REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Jak si postavit rodinný dům více o tématu

Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební firmou. Následující seriál připravil pan Lachman, který se rozhodl pro tu nejtrnitější cestu, na jejímž konci je vysněný rodinný dům.
Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení

Před instalacemi zajistěte stavbu proti krádeži

Pro osazení oken jsem se rozhodl až po provedení hrubých rozvodů, kdy se hodně bourá a hrozí nebezpečí poškození prosklení. A protože už do stavby nepršelo a bylo nutné ochránit kabely, kohouty a vše kovové, co by mohlo skončit v nejbližší zastavárně nebo ve výkupu surovin, zabednil jsem všechny otvory do fasády, které v domě byly. Pro vstup do domu jsem do terasových dveří přivrtal kovovou zárubeň s pevnými dveřmi a zamykal je na dvě petlice. Všechny otvory jsem zvenku zaklopil deskami, provrtal je a přes svislé trámky pnuté do parapetu a nadpraží je utáhl přes závitovou tyč.

Kam umístit instalace elektřiny, vody, kanalizace a topení

Veškeré instalace se již od projektu musí navrhovat tak, aby mezi sebou nebyly v kolizi, byly od sebe vzdálené v minimálních roztečích předepsaných v normě, ideálně tak, aby je v objektu bylo možno táhnout společně například v jednom instalačním jádře. Osvědčilo se mi předem svolat instalatéra, elektrikáře a topenáře na společné prohlídce stavby, kde se společně domluvili na časovém průběhu a vzájemné připravenosti. Především topenář potřebuje k zapojení kotle plyn, vodu, odpad i elektriku, a to jak silovou, tak i slaboproud (od vnějšího teploměru a vnitřního termostatu).

Velkým kamenem úrazu bývá absence instalačních jader, kdy se i stoupačky WC někdy musí zasekávat do nosných nebo obvodových stěn (ale pozor, tím pádem i do věnců - což není mnohdy možné). Dalším velkým nešvarem je zasekávání odpadního potrubí z umyvadel, dřezů a van. Pokud máte stěnu tloušťky 250 mm a zasekáte do ní odpad světlosti 50 mm, uděláte ve stěně drážku minimálně 80mm širokou. Pokud to uděláte v příčce tl. 125mm, zůstane vám stát ani ne na polovině svojí původní plochy. Argumenty typu ,,vždyť se to tak dělalo vždycky, vždyť má ta stěna věnec“ jsem nebral v potaz, na argumenty značného snížení únosnosti, zvýšení tepelných nebo akustických mostů budou instalatéři i zedníci krčit rameny a myslet si svoje. Dávno už se nestaví tak, jako kdysi. Stěna tlustá 450 mm z plné pevné cihly na cementovou maltu v sobě má rezervy. Keramické tvárnice nebo pórobeton s relativně malými pevnostmi už takovou benevolenci nenabízejí, nehledě na všude omílaný apel na hlídaní míst se zvýšenými tepelnými úniky nebo akustickými mosty.

Sádrokartonové příčky umožní vést instalace bez sekání do zdí

Schválně jsem všechny příčky navrhl ze sádrokartonu, dutinou lze vést instalatérské sítě i kabely, záleží pouze na tloušťce stěny. Rozvody vody, odpadních trubek a elektrických kabelů kolem nosných a obvodových stěn jsou taženy na podlaze (v přízemí na hydroizolaci, v podkroví po horním líci stropní desky) po obvodě místnosti. V přízemí, vzhledem k velké tloušťce izolační vrstvy podlahového souvrství, není problém odpady do podlahy schovat i přes nutný spád alespoň 2 %. V podkroví je to, vzhledem k menší vrstvě izolantu (jenom pár centimetrů akustické izolace), horší, a proto je výhodné se od začátku snažit veškeré zařizovací předměty umístit co nejblíže odpadní stoupačce, provést instalační předstěny, nebo upravit dispozici tak, aby se odpady schovaly do SDK příček, schválně vyzdít širší příčku, do které se odpady zasekají, případně vést odpady ne po obvodové stěně.

Svislé drážce pro přívod vody k bateriím, k ventilům, a pro přívod kabelů k zásuvkám, vypínačům a svítidlům se nevyhnete (kabely lze někdy pouze protahovat dutinami tvárnic), tento zásah však stěnu tolik neoslabuje jako průběžný vodorovný šlic a i zde je nutné vysekávat tvárnice šetrně. Výhodou mají pórobetonové systémy, u kterých se mohou používat pro drážky ruční škrabáky nebo elektrické drážkovače, které jsou přesné a odebírají jen nutné množství materiálu.

