Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Dřevostavby

Dřevostavby

Dřevo je jedním z nejstarších materiálů, jaké kdy lidstvo pro stavbu domů používalo. Dřevěné stavby vydrží stovky let, pokud je dřevo použito správně, nevyžadují ani žádnou nadstandardní údržbu oproti jiným konstrukcím. Téměř každý rodinný dům je svým způsobem z poloviny dřevostavbou, a to v části podkroví. Možnosti využití dřeva ve stavebnictví jsou velmi široké. Objevte kouzlo obnovitelného přírodního stavebního materiálu.

Mýty a pověry o dřevostavbách

Okolo dřevěných domů panuje ještě stále mnoho mýtů a polopravd. Například:

  • Dřevostavba rychle shoří
  • Dřevostavby mají malou životnost
  • Napadají je lehce houby a hmyz
  • Kvůli dřevostavbám se ničí lesy

Všechny tyto domněnky vychází z neznalosti technologie a kusých informací. Dřevostavby si za poslední desetiletí vybudovali pevnou pozici a jsou zcela běžně uznávanou stavební technologií. V severských zemích nebo v USA, kde nebyla přerušena tradice stavění ze dřeva se jedná o zcela dominantní technologii s využitím všech výhod, které přináší.

Typy a konstrukce dřevostaveb

Konstrukce ze dřeva může mít mnoho podob. Jedním z nejstarších způsobů, jak předci využívali dřevo ke stavbě svých domů je konstrukce srubová (nebo roubená). Jaký je rozdíl mezi srubem a roubenkou? Principem je vždy skládání dřevěných stěn z vodorovně položených masivních dřevěných prvků. Srub je vyroben z kulatiny, často pouze odkorněné, nijak tvarově neupravované s přesahy v rozích. Oproti tomu roubenka je pro české území tradičnějším způsobem výstavby z hraněných dřevěných trámů s rohy spojovanými různým druhem tesařských spojů, nejčastěji tzv. rybinovým. Srub nebo roubenku si můžete postavit i svépomocí, častěji se však využívá příprava dílů a spojů na přesných CNC strojích. Na stavbě se pak díly jen poskládají jako stavebnice.

Další konstrukcí, kterou nazýváme moderní dřevostavby je systém lehkého nebo těžkého dřevěného skeletu. Principem je vždy skládání sloupků, průvlaků a stropních trámů a jejich opláštění sendvičem z tepelné izolace a dalších vrstev.

Z klasické sloupkové konstrukce se vyvinuly i konstrukce panelových sendvičových dřevostaveb. Jelikož se dřevěné stěny snadno převáží, připraví se dům již v suchu v hale a na stavbě se panely jen montují k sobě. Postavit hrubou stavbu na připravený základ je tak otázkou několika hodin.

Speciálním typem dřevostavby je panelová z masivního dřeva. Tyto panely jsou taktéž připraveny ve výrobně, jedná se o lepené dřevo, které se nezřídka využívá z interiéru jako pohledové.

Do čeho zabalit dřevostavbu – typy sendvičů

Stěna moderních dřevostaveb využívá v základu dva principy:

  • Difúzně uzavřený systém
  • Difúzně otevřený systém

Uzavřený systém s parozábranou je mezi technologiemi již na ústupu, vzhledem ke své náchylnosti na poruchy. Druhý jmenovaný – otevřený systém má výhodu, že dokáže pracovat ve skladbě stěny lépe s vlhkostí. Nehrozí tak velké riziko vzniku kondenzace v konstrukci.

Pozor na kvalitu dřeva pro stavbu

Ať už se chystáte dělat krov svého domu, zahradní chatu nebo celý dřevěný dům, je dobré vyznat se v druzích řeziva a kvalitě. Vstupní kvalita řeziva, jako je jeho tvarová přesnost, vlhkost, atp. totiž předurčuje samotnou kvalitu stavby. Dřevo může být vadné vlivem sesychání, vady mohl dostat do vínku již v průběhu růstu. Víte například, jestli vadí suky na trámech?

Je dobré také vědět, jak poznat poškozené dříví například napadené dřevokazným hmyzem (např. tesařík krovový) nebo houbami (nejznámější asi dřevomorka domácí). Před těmito škůdci se dřevo chrání impregnací.

