REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Družstevní bydlení

Družstevní bydlení

Družstevní bydlení je v naší zemi spojováno především s obdobím socialismu a bytovou výstavbou. V současné době ale osobní vlastnictví bytu naráží na limity v podobě vysokých cen a hůře dostupných hypoték. Družstevní bydlení se tak dostává do oblasti zájmu. Jelikož je to bydlení ve vlastním, není nutné zatěžovat rodinný rozpočet nájmem. Jaká jsou specifika družstevního bytu a pro koho je družstevní bydlení vhodné se dozvíte v následujících kapitolách.

Družstevní byt a byt v osobním vlastnictví jsou dva odlišné způsoby, jak bydlet ve vlastním. Na pořízení družstevního bytu stačí podle aktuálních údajů 25 až 30 procent jeho celkové ceny a zbytek se platí měsíčními splátkami. Po splacení bytu si ho můžete převést do osobního vlastnictví.

Výhody

  • Usnadňuje cestu k získání bytu
  • Nabízí servis ke správě domu
  • Poskytuje výhodný způsob financování, spojený obvykle s nižší cenou, snazší správou bytu jakožto součástí družstevního domu a jednodušší prodej bytu převodem členských práv a povinností včetně práva nájmu na nového člena družstva. Oproti běžným hypotékám má družstevník jednou za období smluvenou s bankou možnost zbývající cenu bytu částečně nebo úplně splatit, a to i bez jakýchkoliv sankcí. Po uhrazení celé ceny bytu ho pak lze převést do vlastnictví družstevníka.

Nevýhody

Vlastnictví domu a bytu

Je logické, že vlastníkem domu a pozemku je bytové družstvo. Vy zde máte členský podíl, který vás opravňuje pouze k využívání konkrétní bytové, případně garážové či nebytové jednotky. Vlastníkem se stáváte až po případném převodu do osobního vlastnictví.

Jak probíhá prodej, pronájem a stavební úpravy v bytě

Při prodeji družstevního bytu se neplatí daň z nabytí nemovité věci. Prodej probíhá formou převodu členských práv a povinností (družstevního podílu) na nového nájemníka (nového člena družstva), který koupí získává právo k nájmu bytu. Se souhlasem družstva v souladu s jeho stanovami lze byt pronajmout. Ke stavebním úpravám v družstevním bytě budete potřebovat souhlas družstva.

V tématu prozradíme, jak vysoký je základní členský vklad do družstva, nastíníme, zda je pro vás tento typ bydlení vhodný či méně vhodný.

Mohlo by vás zajímat

Bytový dům, zdroj: fotolia

Ceny nemovitostí opět na vzestupu. Starší nemovitosti ke konci roku zdražovaly

Průměrná cena staršího bytu v ČR činila ve čtvrtém čtvrtletí minulého roku 87 838 korun za metr čtvereční. Mezičtvrtletně to bylo o pět procent víc a meziročně o sedm procent víc. Cena vzrostla v Česku mezičtvrtletně o osm procent také u rodinných domů, a to na průměrných 55 160 korun za metr čtvereční. O nižší…

Zdroj: fotolia, photo 5000

Spravujete bytový dům? Na konferenci Rekonstrukce a provoz bytových domů poradíme. Přijďte 1. listopadu 2023

Jste předseda společenství vlastníků jednotek, bytového družstva nebo správce či vlastník bytového domu? Na konferenci 1. listopadu 2023 v Praze poradíme jak rozúčtovat teplo a teplou vodu, jak zateplovat nebo zařídit fotovoltaiku na bytovém domě. A kdy vyměnit společné rozvody vody? Uvidíte příklady dobré praxe z…

Zdroj: Pixabay – nattanan23

Získat hypotéku bude snazší. ČNB uvolnila kritéria

Na hypotéku nově dosáhnou i lidé, kteří ještě nedávno měli smůlu. Česká národní banka zrušila ukazatel DSTI a od 1. července 2023 už není pro banky zásadní. Nově si budou sami rozhodovat o tom, kolik z vašeho příjmu mohou dluhy odkrojit. Ostatní pravidla zůstávají v platnosti. Co ukazatel přesně vyjadřuje?

