REKLAMA
Témata Hledat

Ceny nemovitostí a nájmů

Přehledně v mapě!

Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.

Od samého začátku jsme byly rozhodnuti pro sádrové omítky. Jako bývalý prodejce stavebních materiálů jsem měl jasno a nikdo by mi je nevymluvil. Jsou to jednovrstvé jednokrokové omítky vhodné snad na všechny typy běžného zdiva, na keramické tvárnice obzvlášť. Jednokrokové zpracování znamená, že jsou zhotoveny do finální podoby v jednom kroku, tedy najednou. Nemusíte čekat na vyzrání jádrové omítky a po měsíci štukovat, ušetříte tedy čas i peníze.

Pozitivní vlastnosti a jednoduchá aplikace

Sádra je na rozdíl od vápenocementové formy pružnější, není náchylná na rozdílné tloušťky v ploše, při vyzrávání nepraská a snese malé nebo naopak i velké aplikační vrstvy v jednom kroku. Běžná aplikační tloušťka je kolem jednoho centimetru, na rozdíl od dvou a půl centimetru vápenocementového jádra. Vyrábí se i ve formě tenkých stěrek určených pro velmi přesné zdivo pro tloušťky do pěti milimetrů. Nanášení omítek je možné ručně, jejich výhoda však tkví v možnosti strojní aplikace, která velmi šetří čas. Navíc je možné ji dodat ve velkoobjemovém zásobníku a nedřít se s pytli omítkové směsi. Sádrové omítky se zpracovávají dvojím způsobem a dle toho se také drobně liší jejich složení.

Gletovaná omítka se po nanesení a zavadnutí hodně namočí, rozhoubuje a vyhlazuje gletovacím hladítkem. Tato procedura se nejméně dvakrát opakuje až je finální povrch dokonale ,,vyleštěný“. Povrch omítek je bezvadně hladký (téměř jako sklo) a nelpí na něm tolik prach. Nevýhodou gletu je nutnost použití lepších interiérových barev, aby po hladkém povrchu nestékaly. Tato varianta je všeobecně pro svoji časovou náročnost a pracnost dražší.

Filcovaná omítka se svým konečným povrchem blíží jemnému štuku. Jeho výhodou je nižší pracnost a méně vody, které musí po zpracování vyschnout. Pokud vyzrálou omítku před výmalbou jemně přebrousíte sádrokartonářskou mřížkou, dostanete hladký povrch, který se ještě vylepší samotnou výmalbou, která zalije všechny droboučké dolíčky od vybroušeného plniva.

Všechno má své nevýhody

Nevýhodou sádrové omítky je její kyselý charakter. Na rozdíl od zásaditého cementu, který chrání kovy proti korozi (princip železobetonu), v kyselém prostředí sádry je urychlena oxidace většiny kovů, a proto se musí před stykem se sádrou chránit minimálně základním nátěrem (proto se nesmí v anhydritu používat kovové výztuže).

Jako další drobnou nevýhodu musím uvést fakt, že je pro zpracování sádrových omítek nutné velké množství záměsové vody. Tato voda je potřebná pro zajištění vysoké konzistence a snadného zpracování. Při samotném filcování a gletování vnášíme do objektu další vodu. Na rozdíl od cementu, který ji snáší dobře a využívá vnitřní vlhkost při zrání, tak u sádry musíme veškerou přebytečnou vodu, která není nutná k hydrataci, během zrání omítek vyvětrat přirozeně, nebo, pokud není jiná cesta, nuceně a to ventilátory či elektrickými nebo plynovými vysoušeči. Jejich výkon nesmí být vysoký, aby se povrch omítek prudce nevysušil. V takovém případě by mohla začít praskat.

Sádra je částečně rozpustná ve vodě a při dlouhodobém působení vlhkosti ztrácí svoji pevnost. Proto se nesmí používat v exterieru a na místa s trvale vlhkým provozem, jako jsou bazény nebo velkokapacitní sprchy. V bytové výstavbě se do koupelny použít mohou, výrobce však doporučuje použít co nejméně prodyšnou výmalbu (akrylátovou disperzi), která průnik vlhkosti do omítky zbrzdí.

Poslední důležité upozornění se týká lepení obkladů a dlažeb na sádrové podklady (omítky, anhydrity). Sádra s běžným cementovým lepidlem může chemicky reagovat a vytvářet krystaly, které svým nabýváním mohou narušit soudržnost podkladu s lepidlem. Proto se buď používají speciální lepidla určená pro podklady na bázi sádry, nebo je nutné před použitím cementového lepidla podklad důkladně napustit hloubkovou penetrací, která sádru od cementu oddělí.

