
O kolik dokáže rekuperační systém s Zehnder ComfoClime snížit teplotu v interiéru?
Bylo by lákavé nabídnout jednoduchou odpověď, ale realita je složitější. Výsledná účinnost klimatizačního modulu závisí na celé řadě faktorů. Účinek ochlazování rekuperačním větráním s dodatečnou úpravou vzduchu ovlivňují kromě parametrů samotné větrací jednotky a klimatizačního modulu také další faktory jako
- míra zateplení,
- orientace budovy a typ prosklení,
- umístění sání venkovního vzduchu,
- způsob zastínění (např. venkovní žaluzie),
- vnitřní tepelné zisky (elektronika, počet osob, vaření apod.).
Obr. Přednášková místnost Zehnder Climate Center. Zdroj: © Zehnder Group AG
Čím lepší parametry a situaci budova má, tím vyššího účinku při ochlazování lze dosáhnout. Namísto obecných vzorových výpočtů proto Zehnder nabídl konkrétní příklad z praxe, a sice výsledky měření ve školicím centru v Sezimově Ústí, které posloužilo jako testovací prostředí.
Ochlazování interiéru rekuperací v testovací místnosti
„Pro testovací měření jsme vybrali školící místnost o ploše 114 m2, větranou dvěma jednotkami ComfoAir Q600. Jedna z jednotek, obsluhující pravou část místnosti, byla osazena chladicím modulem ComfoClime 36,“ říká k praktickému příkladu Michal Mareš, odborník na rekuperační větrání klientského centra Zehnder.
„Test probíhal během letních měsíců červenec a srpen 2024, kdy denní teploty často překračovaly 35 °C. Nastavili jsme systém na minimální cílovou teplotu 18 °C, abychom ověřili maximální možný výkon chlazení i v méně ideálních podmínkách – bez izolovaných rozvodů a s přívodem vzduchu z jihozápadu, tedy z nejteplejšího směru. I přesto bylo výsledkem stabilních 19-20 °C.“ Navzdory extrémní letní zátěži se tak v místnosti po dobu několika týdnů podařilo udržet stabilní teplotu 19 °C.
Jak se podařilo dosáhnout skvělého výsledku stabilních 19-20 °C?
Zehnder Climate Center je moderní budova navržená s důrazem na kvalitu vnitřního prostředí, která se může pochlubit výbornou obálkou budovy s nadstandardním zateplením, externím stíněním řízeným automatizací (Loxone + meteo stanice), nízkými vnitřními tepelnými zisky (mimo školení zde neběží elektronika, ani se zde nepohybují lidé) a optimalizovaným rozvržením rozvodů a správou dimenzí systému.
Všechny tyto prvky významně zvyšují účinnost chlazení a ukazují, jakého výsledku je možné dosáhnout při správné kombinaci technologií a konstrukčních řešení.
Zehnder ComfoClime dokáže vytvořit komfortní vnitřní klima i v běžných budovách
Přestože ne každý objekt má tak dobré parametry a podmínky jako Zehnder Climate Center, modul Zehnder ComfoClime prokazatelně zlepšuje kvalitu vnitřního klimatu i v běžných realizacích, ať už jde o rodinné domy, anebo o menší komerční prostory. „Z praxe víme, že teploty v interiéru se s pomocí modulu ComfoClime běžně sníží o 3–5 °C oproti stavu bez jakéhokoli chlazení. V mnoha případech je tento rozdíl klíčový. Změna prostředí a přechod z přehřívajícího se domu do komfortního prostředí s příjemnou teplotou výrazně zvyšuje pohodu, soustředění i kvalitu spánku,“ komentuje Michal Mareš přínosy tohoto řešení.
Klimatizační modul není náhradou za klimatizaci
Dodatečná instalace klimatizačního modulu Zehnder ComfoClime na rekuperační jednotku Zehnder ComfoAir Q je efektivním a energeticky úsporným způsobem, jak výrazně zlepšit vnitřní klima a účinně bránit přehřívání interiéru. V kombinaci s kvalitním nuceným větráním a vhodnou koncepcí stavby přispívá k zajištění dlouhodobě stabilní teploty v interiéru bez zbytečného navýšení spotřeby energie. Ať už v testovacím režimu, nebo v běžném rodinném domě, výsledkem je vždy znatelně lepší vnitřní klima.
Nárazové větrání ale spolehlivé ochlazení interiéru nezajistí. Účinek rekuperačního větracího systému s dodatečnou úpravu vzduchu klimatizačním modulem se projeví právě v nepřetržitém provozu, který zajistí konstantní přívod čerstvého zdravého vzduchu s komfortní teplotou, nikoli šokové ochlazení vzduchu jako v případě klasických klimatizačních jednotek.
Sdílet / hodnotit tento článek