Plynové potrubí - kudy ho vést?

Pro rozvody plynu v objektu platí zvláštní pravidla. Tyto rozvody se mohou táhnout pouze po povrchu stěny, v instalačních jádrech nebo, za předpokladu splnění přísných požadavků, v podlahových kanálech.

Jaký vybrat záchod, vanu, umyvadlo?

To, jaký budete mít klozet, umyvadlo, vanu, sprchový kout a baterie, jaké vypínače, zásuvky a svítidla, to je čistě vaše věc, nabídka je obrovská, bohužel zde platí pravilo, že z čím většího množství je možné vybírat, tím hůře se člověk rozhoduje. Koukejte nejen na design, ale i na praktičnost. Pokud máte možnost, tak si při výběru vany do ní zkuste lehnout, baterie si osahejte a vypínače si prohlédněte i ve skutečnosti, aby vás nepřekvapil jejich rozměr nebo výrazná barva, která se v katalogu zdála být jiná.

U zařizovacích předmětů si promyslete jejich rozměr, typ, způsob splachování WC (kombi, nástěnné), typ baterií (na zařizovák, pod omítku), eventuální přidávání dalších předmětů jako bidety a pisoáry, na které jste nemysleli, jsou v hotové obložené koupelně zbytečný problém.

V našem domě máme dvě koupelny. V přízemí máme WC s podomítkovým splachovačem (Geberit, 7 tis.) a sprchový kout s hlubokou vaničkou a zástěnou (Ravak, asi 10 tis.). Hluboká vanička je praktická pro koupání malých dětí anebo přemáchnutí prádla, sprchování a vstup do ní, překračování vysokého okraje, už tak praktické není, to nechám na každém.

V podkroví je opět WC a společně s rohovou vanou (Ravak, 9 tis.) a bezprahový sprchový kout 90/110 s odtokovým žlabem (Ravak, 3 tis.) a dvěma prosklenými stěnami s otevíravými dveřmi (Ravak, cca 15 tis.). Tento typ sprcháče jsem chtěl z čistě nanicovatého důvodu, protože dobře vypadá a jako kompromis jsem souhlasil s výdajem za baterie. (Baterie dřezová 4,5 tis, 2x umyvadlová 3,5 tis., vanová baterie 2,5 tis. , 2× podomítková do sprchy 5 tis.) pravda je, že v domě zůstanou napořád a zde jsme šetřit nechtěli.

Sprchové kouty s průhlednými stěnami vypadají perfektně, ale pozor na tvrdou vodu. Pokud máte stejně vápenatou vodu jako my, bude muset po každém sprchování stěrkou na sklo všechnu ulpělou vodu setřít, jinak bude sklo pořád flekaté. Žádný přípravek se nám zatím neosvědčil natolik, abychom se bez stěrky obešli.

Voda pro zahradu

Pokud máte zahradu bez studny nebo akumulační nádrže (i pro jistotu, kdyby studna vyschla), nechal bych si do fasády přivést vodu pro napojení hadice. Pozor na to, aby instalatér osadil sestavu tak, aby ji bylo na zimu možné vypustit (vnitřní uzávěr s vypouštěcím ventilem).

Elektroinstalace do rodinného domu

Při výběru koncových elektroinstalačních prvků koukejte na výrobní program celé série, abyste případně všude měli jejich jednotný vizuál. Mám na mysli prostorové termostaty, zásuvky na centrální vysavač, display domácího telefonu a další. Ne všichni výrobci tyto prvky vyrábějí v uceleném výrobním programu.