Strojní aplikace

Pokud zvolíte strojní aplikaci omítek ze sila, musíte mít dopředu zajištěný příjezd silonosiče na staveniště a možnost postavení velkoobjemového zásobníku na zpevněnou rovnou plochu. Nezbytná je přípojka na elektickou energii s dostatečným jištěním (32A, třída C) a přípojka vody s dostatečným tlakem. Obyčejně se rodinné domy jističem 32A nejistí, za každou ampéru platíte hodně peněz, proto se běžně používají jističe s pětadvaceti ampéry. U vašeho oblastního dodavatele energie je možné po domluvě zajistit krátkodobé navýšení jističe. Pokud nemáte dostatečný tlak vody, existuje varianta přídavného čerpadla a zásobovat stroj z nějaké nádrže (velký sud, kubíková kostka). Pokud není možné postavit na pozemek silo (svažitý terén, bahno, špatný vjezd), existuje omítačka upravená pro zpracování pytlované směsi.

Potřebujeme kvalitní podklad

Přípravu podkladu pod omítky již zajišťovali sami omítkáři. Keramické tvárnice stačí před aplikací pouze namočit vodou. Hodně savé materiály je nutné předem pořádně napenetrovat, aby nevysály všechnu vodu z omítky, nesavé podklady se opatřují kotevním můstkem. Kotevní můstek je hrubá hmota, která se nanáší většinou válečkem a vytváří svým povrchem větší plochu pro navázání omítky (povrch je hrubý jako smirkový papír). Perfektně drží na hladkých nesavých podkladech.

Všechny instalace vedoucí pod omítkami již musí být hotové a kabely zafixované stavební sádrou. Přechody materiálů (betonový věnec × zdivo) se musí předem vyztužit omítkářskou síťovinou. Tato síťovina má, na rozdíl od perlinky určené pro výztužnou vrstvu zateplovacích systémů, velká oka (asi 1×1cm). Pokud by se použila fasádní perlinka, mohla by vlivem velké hustoty ok působit naopak jako separační vrstva. Na všechny rohy okenních otvorů je nutné předem osadit rohovníky, zaslepit krabičky zásuvek a vypínačů a osadit omítníky.

Omítkáři, kteří prováděli sádrovky u nás doma, zvládli ve dvou plochu asi 400m² i s přípravou a úklidem za necelý týden. Za to si i s veškerým materiálem, síťovinami a rohovníky řekli 250Kč/m². Omítací stroj měli vlastní a byl započítán v ceně.

Ing. Zdeněk Lachman

V současné době pracuje jako projektový koordinátor výstavby bankovních poboček. Své zkušenosti o materiálech nabyl při technickém poradenství u výrobce stavebnin.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

 1. Jak si postavit rodinný dům
 2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
 3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
 4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
 5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
 6. Jak si postavit rodinný dům - základy
 7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
 8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
 9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
 10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
 11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
 12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
 13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
 14. Jak si postavit rodinný dům - okna
 15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
 16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
 17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
 18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
 19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
 20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
 21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
 22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
 23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
 24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Související témata

Přečtěte si více k tématu Jak si postavit rodinný dům

Pohled na valbovou střechu bez krytiny

Ulétla jim střecha na 5 let starém domě. Důvod? Místo prken použili OSB desku

Střecha je nejsložitější součástí pláště budovy. Její souvrství musí odolávat vysokým rozdílům teplot, vlhkosti z deště i z interiéru. Na střeše zkrátka souvisí všechno se vším, celek se sebemenším detailem. Chybné použití jedné vrstvy způsobilo, že střecha při silném větru odlétla téměř vcelku. Jak je to možné? Na…

Zdroj: AdobeStock - Roman Milert

Jak umíchat beton? Na co dát pozor při betonování drobných staveb

Beton lze využít na mnoho drobných realizací okolo domu i v zahradě. Schody, opěrné zídky, základové patky a další si mnozí zvládnou zrealizovat sami. Na takovou betonáž často nepotřebujete ani míchačku, na menší objemy stačí kolečko či plech. Jak namíchat beton? Na co si dát pozor? Kolik dát do betonu vody, písku a…

Zdroj: AdobeStock-Roman Milert

Vnitřní kanalizace: druhy a charakteristika potrubí

Kanalizace – neviditelná, v ideálním případě i neslyšitelná. Systém vnitřní kanalizace je soustava několika potrubí, každé má své požadavky na průměr tvarovky i na její materiál či sklon. Abychom si ve stavařině rozuměli, je potřeba mluvit stejným jazykem. Víte co je připojovací potrubí, svodné potrubí a k čemu je v…

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

Soutěž „Vyhraj tuhle káru“

SOUTĚŽ "VYHRAJ TUHLE KÁRU"

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA