REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Stavební dělicí příčky

Stavební dělicí příčky

Stavební příčka na sebe bere mnoho podob a funkcí. Dělí prostor na funkční celky, je nám ochranou proti hluku, požáru, nechtěným pohledům, může se stát úložným prostorem i květinovou stěnou, může být pevná plná, může být průhledná, může se i pohybovat. Jak příčku poznáme? Můžeme stěnu bourat či nikoli? Z jakého materiálu nové příčky vystavět? Jaký zvolit postup výstavby?

Co je příčka

Pojmem příčka ve stavebnictví rozumíme svislou nenosnou konstrukci. Jejím základním úkolem je rozdělovat prostor do požadovaných celků, místností. Nejsou na ní kladeny zvláštní statické požadavky. Jediné, co musí nést je vlastní váha a případné zařizovací předměty či nábytek. Při rekonstrukci jí tak lze většinou bez obav zbourat, probourat do ní nový otvor a podobně. Každou bourací práci by měl ale posoudit statik, jelikož ve starších domech může i vybourání příčky způsobit statické problémy. Zvláště na pozoru je nutné se mít v případě příček v panelových domech.

Z čeho se staví příčky

Novou příčku můžeme vystavět z různých materiálů a technologií. Nejpoužívanější jsou tyto:

  • Zděná (cihelná, plynosilikátová)
  • Lehká montovaná (sádrokarton, sádrovlákno, OSB apod.)
  • Nábytkové a dekorativní příčky

Druhy příček

Zděné příčky byly vyzdívány z plných cihel, popřípadě z dutinových cihel. V současné době výrobci zdících systémů nabízejí ucelené produkty i pro příčky. Jedná se zpravidla o blok v modulových rozměrech výrobce, šířkou přizpůsobený pro konkrétní tloušťky příček.

Lehkými příčkami nazýváme nejčastěji příčky ze sádrokartonu, sádrovlákna, popřípadě jiného deskového materiálu. Vždy se tímto pojmem míní základní konstrukce - rošt, který tvoří vymezující mezeru (dutinu) pro umístění tepelné izolace v podobě minerální vaty. V této dutině mezi deskami lze velmi efektivně a jednoduše vést rozvody vodovodu, kanalizace i elektroinstalace. Tyto příčky se svojí bezpečností, únosností i akustickou izolací vyrovnají, někdy i předčí zděné příčky.

Příčky ale nemusí být nutně pevné, neprůhledné konstrukce. Mohou mít i jiné funkce než prosté dělení prostoru jako stěny. Příčky mohou umožňovat prosvětlení, dělit prostor pouze hlukově a nikoli vizuálně, popřípadě sloužit k ukládání věcí jako knihovny či vestavné skříně.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Dorsis

Skrytá zárubeň a dveře Dorsis zajistí akustický útlum v noční zóně bytu

Sebelepší dispozice domu či bytu nezajistí dostatečný akustický komfort v klidné zóně, pokud nejsou osazeny kvalitní dveře. Díky skrytým zárubním Dorsis Fortius mají architekti i stavitelé šanci volně pracovat s estetikou prostoru a zároveň zabezpečit komfort a klid očekávaný v místnostech pro odpočinek a spánek.

Zdroj: Heluz

Zimní malty HELUZ pro zdění i v nižších teplotách

Se snižující se teplotou dochází ke zpomalení tvrdnutí malty, proto jsou do zimních malt přidávány přísady zrychlující proces tvrdnutí a tuhnutí malty, aby malty měly rychlejší nárůst pevností.

Zdroj: Wienerberger

Plánujete stavět? A chcete cihly v hodnotě 150 000 Kč? Můžete je získat zdarma!

Koupili jste pozemek a budete stavět dům? Pokud už máte i vypracovaný projekt od architekta, přišel čas, abyste si našli parťáka pro vážná rozhodnutí. Proto si nechte udělat kalkulaci spotřeby stavebního materiálu přímo od odborníků. Výrobce cihel Porotherm totiž zahájil soutěž o stavební materiál v hodnotě 150.000…

Zdroj: Flexibau s.r.o.

Vysocekapacitní linka firmy Flexibau

Flexibau pomáhá přírodě a těm, kteří staví domy a byty. Vyrábí stavební a interiérové desky z použitých nápojových kartonů, se kterými si jiní nevědí rady. PackWall nahradí řadu materiálů a skvěle se s ním pracuje.

Zdroj: Flexibau s.r.o.

Mezinárodní označení GREEN BRAND pro desky PackWall

Kartony slouží skvěle k balení potravin, jejich recyklace však není snadná. Hromady nevyužitých surovin nás před lety přiměly k činu. Spolu se studenty a inovátory nalezla firma Flexibau způsob, jak cenné vlastnosti nápojových obalů využít ve stavebnictví.

Zdroj: Acutec

Novinka: akustické desky z dřevní vlny s požární odolností A2

Stále častěji se v kancelářích, komerčních prostorech, školách, restauracích nebo sportovištích, řeší prostorová akustika. Na útlum vznikající ozvěny a hluku je třeba porézních materiálů, které dobře pohlcují zvukové vlny.

Zdroj: Dům jedním tahem

Dům jedním tahem představuje nový katalog nízkoenergetických domů

Montované domy Dům jedním tahem (DJT) nabízejí zákazníkům už více než 20 let spojení hned několika výhod: promyšlené typové projekty, pevný a dlouhověký keramický materiál a velmi rychlou výstavbu. Letos přichází DJT s aktualizovaným katalogem nízkoenergetických typových domů.

Zdroj: Porotherm

Proč zvolit pro stavbu domu jednovrstvé zdivo Porotherm

Postavit dům není nic levného. A protože je to často životní investice, je třeba si předem dobře rozmyslet, jaký stavební materiál a jakou technologii zvolit. Konstrukce musí splňovat statické, tepelně technické, protipožární a akustické požadavky, musí mít dlouhou životnost a trvanlivost. Zároveň musí být v…

Zdroj: KM Beta

Jak vybrat zdicí systém pro novostavbu?

Trh nabízí hned několik možností zdicích systémů. Jak se mezi sebou odlišují a jaký materiál zvolit pro stavbu nízkoenergetického domu?

Zdroj: Rigips.cz

Zapojte se do Rekonstrukční výzvy a získejte materiál v hodnotě 150 tis. Kč

Nezáleží na tom, v jakém rozsahu rekonstrukci plánujete, zda předěláváte celý byt či jen jeden pokoj v rodinném domě. Zapojit se může každý. Soutěž trvá do konce dubna 2021 a výherci získají materiál na konstrukce suché výstavby značky Rigips a ISOVER.

Sedm výhod zděného domu

Sedm výhod zděného domu

Za poslední desetiletí zažilo stavebnictví opravdovou revoluci. Používají se nové technologie, materiály, postupy. A jinak tomu není ani v případě tolik oblíbených zděných domů, které dnes v sobě spojují nejen tradici, ale i moderní vzhled a energeticky nenáročné bydlení. Zděný dům tak úspěšně boří veškeré mýty o…

REKLAMA