Ptáte se proč? Je dobré mít stále na paměti, že jako vlastníci družstevního podílu jste v tomto ohledu v jiné situaci než majitelé bytů v osobním vlastnictví. Byt v družstevním vlastnictví totiž oficiálně patří družstvu, a to je také očima úřadů vnímáno jako stavebník. Plánujete-li tedy v družstevním bytě stavební úpravy, které podle ustanovení občanského zákoníku nespadají pod běžnou údržbu, máte jako družstevník povinnost obrátit se pro souhlas s provedením prací na družstvo. A právě pouze se souhlasem vlastníka objektu může poté stavebník, člen družstva, zažádat o stavební povolení na stavební úpravy, kterými například zasahuje do nosných konstrukcí. Neznamená to však, že by se tím proces rekonstrukce komplikoval.
Nutná spolupráce s družstvem s sebou přináší jisté výhody. Typicky bývá družstvo nápomocné s administrativní stránkou věci, například s rozřazením zamýšlených prací na ty, kterými se musí zabývat stavební úřad, a ty, které se mohou provádět bez ohlášení stavebnímu úřadu. Družstvo dále stavebníka upozorní na nezbytná opatření s cílem zajištění bezpečnosti a kvality zamýšlené rekonstrukce (vymezí rozsah činností, které mohou být provedeny svépomocí a které musí být zajištěny odborným dodavatelem, vyjmenuje potřebné revize – plyn, elektro atd.).
„Ve svém ‚souhlasu' družstvo jako vlastník a správce objektu stanoví podmínky, za kterých může být rekonstrukce provedena a sousedé ji tak musí respektovat. To se může týkat určení mezních časů, ve kterých je možné práce provádět, způsobu, jakým se bude nakládat s případným odpadem, či požadavků na zabezpečení úklidu společných prostor v průběhu provádění stavebních prací,” říká Vysloužil, předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.
Zhodnocení zrekonstruovaného bytu
Rekonstrukcí bytu v družstevním vlastnictví se nijak nemění váš družstevní podíl, ale pokud se rozhodnete byt (družstevní podíl) prodat, tak pochopitelně můžete všechny své investované prostředky a čas zhodnotit a říci si o vyšší částku. Nemusíte se tedy bát, že byste na rekonstrukci prodělali. Právě naopak, zejména u starší zástavby má velký vliv na cenu nemovitosti stav a kvalita interiérů.
Existuje i jednodušší způsob, jak zvýšit atraktivitu a ohodnocení bytu – jde o takzvaný home staging, tedy precizní přípravu nemovitosti na prodej. „Její základní součástí jsou perfektní fotografie naaranžovaného interiéru, které často zajišťují profesionální fotografové a designéři. Kvalitní home staging a stylistický zásah odborníků pak může zvednout prodejní cenu bytu až o 15 procent,” popisuje předseda Svazu českých a moravských bytových družstev.
Sdílet / hodnotit tento článek