REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Větrání domů a bytů

Větrání domů a bytů

Přísun čerstvého vzduchu je pro naše přežití zásadní. Ale kolik vzduchu musíme mít v místnosti? Jak často větrat? Jak větrat bez zbytečných ztrát tepla? Kolik vzduchu musíme vyměnit, abychom neohrožovali svoje zdraví. Větráte v bytě správně? A jaké jsou možnosti větrání bytů a rodinných domů? Je lepší v domě instalovat podtlakové větrání odtahovým ventilátorem, přetlakové větrání nebo snad rovnotlaké větrání s rekuperací tepla?

Hygienické minimum pro větrání obytných prostor (rodinných domů a bytů) se udává 0,5/h, což znamená, že by se měl vzduch v prostoru kompletně obměnit 1x za dvě hodiny. Druhým kritériem je ale minimální hodnota vzduchu pro jednu osobu, tedy 25 m3 /os./h. Tedy pokud si pozvete domů všechny příbuzné a známé na velkou oslavu, změní se samozřejmě i potřeby větrání.

Potřebná hodnota pro větrání může být také ovlivněna dalšími technologickými požadavky, jako je například výskyt radonu, nebo nárazově i zajištění odtahu pachů nebo zvýšené vlhkosti v kuchyni či z WC a koupelny. Pokud se jedná o průmyslové, výrobní prostory, bude větrání záviset hlavně na druhu technologie a výroby.

Pokud nebudeme v interiéru bytů dobře větrat, hrozí spousta rizik, mezi nejčastější pak nadměrná vlhkost a vznik plísní. Špatná kvalita vnitřního prostředí má vliv i na rozvoj alergií a dýchacích potíží.

Rozlišujeme tři základní způsoby větrání:

Přetlakové systémy větrání

Přetlakové větrání není v bytech příliš běžné. Nevyužívá se ventilátor pro odtah vzduchu například z kuchyní, koupelen nebo WC, ale naopak se ventilátorem zajišťuje přívod vzduchu do obytných místností. Přívod je kontrolovaný, umožňuje ohřev vzduchu a také filtraci. Vzduch pak z objektu proudí ven netěsnostmi.

Podtlakové systémy větrání

Tento způsob výměny vzduchu, tedy větrání zná a používá prakticky každý z nás. Na toaletách hotelů nebo škol je při využití zapnut malý odtahový ventilátor. V panelových domech je obvyklý společný centrální ventilátor na střeše, odtahující vzduch ze všech koupelen a WC při sepnutí požadavku na větrání z jakéhokoliv bytu. Také kuchyňská digestoř s přímým odtahem vzduchu do venkovního prostředí patří do této kategorie.

U podtlakového systému je hlavní nevýhodou nemožnost kontrolovat vstupní vzduch. Ventilátor vytvoří v místnosti podtlak, a vzduch se musí někudy nasát. Většinou netěsnostmi oken, dveří apod. Pokud vzduch není odkud nasát, většinou dojde k tomu, že se ventilátor sice točí, ale nevětrá. To se může zajistit přívodními prvky, které se otevřou v případě podtlaku. Opět ale platí, že nemáme jistou kontrolu vstupního vzduchu.

Rovnotlaké větrání s rekuperací tepla

Rovnotlaké větrání znamená, že to, co se ventilátorem do místnosti přivede, to je také ventilátory odvedeno. Proto téměř nedochází k únikům nebo pronikání vzduchu nekontrolovaně přes netěsnosti pláště budovy. Výhodou je, že se vzduchem můžeme různě pracovat, předávat teplo odpadního vzduchu tomu čerstvému, regulovat intenzitu větrání, dohřívat ho, vsadit vzduchové filtry apod. Právě předávání tepla z odpadního vzduchu pak zajistí energeticky málo náročné větrání. Předání tepla se děje v rekuperačním výměníku, kde se přívodní vzduch ohřívá od vzduchu odpadního, avšak vzájemně se nemíchají. Nevýhodou systému jsou většinou složitější rozvody vzduchu a počáteční investice.

Lze však využít i lokální rekuperační jednotky. Ty se instalují do obvodové stěny, otvorem skrze fasádu. Na trhu jsou i rekuperační jednotky, které umí předávat nejen teplo ale i vlhkost, a tím udržovat vhodné vnitřní prostředí i v zimním období.

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Recuair s.r.o.

Jak funguje vlhkost v bytě: Přehledné vysvětlení

Pokud se vám rosí okna a trápí vás plísně, nejspíš doma máte příliš vlhko. Na to existuje základní řešení: často větrat. Nedávno nám ale přišel zajímavý dotaz. Klientku zajímalo, zda se při větrání naopak nedostane vlhkost zvenčí do bytu. Pojďme se tedy podívat, jak to vlastně funguje.

