REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Družstevní bydlení více o tématu

Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?

Při pořizování družstevního bydlení si zájemce nekupuje družstevní byt, ale družstevní podíl, který představuje účast v bytovém družstvu, s nímž je spojeno právo užívat konkrétní družstevní byt. V případě úmrtí do dědického řízení přechází právě zmiňovaný družstevní podíl, se kterým je spojeno právo nájmu k bytu.
Zdroj: Fotolia.com - fotofabrika

Jestliže byl družstevní podíl ve společném jmění manželů, v případě úmrtí jednoho z nich se družstevní podíl neprojednává v dědickém řízení, ale výlučným členem bytového družstva s právem bydlení se stává automaticky pozůstalý manžel. Pokud k této situaci nedojde a zdědíte podíl v družstvu, přechází na vás rovněž veškerá práva a povinností. „Případné neplnění povinností by vám mohlo způsobit zbytečné problémy, proto je dobré v této situaci zjistit, jak na tom byl zemřelý člen družstva – zda nevznikají nedoplatky či zda nebyl s družstvem v nějakém sporu. Ideální je proto kontaktovat vedení družstva a vše potřebné řešit osobně, vysvětluje Jan Vysloužil ze Svazu českých a moravských bytových družstev.

Pokud jste právoplatnými dědici družstevního podílu, je třeba počítat s náklady za notáře. Jeho odměna záleží na výši děděného majetku. Výše hodnoty družstevního podílu se obvykle řeší souhlasným prohlášením dědiců. Když se nedohodnou, spokojí se notáři s dobrozdáním realitní kanceláře, která sdělí cenu obvyklou srovnatelného bytu v dané lokalitě. Příjmy z dědictví jsou pak součástí běžné daně z příjmů, jsou ale osvobozeny od daně. V praxi to znamená, že bezúplatný příjem z dědictví nebo odkazu sice musíte uvést do daňového přiznání, ale daň z něj neplatíte.

Dědění družstevního podílu v manželství

Ačkoliv se může zdát dědictví v případě manželství jako jasná záležitost, existují i v tomto případě dvě různé situace. Pokud jsou manželé společnými členy družstva, zůstává po smrti jednoho z manželů výhradním členem družstva druhý z manželů (ať už členství kupovali společně nebo pouze jeden z manželů).

Pokud právo na družstevní byt nabyl jeden z manželů ještě před uzavřením manželství, pak se po smrti manžela stává novým členem bytového družstva ten dědic, kterému připadne v dědickém řízení družstevní podíl. Pozůstalý manžel totiž nebyl spoluvlastníkem družstevního podílu – nenabyl společné členství v družstvu. Družstevní podíl se v takovém případě v dědickém řízení projednávat bude a zdědit ho může pozůstalý manžel, ale i jiný dědic.

Více dědiců na jeden členský podíl

Zákon o obchodních korporacích umožňuje spoluvlastnictví družstevního podílu, ovšem zároveň dává možnost družstvům spoluvlastnictví družstevního podílu vyloučit stanovami. „Bytová družstva mají často spoluvlastnictví družstevního podílu omezeno tak, že se umožňuje pouze manželům, příp. registrovaným partnerům,” popisuje Jan Vysloužil.

Společní členové jsou spoluvlastníci družstevního podílu a společnými nájemci bytu. Zastupováním směrem k bytovému družstvu může vykonávat kterýkoli z nich a je zároveň správcem společné věci.

V případě, že stanovy vylučují spoluvlastnictví, měl by být v ideálním případě výsledkem dědického řízení jen jeden dědic. Rozhodnutí o nabytí dědictví však často v praxi znějí tak, že se dědici družstevního podílu stane více osob (nejčastěji jde o sourozence v dědictví po rodičích), tj. v dědickém řízení se otázka právního nástupce zemřelého v bytovém družstvu nevyřeší. Dědicové se pak mezi sebou musí dohodnout, kdo z nich se stane výlučným vlastníkem družstevního podílu, a ten by měl ostatní dědice vypořádat.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Družstevní bydlení

  1. Pro koho je vhodný družstevní byt. Jaké jsou rozdíly oproti osobnímu vlastnictví
  2. Problémy s hypotékou na družstevní byt - jak jej financovat?
  3. Jak hlídat hospodaření družstva. Zjistěte si, kam jdou vaše peníze
  4. Na co si dát pozor při výběru družstevního bytu
  5. Družstevní byt jako varianta vlastního bydlení
  6. Dědictví družstevního bytu: Lze zdědit družstevní byt? Jak probíhá převod?
  7. Bytové družstvo se za vás postará o správu domu. Co všechno mu můžete svěřit?
  8. SVJ nesežene předsedu ze svých řad? Může využít externí správu bytového domu

Přečtěte si více k tématu Družstevní bydlení

Praha, ilustrační obrázek © fotolia.com

O podporu družstevního bydlení mají zájem městské části

Plán podpory družstevního bydlení pomocí poskytnutí městských pozemků, který se kvůli odporu Pirátů a Prahy Sobě nepodařilo prosadit pražské radní Haně Marvanové (za STAN), by mohl fungovat na městských částech. Marvanová to dnes řekla novinářům. Praha 8 a Praha 11 podle ní už podobné projekty rozjíždějí a ona s nimi…

Stavba, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

ČSSD chce poslaneckým návrhem zrychlit a zlevnit výstavbu bytů

Vládní ČSSD předloží jako poslanecký návrh předpis o veřejně prospěšných bytových společnostech, který by měl obcím usnadnit výstavbu bydlení. Novinářům to dnes ve Sněmovně řekli představitelé strany. Novela by umožnila obcím založit veřejně prospěšnou společnost, která by si vzala úvěr na výstavbu. Zájemci o bydlení…

Zlín, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Zlín chce byty pro mladé rodiny, podpoří družstevní výstavbu

Zlínská radnice chce připravit koncepci bydlení v krajském městě v nadcházejících pěti letech. Hotová by měla být do konce letošního roku. Město vlastní asi 2000 bytů, nejvíce je jich ve velkokapacitních domech na sídlišti Jižní Svahy, většinou jde o jednopokojové byty. Město se chce zaměřit na rodiny s malými dětmi,…

Bytový dům, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Odklad nájemného kvůli pandemii ohrožuje bytová družstva a SVJ

Koncem dubna byly prezidentem podepsány zákony, které mají zmírnit dopady pandemických opatření. Jedním z kroků je zákaz vypovědět nájemce z nájmu bytu, pokud v důsledku epidemie koronaviru nezvládá platit nájemné. U bytových družstev se nejedná přímo o nájemné ve smyslu uvedeného zákona, ale o platby nákladů a záloh…

REKLAMA