Zdroj: Fotolia.com - brozova

Dostupnější hypotéka díky snížení DSTI. Co to ve skutečnosti znamená?

Dostupnější hypotéku si přejí všichni, kdo uvažují o koupi vlastní nemovitosti, ale nedisponují vlastními financemi. Při dnešní úrokové míře a cenách domů a bytů není hypotéka řešením, protože na ní nedosáhnou. První limit, na který zájemci naráží je DSTI. Ten ale ČNB od prvního července 2023 ruší. Co ho nahradí? A…

Zdroj: AdobeStock - fizkes

Jaká je současnost a budoucnost nájemního bydlení? Plocha bytu není to nejdůležitější

To, že se bude v blízké době měnit trend vlastnického bydlení více k nájemnímu bydlení, jak v poptávce, tak nabídce, asi nikoho tolik nepřekvapí. Při dnešních cenách na trhu a výši hypotečních sazeb, kdy se motáme ve spirále snižující se poptávky z řad kupujících, kteří si nemůžou dovolit si vlastní bydlení pořídit,…

Zdroj: AdobeStock.com - jackf

Sousedské spory. S čím se nejčastěji obyvatelé potýkají a jak spory řešit?

Drobné neshody způsobené rozdílností životního stylu, ale i rozsáhlé soudní spory kvůli porušení zákona – sousedé mezi sebou řeší širokou škálu problémů častěji, než byste možná čekali. Sousedské neshody a potíže spojené s bydlením se sice k soudu dostávají až v krajních případech, přesto ale podle průzkumu agentury…

Foto: Vojtěch Veškrna

Bydlení v metropoli. Jak se bydlelo, bydlí a bude bydlet v Praze?

Pražský Institut plánování a rozvoje (IPR) připravuje společně s partnery průběžně akce, které přibližují fenomén bydlení v metropoli. Odehrávají se v Centru architektury a městského plánování (CAMP) a zahrnují audiovizuální prezentace, komentované prohlídky, přednášky, diskuse, promítání filmů i seznámení s aktuálně…

Zdroj: AdobeStock

Jak bydlet důstojně a dostupně? Sdílené domy a sociální družstvo jako alternativa družstevnímu, nájemnímu i vlastnickému bydlení

Bydlení zdražuje. Nájemní, družstevní i vlastnické. Nemovitosti jsou na historických maximech, hypoteční sazby máme nejvyšší za poslední dekádu. Jak v takové situaci vyřešit důstojné bydlení? Komunita zvládne více než jednotlivec. Je pro vás řešením sdílené bydlení? A co to vlastně znamená? Zeptali jsme se Štěpána…

Zdroj: AdobeStock - bilanol

Může mít SVJ příjmy z fotovoltaiky? Může společenství vlastníků jednotek příjmy převést do fondu oprav?

Společenství vlastníků jednotek, zkráceně SVJ, je právnická osoba zajišťující péči o dům s jednotkami a případně i o pozemek, který k němu patří. SVJ přitom hospodaří s penězi, které na správu domu a pozemku získává především od vlastníků jednotek. Může však SVJ získat i jiné příjmy? A jak s nimi musí nakládat?

Zdroj: AdobeStock.com - grand-warszawski

Jak bydlí Češi? Nájmy na vzestupu. Lidé hledají také alternativy bydlení

O krizi bydlení se hovoří už dlouho, nezávisle na aktuální situaci spojené s krizí energetickou. Ceny bytů a domů ve velkých městech neustále rostou, stejně jako nájmy. Přesto je zde patrná změna ve prospěch nájemního bydlení. Ukazují to data Sociologického ústavu AV ČR, který na konci minulého roku představil svoji…

REKLAMA