Zdroj: Pixabay

Vlhkost není problém. Jen ji umět využít

Se sychravým podzimem se do interiérů vrací vlhký chlad a znovu hrozí plísně. Blíží se sezóna nutného intenzivního větrání. V chladných zimních dnech je potřeba více topit, a tedy i více větrat. Zahřátý vzduch se roztahuje a snižuje se jeho relativní vlhkost, a tak častěji vnímáme vzduch…

Zdroj: Saint-Gobain Construction Products CZ a.s.

Zlevněte rekonstrukci svého domu až o 200 000 Kč

Řešíte zrovna rekonstrukci nebo ji plánujete? Máme pro vás skvělou šanci, jak si rekonstrukci domu zlevnit. Přihlaste se do soutěže rEKOnstrukce s odborníky, hrajte o hodnotné ceny a proměňte své bydlení v efektivní dům.

Zdroj: Viessmann spol. s r. o.

Technická místnost, kterou lze diskrétně integrovat do nových budov

Představte si na chvíli technickou místnost. Co vidíte? Pravděpodobně volně stojící zařízení, potrubí na stěnách a stropě a rozhodně málo místa pro cokoliv jiného. Proto jsme technickou místnost promysleli nově. Jako kompaktní systém „vše v jednom“, který má velikost přibližně jako nástěnná skříň…

Zdroj: Recuair s.r.o.

Pět mýtů o rekuperaci: Pravda, kterou potřebujete znát

Rekuperace, technologie zpětného získávání tepla z odváděného vzduchu, se stává stále oblíbenější v moderních domácnostech. Přesto kolem ní panuje mnoho mýtů a nejasností. V tomto článku si představíme pět nejčastějších mýtů o rekuperaci a podíváme se, jaká je realita.

Zdroj © Zehnder Group AG

Co je to rekuperace a jak funguje

Rekuperace – slovo skloňované všude, kde je řeč o kvalitním, zdravém a energeticky úsporném bydlení. Právem, protože bez kvalitního větrání nemůže být řeč o komfortu bydlení, a bez rekuperace – o úsporném větrání. Více topit v zimě a klimatizovat v létě – to náklady na energie…

Zdroj: EST Elektro-System-Technik, s.r.o.

Firma EST uvádí novou řadu chytrých termostatů tado° X

Německý výrobce chytrých zařízení tado° uvádí na trh zcela přepracovanou produktovou řadu tado° X, která přináší inovace v oblasti chytrého vytápění a chlazení s podporou standardu Matter. Zažijte nový stupeň pohodlí a efektivity ve vaší domácnosti!

Zdroj: JAGA N.V. - organizační složka

JAGA 4 ARCH 2024

Společnost JAGA si Vás dovoluje pozvat na svoji expozici NET ZERO na veletrhu FOR ARCH 2024 –JAGA 4 ARCH 2024.

Zdroj: Recuair s.r.o.

Zdravé bydlení: Proč je řízené větrání s rekuperací klíčem k lepšímu životu

V dnešní době se stále více lidí zaměřuje na zdravé bydlení. Není divu – trávíme většinu svého času uvnitř budov, a proto je kvalita vnitřního prostředí zásadní pro naše zdraví a pohodu. V tomto kontextu hraje řízené větrání s rekuperací klíčovou roli. Tato technologie zajišťuje nejen čerstvý…

Zdroj: ISAN Radiátory s.r.o.

Sofito – stropní panely pro účinné vytápění a chlazení

Stropní panely Sofito představují inovativní a efektivní způsob vytápění a chlazení interiérů, který přináší mnoho výhod jak pro domácnosti, tak pro komerční prostory. Pojďme se podívat, jak tyto panely fungují a proč by měly být součástí každého moderního interiéru.

Zdroj: redakce TZB-info

Jak na větrání? O větrání a rekuperaci s odborníkem z UCEEB v ČEZ akademii

Daniel Adamovský z Univerzitního centra energeticky efektivních budov ČVUT je hostem dalšího dílu ČEZ Akademie a vysvětluje, že pro dosažení kvalitního vnitřního prostředí se nedá spoléhat na pokojové rostliny, zda se ušetří rekuperací energie a proč se kvalita vzduchu posuzuje podle koncentrace CO 2 .…

Ilustrační obrázek. Zdroj: Canva

Chraňte svůj domov před přehříváním

Poslední roky včetně letošního jsou – nejen u nás – charakteristické extrémními vedry a výkyvy počasí. Rekordní teploty atakují hranici 40 °C, tropické teploty přes 30 °C jsou zcela běžné. Města i domy se mění ve výheň, jíž se snažíme vyhnout útěkem do přírody. Dovolená je ale rychle pryč,…

Zdroj: Recuair s.r.o.

Rekuperace Recuair DC40: Šetrná volba pro čistý vzduch a úsporu energie

Rekuperace Recuair DC40 není jen prostředkem k efektivní ventilaci, ale i způsobem, jak šetřit peníze i životní prostředí. S účinností až 94 % dokáže vyměňovat vzduch v místnosti za čerstvý i při extrémních venkovních teplotách a při minimální spotřebě elektrické energie…

REKLAMA