Rozhodně doporučuji nechat si osadit alespoň základní elektronický zabezpečovací systém. Nestojí to moc a máte větší jistotu, že se po návratu z dovolené budete mít kde vyspat. Základní sestava tj. pohybová čidla do každé místnosti (jedno cca za 500), vnější siréna, vnitřní ovladač a vnitřní jednotka se SIM, která posílá v případě nedovoleného vstupu, sabotáže apod. informace na mobil, by nás vyšla asi na 15 tisíc. Bohužel jsem se nechal zlanařit a nechal si ještě osadit magnety do oken (oknaři chtějí při vestavění při výrobě 1000,- Kč za jeden), což s lepší centrální jednotkou a prací vyšlo o dvacet více. Bohužel bez efektu, protože pokud vám už okno někdo vymlátí nebo otevře, stejně ho pak zachytí pohybová čidla. Trochu mě utěšil až elektrikář tím, že je to alespoň pro kontrolu zavření oken při odchodu. Sofistikovanější systémy nabízejí kamerové zabezpečení s možností kontroly přes internet, propojení s elektrickou požární signalizací, automatické volání bezpečnostní agentury a hasičů nebo čidla, která rozpoznají pohyb psů v domě, záleží jen na vašich požadavcích a finančních možnostech.

Společně s vnitřní elektroinstalací bylo potřeba upevnit bleskosvod. Rozmístění jímačů, počet svodů a zemničů je dán již od projektu jako součást dokumentace pro stavební povolení. Dejte pozor na kvalitu provádění. Viděl jsem několik domů s odbytým bleskosvodem a při pohledu na dům vás to bije do očí. Drát jímače a svodů se dodává zatočený. Je velmi tuhý, a aby byl na hřebeni a po stěně perfektně rovný a ne různě zprohýbaný, musí se při upevňování ,,příčně namotávat“ vrtačkou, čímž se dokonale srovná. Otáček je potřeba opravdu hodně. Na správně provedeném bleskosvodu pak vidíte po délce drátu jakoby závity. Nadzemní část bleskosvodů nás se třemi jímači, čtyřmi svody, prací i revizí vyšla asi na 13 tisíc korun.

Pozor na revize vnitřních instalací

Na veškerá vedení vnitřních zařízení vám musí být dodány revizní zkoušky, které slouží jako doklad pro kolaudaci stavby. Instalatér dodává zkoušku těsnosti kanalizace a tlakovou zkoušku vodovodních rozvodů, elektrikář zase zprávu o výchozí revizi elektrické instalace a zprávu o výchozí revizi bleskosvodu, od topenáře jsme dostali zprávu o revizi plynového zařízení a vedení a nakonec revizní zprávu spalinové cesty pro komín.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Jak si postavit rodinný dům

  1. Jak si postavit rodinný dům
  2. Jak si postavit rodinný dům - výhody a nevýhody svépomocné stavby
  3. Jak si postavit rodinný dům - výběr pozemku
  4. Jak si postavit rodinný dům - projektová příprava
  5. Jak si postavit rodinný dům - zemní práce
  6. Jak si postavit rodinný dům - základy
  7. Jak si postavit rodinný dům - hydroizolace
  8. Jak si postavit rodinný dům - nosné zdivo
  9. Jak si postavit rodinný dům - překlady a pozední věnec
  10. Jak si postavit rodinný dům - stropní konstrukce
  11. Jak si postavit rodinný dům - krov a zastřešení
  12. Jak si postavit rodinný dům - instalace vodovodu, kanalizace, elektřiny, plynu a topení
  13. Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač
  14. Jak si postavit rodinný dům - okna
  15. Jak si postavit rodinný dům - sádrové omítky
  16. Jak si postavit rodinný dům - podlahové vytápění a anhydrit
  17. Jak si postavit rodinný dům - příčky a podhledy
  18. Jak si postavit rodinný dům – lepení a kotvení tepelného izolantu stěn
  19. Jak si postavit rodinný dům – podklad pro tenkovrstvou omítku na polystyren
  20. Jak si postavit rodinný dům – povrchové úpravy na zateplení
  21. Jak si postavit rodinný dům – lepení obkladů a dlažeb
  22. Jak si postavit rodinný dům – akumulační nádrž na vodu
  23. Jak si postavit rodinný dům – zastřešení terasy a stání pro auto
  24. Jak si postavit rodinný dům – gabionové oplocení

Mohlo by vás zajímat

Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač

Jak si postavit rodinný dům – centrální vysavač

Bydlíte v bytě a sníte o vlastním domě? Stojíte před rozhodnutím zda v bytě zůstat, nechat si postavit rodinný dům stavební firmou nebo si postavit vysněný dům svépomocí? Pokud se rozhodnete pro výstavbu rodinného domu pomocí vlastních sil, pak můžete ušetřit až polovinu Vašich financí, než při spolupráci se stavební…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA