REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Nájemní bydlení více o tématu

Chcete pronajmout svůj byt? Poradíme vám, jak na to

Snem každého pronajímatele je solidní nájemník. Tedy někdo, kdo bude platit nájemné včas a bude se chovat slušně nejen k sousedům, ale i k vašemu majetku. Jak ale poznat, který ze zájemců je ten pravý? Je lepší pronajmout byt rodině, mladému páru nebo starší paní? Vyplatí se byt vybavit nábytkem nebo ho pronajímat nezařízený? Má smysl investovat do rekonstrukce?
Zdroj: AdobeStock - fizkes

Toto jsou nejčastější otázky, které se začínajícím pronajímatelům honí hlavou. Pokud na ně hledáte univerzální odpověď, tak vás zklamu. Žádná není. Jinak budete na celou věc nahlížet v roli investora a jiný pohled budete mít v případě, kdy jste nemovitost zdědili nebo jí koupili s tím, že bude časem k dispozici dětem. Vše záleží na tom, v jaké situaci jste, jaké máte možnosti, co je vaší prioritou a jak plánujete nemovitost využít do budoucna.

Zde je přehled alespoň obecných doporučení, jak vše co nejlépe zvládnout.

Cílová skupina

Než svou nemovitost nabídnete na trhu, je vhodné si nejdříve ujasnit, jakého nájemníka vlastně hledáte. Měli byste si odpovědět na tyto dvě základní otázky: Jak dlouho plánujete nemovitost pronajímat a zda je pro vás zajímavější dlouhodobý a bezproblémový vztah se spolehlivým nájemníkem nebo jestli dáváte přednost vyššímu zisku. Podle toho pak nastavit vše ostatní.

Zřízený nebo prázdný

Standardně by v každém bytě měla být minimálně kuchyňská linka a sporák. Ostatní je na vašem uvážení. Ať už byt vybavíte kompletně nebo jen z části, své nájemníky si najde. Pokud byt budete zařizovat, vybavení nemusí být drahé, ale mělo by být kvalitní. U standardních bytů se dá říci, že v případě, kdy mají nájemníci vlastní nábytek, zůstávají v bytě obvykle delší dobu. Naopak u luxusních nemovitostí s dražším nájemným je větší poptávka po kompletně vybavených bytech. Nicméně není to dogma, jen doporučení.

Zdroj: AdobeStock - monkey-businessZdroj: AdobeStock - monkey-business

Výběr nájemníka

Výběr nájemníka nepodceňujte. Snažte se zjistit o potenciálních nájemnících co možná nejvíce informací. Kde pracují, proč se stěhují, z jakého důvodu byl ukončen předchozí nájem apod. Mělo by vás zajímat také to, kolik lidí bude v bytě žít, zda mají zvířata, kouří aj. Neostýchejte se požádat o kontakt na přechozí pronajímatele, abyste si mohli ověřit platební morálku a spolehlivost. Není od věci zkontrolovat registry dlužníků. Ne zřídka se stává, že solidně vyhlížející pár s dítětem má několikanásobné exekuce. Projděte si i sociální sítě zájemců, které mohou také napovědět, s kým máte tu čest. V neposlední řadě přihlédněte i k tomu, jak zájemci komunikují. Zda odpovídají na zmeškané hovory, SMS, či emaily, jakým způsobem se vyjadřují, zda se s předstihem omluví v případě zpoždění apod.

Nájemní smlouva

Kvalitní nájemní smlouva je naprostou nezbytností. V žádném případě nedoporučujeme používat volně dostupné vzory z internetu. Smlouvu nechte sepsat právníkem, který se specializuje na nemovitostní právo. Je to investice, která se rozhodně vyplatí a v konečném důsledku vám může ušetřit nemalé finanční prostředky a celou řadu starostí. Při předání bytu nezapomeňte na písemný předávací protokol, kde kromě stavů měřidel zaznamenejte také veškeré vybavení a jeho stav.

Zákazy a omezení

Smiřte se s tím, že nejen vy, ale i nájemníci mají svá práva. Např. nelze nájemníkům zakázat chov zvířat, kouření, či zapsání trvalého bydliště ve vaší nemovitosti. Byť by takové ustanovení bylo výslovně uvedeno v nájemní smlouvě, je neplatné. Můžete ale například požadovat s ohledem na chov zvířat vyšší jistotu, vymalování bytu v případě kuřáků při ukončení nájmu apod. Doporučujeme seznámit se s příslušnými ustanoveními občanského zákoníku, abyste měli přehled o tom, co můžete, co musíte, a co naopak zákon nepřipouští.

Nájem nebo podnájem

Je třeba také rozlišovat, zda se jedná o nájem nebo o podnájem. Byť jde na první pohled o totéž, určité rozdíly tu jsou. Ty základní jsme shrnuli v článku Jak se liší nájem a podnájem.

S realitkou nebo bez

Zejména v případě, kdy s pronájmy začínáte, nelze než doporučit spolupráci se zkušeným realitním makléřem. Objasní vám výhody, nevýhody a možná rizika té či oné varianty a společně určíte vhodnou cílovou skupinu, pro kterou bude vaše nabídka určena. S ohledem na typ a stav nemovitosti, vaše potřeby a plány posoudí, jaká z mnoha alternativ pro vás bude v dané situaci nejvhodnější. Pomůže vám také vše zadministrovat a nastavit odpovídající cenu.

