REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Stavební dělicí příčky více o tématu

Lehké příčky z deskových materiálů

Lehkými příčkami nazýváme nejčastěji příčky ze sádrokartonu, sádrovlákna, popřípadě jiného deskového materiálu. Vždy se tímto pojmem míní základní konstrukce - rošt, který tvoří vymezující mezeru (dutinu) pro umístění tepelné izolace v podobě minerální vaty. V této dutině mezi deskami lze velmi efektivně a jednoduše vést rozvody vodovodu, kanalizace i elektroinstalace.

Materiál pro rošty je nejčastěji ocelový, tenkostěnný pozinkovaný plech. Někdy se můžeme setkat s dřevěnými hranoly, u těch je však nutné dbát na jejich rovinnost ve všech směrech, korekce špatné geometrie roštů a tím vzniklých nerovností stěn není po zaklopení možná. Záklop se provádí oboustranný, někdy se desky kladou zdvojené, především pro dosažení lepších akustických vlastností.

Lehké příčky mohou zastat veškeré požadavky na akustiku, požární odolnost, bezpečnostní odolnost jako příčky těžké. Statické požadavky na únosnost zavěšených předmětů se musí řešit individuálně, záleží na pevnosti desek, zavěšovaném předmětu (váha i rozměr) a použitých kotevních prvcích. Pak ale není problém na lehké příčky zavěšovat kuchyňské linky i zařizovací předměty.

Materiálové varianty desek

Pro zaklopení se využívají desky ze sádrokartonu (Rigips, Knauf), sádrovlákna (Fermacell, Rigidur, Knauf Vidiwall), popřípadě materiály z recyklátů - lisovaných tetrapakových krabic, dřevotřískové desky, OSB desky, cementotřískové nebo cementovláknité desky (Cetris), kartonové desky vyplněné křemičitým pískem a pod.

Nejčastějšími deskami pro lehké příčky jsou následující:

Sádrokartonová deska

Sádrokartonová deska (SDK) je deska složená ze dvou vrstev papíru, mezi kterými je sádra. Tloušťka desek je běžně 12,5 mm, lze najít jak tenčí tak i silnější desky až 25 mm. Silnější SDK desky mají výhodu nižšího počtu nosných profilů. Není ale deska jako deska - šedivé desky jsou obyčejné, pro běžné využití v interiéru bez větších nároků.

 • Červené desky jsou pro využití v požárně dělících konstrukcích.
 • Zelené desky jsou vhodné do vlhkých provozů interiéru jako koupelny, WC. Extrémně smáčené plochy (sprchový kout) je nutné opatřit stěrkovou izolací.
 • V posledních letech se začínají využívat i další typy SDK desek, jako speciální pevné desky (např. Diamant), desky akustické (modré) a pod.
 • Na trhu je deska absorbující a neutralizující formaldehyd ve vzduchu (Activ´ air od výrobce Rigips) - využít ji můžeme s výhodou při rekonstrukcích, kde mohou být s vysokou koncentrací této chemické látky v interiéru problémy.
  Měření SZÚ ukázalo, že rozdíl v koncentracích formaldehydu před a po rekonstrukci interiéru byl ohromný.

  Zdroj: https://stavba.tzb-info.cz/deskove-materialy-ostatni/12732-skvely-vysledek-rekonstrukce-okalu-deskami-activ-air
 • Pro případy potřeby dosažení vysokých pevností SDK desek přišli výrobci s vysokopevnostní deskou (výrobní název Habito) To ji předurčuje k použití nejen v bytovém interiéru (výhodné pro zavěšování předmětů) ale i v prostorách s požadavky na odolnost proti násilnému vniknutí (banky, archivy, pošty apod.).

Jak udělat sádrokartonovou příčku?

zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s. - divize Rigips

Sádrovláknitá deska

Sádrovláknitá deska je vyrobená ze sádry, smíchané s rozmělněným papírem. Tloušťka desek bývá 12,5 mm nebo 10 mm. Na rozdíl od sádrokartonu se tedy jedná o homogenní materiál. Sádrovláknité desky se vyznačují vyšší objemovou hmotností, tedy i vyšším akustickým útlumem a pevností proti proražení i pro zavěšování předmětů. Jsou impregnované, tedy i odolné proti vlhkosti. To však opět nevylučuje nutnost stěrkové izolace ve sprchových koutech a pod.

Stěny lze tvarovat do oblouků (zdroj: Fermacell)

Sádrovláknité desky s tupou hranou (Fermacell)

Vedení instalací

Vedení instalací v roštech lehkých příček je jednodušší než ve zděných příčkách, odpadá bourání drážek, na druhou stranu musíme dělat otvory do nosných roštů a u nich dodržet maximální možné oslabení profilů otvory. Na rozvody, které budou v příčce potřeba je nutné pamatovat již při rozhodování o tloušťce profilů. Profily jsou nosnou částí příčky, přenášejí následná zatížení i od zavěšených předmětů.

Jejich nepřiměřené porušení a následné velké zatížení může vést ke zhroucení příčky. Pokud je tedy nutné vést velké dimenze potrubí skrze příčku, je lepší vytvořit dva rošty, kde každý drží jednu plochu desek a mezi rošty jsou vedeny instalace, aniž by narušily nosné profily. Tím nám ale vznikne příčka celkové šířce třeba 220 mm.

Výhody a nevýhody lehkých příček

Výhody lehkých příček

 • malá objemová hmotnost = malé zatížení na stropní konstrukci, vhodné pro rekonstrukce a dřevostavby
 • přesnost provádění na milimetry
 • jednoduchá příprava pro vedení rozvodů vody, kanalizace i elektroinstalace
 • jednodušší odstranění, bourání

Nevýhody lehkých příček

 • nutnost použití speciálních hmožnidek pro zavěšování předmětů
 • zavěšení těžkých zařizovacích předmětů je nutné připravit již v roštu, nelze jej měnit
 • subjektivní vnímání dunění jaké příčka vydává při nárazu či poklepání

Sádrokartonové příčky - pracovní postup v jednotlivých krocích

Fotogalerii s pracovním postupem poskytla firma Knauf.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Stavební dělicí příčky

 1. Co je příčka a jak ji poznat
 2. Příčky zděné (těžké)
 3. Lehké příčky z deskových materiálů
 4. Příčky skleněné a dekorativní

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy

Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební…