
Co ovlivní kouř z vašeho komína? SMOKEMANovo desatero správného topiče, díl 10/10
Při vytápění domácnosti pevnými palivy jsou čtyři základní parametry, které významným způsobem ovlivňují složení spalin a účinnost spalovacího zdroje.
Odpad je surovina – tak zní známá fráze. Aby odpad byl surovinou i ekonomicky a průmyslově využitelnou je nutné jej držet odděleně po jednotlivých složkách. Recyklace odpadu je v dnešní době široká věda se svými zavedenými postupy. Víte, z čeho se skládá domovní odpad? Víte, jak se recykluje papír, sklo, kovy, plasty? Víte, že recyklací odpadu se vyrábí i stavební materiály?
Recyklace odpadu je v současné době velmi aktuální téma. Přinášíme příklady odpadové politiky z tuzemska i ze zahraničí. Naše tipy představují problematiku komunálních i stavebních odpadů, včetně ekologických aspektů. Informace jsou určeny nejenom jednotlivcům, ale také zástupcům firem, obcí, měst a regionů.
V běžném provozu domácností a malých živností se setkáváme s následujícími druhy odpadů. Ty je velmi vhodné třídit a jako surovinu dále zpracovávat:
Speciální skupinu odpadů tvoří i stavební odpad. Mezi stavebními odpady zaujímá speciální místo azbest. Tento prokázaný karcinom je nutné likvidovat velice obezřetně a nakládání s ním se řídí speciálními předpisy na provoz stavby.
Důležité je totiž nejenom odpady recyklovat, ale také jim v rozumné míře předcházet a se surovinami lépe a hospodárněji nakládat. Komplexní řešení nabízejí projekty nazvané Zero Waste, tedy nulový odpad.
Hlavním hnacím motorem je evropská legislativa. Státy Evropské unie (EU) volí pro další období jeden z těchto cílů:
Je patrné, že předcházení vzniku odpadů a nakládání s nimi souvisí také v nemalé míře s ochranou životního prostředí, ochranou zdraví člověka a trvale udržitelným rozvojem. Ministerstvo životního prostředí ČR provedlo vyhodnocení Plánu odpadového hospodářství ČR.
V naší legislativě máme implementovány cíle pro rok 2020, změnou prochází k 1. 1. 2020 i Zákon o odpadech 185/2001 Sb.
Při vytápění domácnosti pevnými palivy jsou čtyři základní parametry, které významným způsobem ovlivňují složení spalin a účinnost spalovacího zdroje.
Nejlevnější je ta energie, kterou nespotřebujeme. Topit správně je důležité. Ale jak se chovat, aby náš dům nespotřeboval příliš mnoho energie? Není nutné topit ve všech místnostech stejně. Jaké další tipy pro úsporné vytápění má SMOKEMAN?
Teplota spalin jako taková významně souvisí s bezpečností provozu, životností zařízení a dosahovanou účinností. Zatímco pro první dvě zmíněné oblasti je vhodná vyšší teplota spalin, při které nebudou kondenzovat kyseliny a voda ve spalovacím zařízení, v kouřovodu ani v komíně, pro dosažení vysoké účinnosti je vhodné,…
Používání moderního kotle či kamen nezaručuje, ale umožňuje dosažení nízkých hmotnostních koncentrací znečišťujících látek ve spalinách a vysokých hodnot účinnosti. Všechna aktuálně prodávaná spalovací zařízení již musela na zkušebně prokázat splnění výše uvedených pozorovaných limitních hodnot, což říká, že při…
To, že při spalování pevných paliv zůstává ve spalovací komoře, popř. v popelníku popel je každému uživateli na první pohled zřejmé. Při jeho neodstraňování by brzy nebylo možné spalovací stacionární zdroj správně provozovat.
Frekvence přikládání společně s hmotností přiloženého paliva v jedné dávce jsou dvě proměnné, které výrazně ovlivňují kvalitu spalovacího procesu. Každé palivo prochází několika fázemi, ty je nutné při správném topení brát v potaz. U kotlů s automatickým přikládáním mnoho starostí odpadá.
Spalování je proces, v němž spolu reaguje hořlavina paliva s kyslíkem. Každý uživatel se významně zaměřuje na množství spáleného paliva (protože palivo stojí peníze), ale množství vzduchu (který je zadarmo) nijak zvlášť neřeší.
Každý zdroj pro lokální vytápění byl navržen a vyroben pro spalování určitého paliva s daným rozsahem fyzikálních a chemických parametrů. Spalováním jiného paliva s parametry mimo uvedený požadovaný rozsah dochází k výraznému zhoršení kvality spalování, což vede ke zvýšení produkce znečišťujících látek.
Pouze 25 % stavebních společností má v současné chvíli vypracovány konkrétní kroky pro udržitelné stavebnictví. Konkrétní cíle v této oblasti má stanoveny většina stavebních společností naplánované do roku 2025. Tři čtvrtiny stavebních společností tyto kroky pro udržitelné stavebnictví ještě vypracované nemá.
Ve spolupráci s neziskovými společnostmi ECOBAT a Elektrowin byl veškerý tento sběr předán na recyklaci.
Rozvoj 3D tisku patří k oblastem, které jsou považovány za velmi perspektivní. Odpovědí na požadavky zákazníka je malosériová výroba. Plastová náplň ale přispívá ke zvyšování zátěže životního prostředí.
Nový Baumit ALL IN Beton B 20 je vůbec první suchou stavební směsí, kterou lze v rámci přípravy směsi vhodit do míchačky či míchací nádoby celou, včetně pytle!
Demoliční odpad je třeba vyčistit od plastů, dřeva a dalších nežádoucích materiálů a následně nadrtit a roztřídit. Předpoklad je, že tímto způsobem lze celkově zpracovat až zhruba 90 % veškeré stavební suti z běžných "bouraček"
Dnešní cihelné bloky mají s původní cihlou již máloco společného. Zvonivým páleným cihlám už nejspíš odzvonilo. A stejně tak maltě jako stavebnímu pojivu, které je dnes nahrazováno cementovým lepidlem nebo PUR pěnou. To, co bylo po staletí jistotou a základem zednické praxe, přitom ztratilo oporu pod nohama v průběhu…
Za nejsilnější stránky Westfield porota označila především oblasti věnující se nakládání se zdroji nebo správu odpadu. Porota se letos mimo jiné více zaměřila i na standardy vnitřního prostředí, jako je kvalita ovzduší a spokojenost lidí pracujících v objektu.
Nepotřebný materiál, jako jsou staré šperky anebo elektroodpad, který obsahuje drahé kovy, zpracuje rafinérie a vzniknou zlaté a stříbrné slitky se světovou certifikací LBMA. Vyšší zpracování elektroodpadu sníží potřebu těžby drahých kovů.
Norské studio Snøhetta se nesoustředí jen na architekturu a design, ale hledá i takové nadčasové cesty k řešení, které by mohl docenit celý globální stavební sektor. A vzhledem k tomu, že beton je v současnosti tím nejvyužívanějším materiálem, za nímž zůstává nemalá ekologická stopa, mohla by tu i skromná změna mít…
Za minulý rok, kdy lidé tráví více času doma, vzrostla na území ČR produkce odpadu. To zvýšilo četnost svozů, které jsou navíc od ledna 2021, kdy začal platit nový odpadový zákon, dražší. Pro malé obce to představuje nemalou finanční zátěž.
Poplatek za komunální odpad je jedním z nejčastějších poplatků, který obce vybírají. Mají na to ale právo? Kolik může poplatek činit? Jakým způsobem ho obce mohou vybírat? A od koho? Co když v obci máte pouze rekreační chatu, musíte i tak poplatek platit? A co když prohlásíte, že žádný odpad nevytváříte? O vyjádření…
Inspirativní projekt Kongresového centra Praha (KCP) a designérů Tomáše Rachunka a Matěje Matouše využívá zastaralé propagační tiskoviny k vytvoření nového mobiliáře KCP. Ze starých katalogů tak vzniknou nové židle, stolky nebo police.