Kromě výše uvedeného vám makléř ušetří i spoustu času a starostí. Navíc je schopen oslovit nabídkou mnohem větší skupinu potenciálních nájemníků, než jakou zasáhnete vy soukromou inzercí. Tedy je větší pravděpodobnost, že získá více zájemců, ze kterých si budete moci vybrat toho pravého. Finální kandidáty prověří a díky svým zkušenostem dokáže vytipovat, kteří zájemci jsou pro vás nejvhodnější. Nejen toto jsou důvody, proč s makléři spolupracují i zkušení pronajímatelé.

Tip na závěr

Chcete-li, aby vás vaši nájemníci milovali, buďte k nim upřímní, vstřícní a dejte jim najevo, že si jich vážíte a že jste s nimi spokojení. Např. bezodkladné vyřešení nahodilých událostí či oprav, lahev dobrého vína k výročnímu datu při prodloužení smlouvy nebo odpuštění zvýšení nájmu o inflaci, což je ve skutečnosti pár korun – to jsou jen maličkosti, které vás nezruinují a posílí váš vztah. Nájemníci pak nebudou mít důvod stěhovat se jinam.

Lucie Tůmová

Vyhledávaná realitní makléřka, která se na trhu nemovitostí pohybuje od roku 2010. Vedle běžné makléřské činnosti poskytuje také nezávislé konzultace při prodeji nebo koupi nemovitosti, vzdělává laickou i odbornou veřejnost, je lektorkou Cardiff Academy pro programy Real Estate a podílela se na vzniku několika realitních projektů. Informace a rady pro kupující i prodávající zveřejňuje také na svých stránkách www.lucietumova.cz

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Nájemní bydlení

  1. Chcete pronajmout svůj byt? Poradíme vám, jak na to
  2. Chcete získat nájem bytu? Nepokažte první dojem a nesmlouvejte
  3. Na co nezapomenout při stěhování? Co zařídit při změně trvalého pobytu nebo bydliště. Můžeme mít trvalý pobyt v nájmu?
  4. Nájemní smlouva na byt podle občanského zákoníku: Platí i nejasné smlouvy
  5. Kauce neboli jistota u nájemního bydlení. Komu patří a jak vysoká může být?
  6. Pronájem bytu nebo pokoje? Podnájem či pronájem? Jaký je mezitím rozdíl
  7. Majitel vs. nájemník: Je možné zakázat domácí zvířata či návštěvy?
  8. Majitel vs. nájemník - co je stavební úprava a kdo ji platí?
  9. Češi se učí bydlet v nájmu. Jak to chodí s nájmy ve zbytku Evropy? Kde lze nájemníka vystěhovat a jaké jsou podmínky?
  10. Ubytování není bydlení. K legálnímu provozu Airbnb je třeba rekolaudovat byt nebo dům na novou funkci
  11. Právo na bydlení: Kdy má majitel bytu právo na vystěhování obyvatel
  12. Soudní vystěhování z bytu: Jak na neplatící nájemníky a jak raději ne

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Fotolia.com - artush

Kauce neboli jistota u nájemního bydlení. Komu patří a jak vysoká může být?

Čeho se majitel bytu, který jej pronajímá, obává nejvíce? Odpověď je nabíledni: nespolehlivosti nájemníka. „Jistota“ je tak důležitým nástrojem k zajištění toho, aby nájemník nezmizel s dluhem ve výši několikaměsíčního nájemného či aby po jeho působení nezůstala v bytě spoušť a škody, nad kterými by si majitel oči…

Zdroj: AdobeStock.com - estradaanton

Soudní vystěhování z bytu: Jak na neplatící nájemníky a jak raději ne

Pronajímání bytů či domů je, jak známo, činností rizikovou. S neplatiči se dříve či později setká nejspíš každý pronajímatel. Jak si s nimi poradit? Ukončit nájemní smlouvu, vyzvat k vystěhování a když neuposlechnou, obrátit se nejdříve na soud a posléze na exekutora. Tento postup je ovšem dost nepraktický, a proto…

Zdroj: Fotolia.com - auremar

Chcete získat nájem bytu? Nepokažte první dojem a nesmlouvejte

Vzhledem k vysokým cenám nemovitostí, které stále i přes krizi koronaviru rostou i ve velkých městech, a kdy mnozí nedosáhnou na hypotéku v potřebné výši, logicky roste zájem o nájemní bydlení. Přinášíme několik tipů, která vám mohou pomoci nájem získat.

Zdroj: Fotolia.com

Právník: Zákon o odkladu nájemného jen přesune problém z nájemců na pronajímatele

Zmírnit dopady koronaviru na nájemce prostor sloužících k podnikání a bytů, měly dva vládní návrhy zákona, které včera projednala Poslanecká sněmovna. Poslanci se po dlouhém jednání shodli, že nájemníci bez příjmů nemůžou dostat výpověď bytu či provozovny, pokud v důsledku epidemie nebudou schopni platit nájemné.…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA