Dotaz zněl: Chci pronajmout pokoj ve svém bytě kamarádovi z ciziny. Podle kterého zákona se pronájem pokoje řídí? Nájemní smlouvu o pronájmu pokoje sestavuji na základě zákona o nájmu bytu § 2235? Nebo zákona o nájmu věci § 2201? Je pronájem bytu a pronájem pokoje rozdíl?
JUDr. Jindřich Vítek, Ph.D., Advokátní kancelář ERHARTOVÁ VÍTEK & PARTNERS: "Předpokládáme-li, že se nemovitost nachází v České republice, uplatní se v dané situaci zákon č. 89/2012 Sb., občanský zákoník. Občanský zákoník explicitně nerozlišuje nájem jednotlivého pokoje v bytě a nájem celého bytu.
Za předpokladu, že nájem má sloužit k zajištění bytové potřeby nájemce a není sjednán jen ke krátkodobé rekreaci nebo k jinému krátkodobému účelu, se tedy v obou případech (celý byt i jednotlivý pokoj) použijí vámi zmíněná ustanovení o nájmu bytu dle § 2235 a následujících občanského zákoníku.
V nájemní smlouvě je pak nutné kromě bytu specifikovat rovněž i pokoj, který je předmětem nájmu, tak aby bylo zřejmé, o jakou místnost se jedná. Doporučujeme rovněž podrobně upravit jaké (společné) místnosti a jaké vybavení bytu může nájemce užívat, tak aby později nedošlo k nedorozuměním.
Pro úplnost upozorňuji, že o nájem se bude jednat jen v případě, že jste vlastníkem bytu. Pokud jste snad jen nájemcem, bude se jednat o podnájem, na který se úprava nájmu bytu dle výše uvedených ustanovení občanského zákoníku použije jen podpůrně s tím, že rozhodné je jen a pouze to, co si strany ujednají v podnájemní smlouvě."
Vyplatí se studentovi nájem nebo podnájem?
HARTMANN, JELÍNEK, FRÁŇA a partneři: Velká část studentů se místo bydlení na koleji rozhodne pro pronájem většího bytu, kde jich bydlí několik pohromadě. Často je takový typ bydlení vyjde laciněji a je v mnoha ohledech komfortnější než kolej. Důležité ale je rozlišovat mezi nájmem a podnájmem. „Nájmem se rozumí situace, kdy majitel nemovitosti přenechá svůj byt či dům k dočasnému užívání druhé osobě a ta mu za to platí nájemné. Oproti tomu podnájem vzniká ve chvíli, kdy samotný nájemce dává třetí osobě do podnájmu byt nebo jeho část. Peníze potom inkasuje sám nájemce. Takový typ bydlení je zpravidla levnější,“ popsal Jiří Hartmann z advokátní kanceláře Hartmann, Jelínek, Fráňa a partneři.
Nižší ceny studenty lákají, často si ale neuvědomují rizika. Podnájem pro ně bývá vhodnější, umožňuje totiž pronajmout si například pouze jeden pokoj, a bydlení je tak cenově dostupnější. Je důležité si uvědomit, že podnájemce není nijak výrazně chráněn zákonem. Podnájem může být sjednán maximálně na stejně dlouhou dobu jako nájem. Z tohoto důvodu by se podnájemce měl dostatečně informovat o tom, kdy ke skončení nájmu dojde. Snadnější je i samotná výpověď. Tu může podnájemce dostat bez udání důvodu. Výpovědní lhůta může být totiž nájemcem ve smlouvě o podnájmu určena libovolně. Student tak může v podstatě skončit ze dne na den na ulici. Není-li však ve smlouvě lhůta upravena, je standardní, tříměsíční.
Portál o bydlení
Portál portalobydleni.cz vznikl jako součást vládní Koncepce o bydlení ČR do roku 2020 ve snaze soustředit rozsáhlé informace, které k bydlení patří, na jednom místě. Naší snahou je i přes jejich velké množství, informace třídit a tematicky seřadit, aby byly co možná nejpřehlednější a byly užitečným pomocníkem při každodenním hledání informací o bydlení.
Sdílet / hodnotit tento článek