
Realitní trh v loňském roce v České republice prošel výraznou proměnou
Rekordní nárůst úroků z hypotečních úvěrů a zpřísnění podmínek pro žadatele snížil poptávku po vlastnickém bydlení a odstartoval růst poptávky po nájmech.
Ne každý má to štěstí či finance na pořízení vlastního bydlení, a proto volí bydlení v nájmu. Někteří potřebují nájemní bydlení jako přechodnou fázi v době rekonstrukce jejich vlastního bytu nebo při změně životní situace. Pro někoho je nájemní bydlení svobodná volba z důvodů častého stěhování za prací, za přáteli či zážitky a nechce se tak vázat hypotékou na dlouhou dobu na jednom místě. Někteří na hypotéku ani nedosáhnou. Dalším důvodem pro volbu nájemního bydlení mohou být plány o rozrůstající se rodině. Důvodů, proč člověk bydlí v nájmu jsou tedy rozmanité.
V naší zemi má velkou tradici bydlení ve vlastním, ale v souvislosti se zdražováním nemovitostí a flexibilnějším životním stylem se do popředí zájmu dostává i bydlení v nájmu. V naší zemi nemá tak silné postavení ani na poli právním, proto je dobré znát všechna jeho specifika, co si obě strany vztahu – tedy nájemce i nájemník – mohou dovolit. Záměrně píšeme o „vztahu“ jelikož se musí jednat o oboustranně výhodnou spolupráci.
Snem každého pronajímatele je solidní nájemník. Tedy někdo, kdo bude platit nájemné včas a bude se chovat slušně nejen k sousedům, ale i k vašemu majetku. Jak ale poznat, který ze zájemců je ten pravý? Je lepší pronajmout byt rodině, mladému páru nebo starší paní?
Každý zodpovědný majitel nemovitosti si pečlivě vybírá, koho nechá bydlet ve svém bytě či domě. V některých lokalitách je zájem o nájmy vysoký, a u majitele nebude rozhodovat jen cena, za kterou budete ochotni v jeho nemovitosti bydlet. Důležitý bude i dojem, jaký na majitele uděláte hned od začátku. Buďte shovívaví, nesmlouvejte o nájmu, dejte si pozor, co o sobě sdílíte na sociálních sítích, mějte připravené reference od předchozího pronajímatele atp.
Nejen studenti se mohou při potřebě bydlení ve sdíleném bytě dostat do vztahu jako podnájemník. Pozor na to, vaše práva v podnájmu jsou zcela jiná a o dost slabší, než jaké máte jako nájemník. Podnájem je totiž vztah mezi nájemcem a podnájemcem, nájem je ale vztah mezi majitelem a nájemníkem. I tak to ale může být spolupráce výhodná.
Nájem bytu se oprostil od formálních požadavků. Více záleží na vzájemné domluvě mezi nájemníkem a majitelem. Dříve bylo nutno uzavřít nájemní smlouvu na byt písemně. Pokud se tak nestalo, smlouva nevznikla, přestože nájemce v bytě roky bydlel a řádně platil nájemné. Dnes je tomu již jinak.
Občanský zákoník také zesílil postavení nájemníka právy, která mohou prosadit i přes nesouhlas pronajímatele. Například mohou v bytě chovat zvířata. Podmínkou je, že chov nezpůsobí pronajímateli či ostatním obyvatelům obtíže, které jsou nepřiměřené poměrům v domě.
Neméně důležitým novým právem nájemce je právo přijmout do bytu další osobu bez souhlasu, či dokonce proti vůli pronajímatele.
Důležitá je také domluva, kdo platí stavební úpravy.
S neplatiči se dříve či později setká nejspíš každý pronajímatel. Jak si s nimi poradit? Ukončit nájemní smlouvu, vyzvat k vystěhování a když neuposlechnou, obrátit se nejdříve na soud a posléze na exekutora. Tento postup je ovšem dost nepraktický, a proto je důležité dbát především na prevenci.
Vystěhování nájemníka je možné, avšak ne jednoduché. Právo na bydlení patří mezi základní lidská práva a svobody. Může být ale i v kolizi s jiným právem. Jak je to s rodinnou domácností a ochrannou rodiny, společným jměním manželů nebo vystěhováním obyvatel v exekuci? Ne vždy lze automaticky prosadit vlastnické právo na dům či byt před právem na bydlení.
Rekordní nárůst úroků z hypotečních úvěrů a zpřísnění podmínek pro žadatele snížil poptávku po vlastnickém bydlení a odstartoval růst poptávky po nájmech.
V některých městských bytech ve Zlíně se zvýší nájemné. Na konci ledna o tom rozhodli městští radní. Jde o byty, k nimž byly sjednány nájemní smlouvy před rokem 2021, a výše nájemného je u nich výrazně nižší než u nově uzavíraných smluv, sdělil mluvčí zlínské radnice Tomáš Melzer.
O krizi bydlení se hovoří už dlouho, nezávisle na aktuální situaci spojené s krizí energetickou. Ceny bytů a domů ve velkých městech neustále rostou, stejně jako nájmy. Přesto je zde patrná změna ve prospěch nájemního bydlení. Ukazují to data Sociologického ústavu AV ČR, který na konci minulého roku představil svoji…
Podíl vlastnického bydlení v Česku dosahuje téměř 72 procent populace, což je o 10 procentních bodů více než je běžný průměr v zemích Evropské unie.
Profesionální stěhování vám ušetří mnoho času při stěhování. Ať už jde o stěhování domu či bytu, nebo kanceláří. Vyhnete se starostem s přípravou i samotným stěhováním. Můžete se přitom spolehnout, že vše proběhne rychle a bez komplikací.
Klasické poštovní i e-mailové schránky pomalu ale jistě nahrazují schránky datové. Pro fyzické osoby jejich zřízení zatím nebude povinné, nově se však bez nich neobejdou společenství vlastníků (SVJ). Poslanecká sněmovna totiž schválila novelu zákona č. 300/2008 Sb., o elektronických úkonech a autorizované konverzi…
Stěhování je často frustrující a složitý proces na který se málokdo těší. V Praze žije přes milion lidí a každý den se v ní stěhuje spoustu rodin, párů i jednotlivců. Pojďme se podívat na nejlepší tipy pro klidné stěhování.
Situace kolem hypoték, ostatně jako i všech dalších typů úvěrů, je v posledních měsících nevypočitatelná a těm, kteří hypotečním úvěrem financují své bydlení, není příliš nakloněná. Každý navíc jednou dospěje ke konci fixace, což bude zřejmě znamenat i konec výhodných podmínek z let minulých. A pokud ještě splácíte i…
Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…
Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…
Průměrná prodejní cena nových bytů v Praze ve třetím čtvrtletí vzrostla na 147.884 korun za metr čtvereční. Meziročně jde o nárůst o 17 procent, mezičtvrtletně o 1,4 procenta, vyplývá z dnes zveřejněné analýzy developerských společností Skanska Residential, Trigema a Central Group. Analýza uvádí, že v metropoli se ve…
Nájmy v České republice kvůli zvýšenému zájmu stoupají, ale stále vycházejí levněji než splátky hypoték na vlastní bydlení, v Praze i více než třikrát. Vyplývá to z dat společnosti UlovDomov.cz, která se prostřednictvím služby Ideální nájemce stará soukromým majitelům o více než 1900 nemovitostí v hodnotě přesahující…
Jak je na tom aktuálně realitní trh v ČR? Co se stalo s poptávkou a cenami? Jak trh reagoval na válku a vysoké úrokové sazby? Jak se vyvíjí ceny nájmů v Praze a mimo ni? Podívejte se na analýzu trhu, kterou pro ESTAV.cz připravuje Flatzone.
Vláda zváží úpravu normativních nákladů na bydlení, které slouží pro výpočet výše příspěvku na bydlení. Příští týden požádá příslušné úřady o údaje pro případné navýšení částek. Novinářům to dnes řekl premiér Petr Fiala (ODS). Při zvýšení normativů se dávka na bydlení zvedne. Debatu o podpoře vyvolal předseda vlády…
Architekti jej představují jako malý projekt s velkým významem. Svými parametry ale projekt sociálního bydlení ze srdce Paříže rozhodně skromný není. Pokrývá totiž plochu 4874 metrů čtverečních, a navazuje rozšířením nehezké staré bytové budovy v ucelený komplex.
Příjemci příspěvku na bydlení pravděpodobně budou dokládat příjmy a výdaje jednou za půl roku, nikoliv už každého čtvrt roku. Dávku by měly úřady přiznávat na dobu neurčitou a lidé o ni nebudou muset žádat každý rok znovu. Nutný nebude ani podrobný rozpis jednotlivých položek nákladů na služby související s bydlením.…
Nemovitosti v česku. Téma, které rezonuje od nejvyšších pater politiky po diskuse v hospodách. Ceny domů a bytů v posledních dvou letech vylétly velmi vysoko. ČNB tvrdí, že jsou nadhodnocené již o 40 %. Úrokové sazby šly nahoru. Trh se začátkem roku velmi ochladil, poptávka klesla. Znamená to, že bydlení oproti…
Vláda na pomoc nejvíce postiženým skupinám obyvatel i firmám uvolňuje ze státního rozpočtu bezmála sto miliard korun. V programu je i část pomoci v oblasti bydlení.
Industriální styl hledá inspiraci ve starých továrnách. Vznikl jako bydlení pro bohémy, kteří oceňují originalitu a prostor. Tyto parametry bydlení se však postupně začaly prosazovat ve velkém. Obrovské, často betonové plochy, záplava světla a vysoké stropy dávají pocit volnosti, který je v současném stísněném světě…
Správa bytového domu obnáší mimo ohlídání technického stavu stavby i rozúčtování nákladů na energie a vodu. Aby bylo měření spravedlivé, musí být měřidla měněna dle zákonné lhůty. Od roku 2020 je poté platná nová směrnice Evropské unie o energetické účinnosti (EED), která udává povinnost instalovat do bytových domů…