REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Sousedé a zákony více o tématu

Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků

Zídky, živé ploty, ploty kovové i betonové - nejen to stojí mezi sousedy. Kdo buduje ohrazení pozemku, čí tato stavba je? A může nám soused nařídit a požadovat, abychom si plot zřídili? Dělení pozemků nemusí být jen plotem, může je dělit i cesta nebo meze. To vše řeší občanský zákoník pod pojmem rozhrada.
Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků

Co je to rozhrada

Obecně je důležité mít jasno, kde vám pozemek končí a začíná. Pozemky jsou vyznačeny v katastrální mapě jako parcely, kdy parcela je obraz pozemku, který je geometricky určen, zobrazen svislým průmětem hranic do vodorovné roviny a označen parcelním číslem. Pozemky bývají většinou od sebe odděleny ploty. Ne všechny pozemky jsou ale oploceny, někdy jsou pozemky odděleny nízkou zídkou, stromořadím, živým plotem, mezí, strouhou, potokem, stezkou. Všechna tato rozhraničení pozemků se dle nového občanského zákoníku označují jako ROZHRADY1.

Kdo vlastní rozhradu

U plotů je zpravidla jasné, kdo je jejich vlastníkem, i když u těch, které jsou někde od nepaměti přímo na hranici pozemku, může být složité vlastníka určit. U cest nebo mezí jsou pochybnosti ještě častější2. Občanský zákoník stanoví, že tam, kde je vlastnictví rozhrady jasné, nese vlastník náklady na její údržbu a obnovu ze svého. Kde vlastnické právo jasné není, platí vyvratitelná právní domněnka, že rozhrada je společná. Kde rozhrada patří jen jednomu ze sousedů, jde o jeho vlastnictví a může s ní dělat, co chce3.

Kdy musím zřídit rozhradu

  • Nový OZ přejímá i dosavadní úpravu umožňující, aby si soused na sousedovi vynutil zřízení plotu nebo obnovení rozhrady, pokud žadateli hrozí při rozpadu plotu nebo zdi z nedostatku oplocení škoda.
  • Nově lze obnovení rozhrady žádat v případě strouhy, která je zanesena a hrozí škoda podmáčení nemovitosti
  • Opravu nebo obnovu rozhrady lze žádat i v případě, že se hranice mezi pozemky stane nezřetelnou. V případě nejasností hranici stanoví soud na návrh některého z vlastníků. Hranici určí podle poslední pokojné držby a nelze-li takto tak podle svého slušného uvážení.

Právní úprava rozhrady v přehledu

§ 1024

  1. Má se za to, že ploty, zdi, meze, strouhy a jiné podobné přirozené nebo umělé rozhrady mezi sousedními pozemky jsou společné.
  2. Společnou zeď může každý užívat na své straně až do poloviny její tloušťky a zřídit v ní výklenky tam, kde na druhé straně nejsou. Nesmí však učinit nic, co zeď ohrozí nebo co sousedovi překáží v užívání jeho části.

§ 1025

Kde jsou rozhrady dvojité nebo kde je vlastnictví rozděleno, udržuje každý svým nákladem, co je jeho.

§ 1026

Vlastník není povinen znovu postavit rozpadlou zeď, plot nebo obnovit jinou rozhradu, musí ji však udržovat v dobrém stavu, hrozí-li následkem jejího poškození sousedovi škoda. Dojde-li však k takovému narušení rozhrady, že hrozí, že se hranice mezi pozemky stane neznatelná, má každý soused právo požadovat opravu nebo obnovení rozhrady.

§ 1027

Na návrh souseda a po zjištění stanoviska stavebního úřadu může soud uložit vlastníkovi pozemku povinnost pozemek oplotit, je-li to potřebné k zajištění nerušeného výkonu sousedova vlastnického práva a nebrání-li to účelnému užívání dalších pozemků.

§ 1028

Jsou-li hranice mezi pozemky neznatelné nebo pochybné, má každý soused právo požadovat, aby je soud určil podle poslední pokojné držby. Nelze-li ji zjistit, určí soud hranici podle slušného uvážení.

