Podle zákona o odpadech musí obce zajistit minimálně místa pro odkládání papíru, plastů, skla, kovů a od 1. dubna do 31 října i sběr bioodpadů rostlinného původu. Kromě toho musí obec zajistit i sběr nebezpečných odpadů. Systémy nakládání s odpady v jednotlivých obcích se liší a to jak způsobem sběru, tak počtem sbíraných komodit.
Obvykle se v dnes v domácnostech do nádob třídí papír a plasty, někde se začali také sbírat kovy. Papíru a plastů produkujeme nejvíc, proto by nádoby na tyto komodity měly mít největší objem. Sklo a nápojové kartony je obvykle možné dávat do krabice či tašky. Jedná se o větší odpad, který není nutno shromažďovat delší čas a který není náročné u kontejnerů od sebe oddělit.
Koše na tříděný i směsný odpad jsou obvykle umístěny v kuchyni, protože zde vzniká nejvíce odpadu. Samozřejmě jen tehdy, je-li zde prostor. Koše či tašky na odpad mohou stát na zemi, viset na stěně nebo je možné je zabudovat do kuchyňské linky. Systém by měl být jednoduchý a přehledný. Má nám umožnit třídit automaticky. Tak nám to zabere minimum času a budeme to považovat za samozřejmost. Nabídka je dnes dostatečná.
Tašky na tříděný sběr
Jejich velkou výhodou je snadná manipulace. Je to i nejlevnější řešení. Řada měst ve spolupráci se společností EKO-KOM na podporu třídění distribuují zdarma či prodávají za nízkou cenu sadu tří plastových tašek barvy modré, žluté a zelené.
Koše na tříděný sběr
Vyrábí se z různých materiálů (plastové, kovové, proutěné). Mohou být rozděleny na několik částí, mít společné víko či každé víko zvlášť. Koš na tříděný sběr si můžeme vyrobit i sami.
© mariesacha - fotolia.com
Sortery - koše pro zabudování do kuchyňských linek
Nejjednodušší varianta sorteru má pouze dvě oddělené nádoby. Jejich předností je stabilita a pevnost provedení, komfortní otevírání a velikost. Pro třídění odpadu však bývá praktičtější varianta se třemi či čtyřmi nádobami. Do rohových skříněk lze pořídit speciální otočné mechanismy na umístění jednotlivých nádob, případně přímo otočné koše.
Koše na bioodpad
Tento odpad obsahuje hodně vody. Proto je třeba si dát u něho pozor, aby se nestal zdrojem zápachu či octomilek. To lze řešit dvěma způsoby. Buď tento materiál vynášet častěji, nebo si pořídit speciální koš na bioodpad, který umožňuje odpar vody. Sáčky na bioodpad jsou vyrobeny z kukuřičného škrobu, jsou biologicky rozložitelné. Pořídit si lze i keramickou či nerezovou nádobu na bioodpad a tu mít postavenou přímo na kuchyňské lince.
Koše na směsný odpad
Zde je třeba především zvážit velikost koše a to jak často bude vynášen. Současná průměrná produkce tohoto odpadu se pohybuje mezi 3 až 4 litry na osobu a den. Řada domácností ho ale produkuje méně než 1 litr. Tříděním odpadu lze jeho produkci významně snížit. Bude to i nutné. ČR přijala zákaz skládkování tohoto odpadu od roku 2024. Nutno je počítat s tím, že náklady na likvidaci tohoto odpadu porostou.
Sdílet / hodnotit tento článek