Celkem by se tak za pět let mělo v hlavním městě opětovně využívat až 70 procent stavebního a demoličního odpadu. Jedním ze způsobů, jak toho dosáhnout, by podle POH byla povinnost využívat při veřejných stavbách namísto přírodních zdrojů recykláty. To by se mohlo stát součástí projektu stavby, kde by bylo rovněž uvedeno, co s odpadem po dokončení stavby bude, aby neskončil celý na skládce.
V rámci nakládání s odpady bude muset Praha také vybudovat kompostárnu. Podle Bursy Praha ji sice v Malešicích má, ta ale není typickou kompostárnou - bioodpad se tu pouze vybírá, ale zpracovává se mimo území Prahy. "Praha jako takto velké město by se o své odpady měla starat," řekl Bursa. V současné chvíli město dokončuje přípravu stavby první kompostárny ve Slivenci, o její stavbě letos rozhodlo vedení Prahy.
V rámci sběru tříděného odpadu musí Praha zrevidovat počet míst, kde kontejnery stojí. Najít, kam je možné je ještě přidat, kde zřídit nové nebo kde je s nimi případně problém, řekl Bursa. Podle něj je rovněž důležitá informovanost obyvatel o třídění.
Na vedení Prahy pak čeká kromě jiného také vyřešit problém nakládání s kaly z Ústřední čistírny odpadních vod, rozšíření počtu sběrných dvorů, zlepšení a vyšší podpora sběru elektroodpadu nebo vytvoření způsobu nakládání s odpady z gastronomie.
POH je pro Prahu klíčový dokument, jehož vytvoření jí ukládá rozhodnutí státu o nakládání s odpady. Praha jej začala vypracovávat letos v únoru. Projednat a schválit jej pak musí vedení Prahy.
Sdílet / hodnotit tento článek