Vybaveni těmito znalostmi jste pak schopni vybrat to správné stavební dříví a řezivo. Víte například, že kvalita dřeva se nepozná jistě podle letokruhů? Tedy, může to být jeden z ukazatelů kvality, ale neplatí to u všech druhů dřevin.

Dřevo a jeho údržba

Dřevo jako každý jiný materiál podléhá zubu času. Při správném zabudování, tvorbě vhodných stavebních detailů a volbě správné dřeviny ale dokážou dřevěné konstrukce obstát stovky let, ostatně jak dokazují historické stavby nejen v českých skanzenech. Zvláště náchylné je dřevo na vlhkost a sluneční záření.

Mohlo by vás zajímat

Salon dřevostaveb se letos koná již po dvacáté. Foto: Tomáš Princ

Salon dřevostaveb ’25 nabídne pohled do budoucnosti dřevěné architektury

Dřevo, architektura a technologie – to jsou hlavní témata Salonu dřevostaveb 2025. Jubilejní dvacátý ročník odstartuje 3. dubna mezinárodní konferencí a putovní výstavou nejlepších tuzemských dřevostaveb. Hlavními hvězdami programu budou architekti z dánského ateliéru Henning Larsen.

Foto: Jim Stephenson

Rodina měla dost života ve městě. Bydlení na samotě pojali ve velkolepém stylu

Na počátku byla pětičlenná rodina, která už měla dost života ve městě. A proto se jim zachtělo vyzkoušet něco trochu jiného. Zatoužili po bydlení blíže přírodě, v režimu soběstačnosti, udržitelnosti a nezávislosti. Pokud byste ale předpokládali, že se s takovým odhodláním přestěhují do nějaké…

Foto: Jonas Bjerre-Poulsen

Tady si odpočinete. Hotel stojí na vodě, je zasvěcený regeneraci duše i těla

Po některých dovolených by si člověk zasloužil další dovolenou, na rekonvalescenci. Švédský Sjöparken by k tomu mohl být ideálním místem. Je prostorem, který je zasvěcený klidu, odpočinku a dobíjení vnitřních baterií svých klientů. V hotelu o měřítcích malé vesnice složené z pokojů,…

Zdroj: Střechy Praha s.r.o.

Veletrh STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO: Nenechte si ujít největší přehlídku novinek v oboru

26. ročník veletrhu STŘECHY-SOLAR-ŘEMESLO, který se koná 6.–8. 2. 2025 na výstavišti v Praze Letňanech, představí širokou škálu novinek a inovací v oblasti střešních materiálů, nářadí a strojů, fotovoltaiky a využívání dalších obnovitelných zdrojů energie. Na souběžných akcích se…

Zdroj: Ing. Richard Milič, CSc.

Jak a čím natřít dřevo, aby vydrželo? Opravné nátěry fasády a oken

Pro dřevěné konstrukce není důležité pouze ošetření nového dřeva, ale také správný postup při obnovování nátěrů. U dalších nátěrů je nutné počítat s často poměrně pracným odstraňováním starých barev. Někteří výrobci nabízí lazury nebo laky, u kterých doporučují použití bez odstraňování původních…

Foto: Nicholas Worley

Nový život na staré farmě. Udělali si zde úžasné bydlení s ateliérem

Místo staré a zanedbané zemědělské usedlosti na anglickém venkově vzniklo moderní bydlení a prostor pro uměleckou práci, ateliéry s keramickými a malířskými dílnami. I když to je změna radikální, architekti si dali velmi záležet na tom, aby uchovali charakter tradiční zástavby…

Rodinný dům Vidče. Zdroj: autor Kamil Mrva Architects, foto Studio Toast

Beskydská harmonie – rodinný dům s malebným výhledem na údolí a vrcholky hor

Spojte neuvěřitelný výhled, svěží horský vzduch a minimalistický styl – vznikne tím jedinečné místo pro dokonalý odpočinek. Ať už je využitý pozorováním okolní přírody, při procházce na nedalekou horu Radhošť či s knihou na širokém okně s výhledem do údolí. V malebném prostředí Moravskoslezských…

REKLAMA