalifikaci musí splňovat úředník na stavebním úřadě?
  55. Může stavební úřad ovlivňovat, jak má vypadat váš rodinný dům?
  56. Kdy může stavební úřad nařídit odstranění stavby, terénních úprav nebo zařízení?
  57. Lze postavit rekreační chatu na louce? Co je možné stavět v nezastavěném území
  58. Rodinný dům v CHKO. Na co dát pozor při jeho umisťování
  59. Stavební povolení na rodinný dům v chráněné krajinné oblasti (CHKO)
  60. Památková ochrana staveb: Jak postupovat při záměru koupě či stavby nemovitosti
  61. Na co má nárok majitel památkově chráněného domu? Proč chránit památky?
  62. Pravidla stavebních zásahů do památek: Vsaďte na dobré architekty, jednejte s NPÚ
  63. Jak prohlásit dům za kulturní památku. Návrh může podat kdokoli, majitele nelze obcházet

Související témata

Mohlo by vás zajímat

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA