Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavby

Dřevostavby

Dřevo je jedním z nejstarších materiálů, jaké kdy lidstvo pro stavbu domů používalo. Dřevěné stavby vydrží stovky let, pokud je dřevo použito správně, nevyžadují ani žádnou nadstandardní údržbu oproti jiným konstrukcím. Téměř každý rodinný dům je svým způsobem z poloviny dřevostavbou, a to v části podkroví. Možnosti využití dřeva ve stavebnictví jsou velmi široké. Objevte kouzlo obnovitelného přírodního stavebního materiálu.

Mýty a pověry o dřevostavbách

Okolo dřevěných domů panuje ještě stále mnoho mýtů a polopravd. Například:

  • Dřevostavba rychle shoří
  • Dřevostavby mají malou životnost
  • Napadají je lehce houby a hmyz
  • Kvůli dřevostavbám se ničí lesy

Všechny tyto domněnky vychází z neznalosti technologie a kusých informací. Dřevostavby si za poslední desetiletí vybudovali pevnou pozici a jsou zcela běžně uznávanou stavební technologií. V severských zemích nebo v USA, kde nebyla přerušena tradice stavění ze dřeva se jedná o zcela dominantní technologii s využitím všech výhod, které přináší.

Typy a konstrukce dřevostaveb

Konstrukce ze dřeva může mít mnoho podob. Jedním z nejstarších způsobů, jak předci využívali dřevo ke stavbě svých domů je konstrukce srubová (nebo roubená). Jaký je rozdíl mezi srubem a roubenkou? Principem je vždy skládání dřevěných stěn z vodorovně položených masivních dřevěných prvků. Srub je vyroben z kulatiny, často pouze odkorněné, nijak tvarově neupravované s přesahy v rozích. Oproti tomu roubenka je pro české území tradičnějším způsobem výstavby z hraněných dřevěných trámů s rohy spojovanými různým druhem tesařských spojů, nejčastěji tzv. rybinovým. Srub nebo roubenku si můžete postavit i svépomocí, častěji se však využívá příprava dílů a spojů na přesných CNC strojích. Na stavbě se pak díly jen poskládají jako stavebnice.

Další konstrukcí, kterou nazýváme moderní dřevostavby je systém lehkého nebo těžkého dřevěného skeletu. Principem je vždy skládání sloupků, průvlaků a stropních trámů a jejich opláštění sendvičem z tepelné izolace a dalších vrstev.

Z klasické sloupkové konstrukce se vyvinuly i konstrukce panelových sendvičových dřevostaveb. Jelikož se dřevěné stěny snadno převáží, připraví se dům již v suchu v hale a na stavbě se panely jen montují k sobě. Postavit hrubou stavbu na připravený základ je tak otázkou několika hodin.

Speciálním typem dřevostavby je panelová z masivního dřeva. Tyto panely jsou taktéž připraveny ve výrobně, jedná se o lepené dřevo, které se nezřídka využívá z interiéru jako pohledové.

Do čeho zabalit dřevostavbu – typy sendvičů

Stěna moderních dřevostaveb využívá v základu dva principy:

  • Difúzně uzavřený systém
  • Difúzně otevřený systém

Uzavřený systém s parozábranou je mezi technologiemi již na ústupu, vzhledem ke své náchylnosti na poruchy. Druhý jmenovaný – otevřený systém má výhodu, že dokáže pracovat ve skladbě stěny lépe s vlhkostí. Nehrozí tak velké riziko vzniku kondenzace v konstrukci.

Pozor na kvalitu dřeva pro stavbu

Ať už se chystáte dělat krov svého domu, zahradní chatu nebo celý dřevěný dům, je dobré vyznat se v druzích řeziva a kvalitě. Vstupní kvalita řeziva, jako je jeho tvarová přesnost, vlhkost, atp. totiž předurčuje samotnou kvalitu stavby. Dřevo může být vadné vlivem sesychání, vady mohl dostat do vínku již v průběhu růstu. Víte například, jestli vadí suky na trámech?

Je dobré také vědět, jak poznat poškozené dříví například napadené dřevokazným hmyzem (např. tesařík krovový) nebo houbami (nejznámější asi dřevomorka domácí). Před těmito škůdci se dřevo chrání impregnací.

Vybaveni těmito znalostmi jste pak schopni vybrat to správné stavební dříví a řezivo. Víte například, že kvalita dřeva se nepozná jistě podle letokruhů? Tedy, může to být jeden z ukazatelů kvality, ale neplatí to u všech druhů dřevin.

Dřevo a jeho údržba

Dřevo jako každý jiný materiál podléhá zubu času. Při správném zabudování, tvorbě vhodných stavebních detailů a volbě správné dřeviny ale dokážou dřevěné konstrukce obstát stovky let, ostatně jak dokazují historické stavby nejen v českých skanzenech. Zvláště náchylné je dřevo na vlhkost a sluneční záření.

Mohlo by vás zajímat

Foto: Lina Adinavičienė

Dům na předměstí připomíná klády přitesané sekyrou

Tvarem připomíná položené klády, přitesané sekyrou. Materiály upomíná na to, že sice leží v moderním městě, které má ale k lesům blízko. Nezapomíná na kontext a okolní zástavbu. Je přitom natolik neobvyklý, že si skoro nevšimnete, na jak neoptimální parcele leží. Rodinný dům ve Vilniusu je zkrátka…

Zdroj: Střechy Praha s.r.o.

Produktové novinky na veletrhu Střechy-Solar-Řemeslo 2024

25. ročník veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO představí největší množství exponátů ve své historii. Uskuteční se 15.–17. února 2024 na výstavišti v Praze Letňanech a bude nabitý novinkami vystavujících firem. Zde přinášíme alespoň malou ochutnávku žhavých inovací napříč obory veletrhu.

REKLAMA