JUDr. Petra Adámková, Ph.D

Lektorka, pedagožka, konzultantka s orientací na stavební právo, nový občanský zákoník a jeho vliv na povolování staveb a smluvní vztahy ve výstavbě.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Sousedé a zákony

  1. Sousedé pod lupou zákona - kdo je můj soused?
  2. Sousedé pod lupou zákona - občanský zákoník
  3. Sousedovi se rozpadá dům. Co s domem, který ohrožuje okolí? A co má dělat stavební úřad?
  4. Bojíte se poškození svého domu od stavby souseda? Co dělat v krizové situaci
  5. Sousedé pod lupou zákona - stavby a úpravy pozemku
  6. Sousedé pod lupou zákona - stavba na hranici pozemku
  7. Stavební úpravy a údržba staveb na hranici pozemku s využitím pozemku souseda
  8. Je nutný souhlas souseda se stavbou? Kdy si jej obstarat?
  9. Jak má vypadat kvalifikovaný souhlas souseda se stavbou
  10. Odvolání souhlasu souseda se stavbou a obrana proti územnímu souhlasu
  11. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků
  12. Jak donutit souseda pokácet strom, pokud ohrožuje váš majetek?
  13. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků
  14. Obtěžuje vás kouř a zápach z komína souseda? Jak se bránit?
  15. Problémy se sousedem v bytě? Jak řešit spory v bytovém domě

Čtěte i další díly seriálu

  1. Sousedé pod lupou zákona - kdo je můj soused?
  2. Sousedé pod lupou zákona - občanský zákoník
  3. Sousedé pod lupou zákona - stavby a úpravy pozemku
  4. Sousedé pod lupou zákona - zeleň na hranicích pozemků
  5. Sousedé pod lupou zákona - ploty a další způsoby oddělení pozemků

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: Lucie Peukerotová

Vymýšlíte plot? Hranice pozemku stavte s rozumem

Zaujme každého ještě před tím, než vstoupí na pozemek. Vymezuje vlastnické hranice a stará se o soukromí. Plot může zahradě pomoci, ale pokud se zvolí nepříliš vhodná výška i materiál, může celkovému konceptu hodně ublížit. Jak je to s ploty v zahraničí, čím se v minulosti chlubily dnes již historické anglické…

Zdroj: Hornbach

Příprava terénu, výběr plotu a stavební povolení na plot

Řekne-li se plot či zídka, vybavíme si většinou bariéru, která chrání naše soukromí a zabraňuje vstupu nežádoucích osob. Základní charakteristika vymezování soukromí se po staletí nemění, mění se ovšem technologie, materiály a možnosti investorů. Na co nezapomenout při stavbě plotu?

Zdroj: AdobeStock.com - pavlo-vakhrushev

Kdo zodpovídá za špatný stav chodníku a silnice? Kdy lze požadovat náhradu za újmu?

Vlastnictví je výsada, ale zároveň také závazek. Pojí se s ním celá řada povinností a také odpovědnost, tedy povinnost nahradit způsobenou újmu. Často se týká újmy vzniklé na komunikacích – chodnících, silnicích, stezkách a podobně. Typická situace – podél bytového domu vede chodník, chodec na něm v zimě uklouzne,…

Zdroj: Fotolia.com - JackF

Co s nepříjemným sousedem? Radí odborník

Soused. Někdo v něm vidí kamaráda a skvělého rádce, někdo chůvu svých dětí nebo společníka ke sklence piva či vína. Pokud však nemáte na sousedy takové štěstí, můžete se setkat s nepříjemnými pocity a hádkami. Jak neshody se sousedy řešit, pokud nepomůže běžná lidská domluva? Co říkají zákony?

Zdroj: Fotolia.com - Pictures news

Jak donutit souseda pokácet strom, pokud ohrožuje váš majetek?

Jak postupovat v případě, kdy suché a nemocné stromy na pozemku souseda ohrožují váš majetek případně i zdraví a soused odmítá situaci řešit? V případě, kdy soused má na svém pozemku stromy, které jsou suché či nemocné a dochází k pádu větví, které poškozují váš majetek či se v důsledku pádu větví či stromu bojíte o…

Jak má vypadat kvalifikovaný souhlas souseda se stavbou

Jak má vypadat kvalifikovaný souhlas souseda se stavbou

Ne každý projev souhlasu je souhlas, který lze předložit stavebnímu úřadu k žádosti o vydání územního souhlasu či souhlasu s ohlášenou stavbou. Kvalifikovaným souhlasem je myšleno projevení souhlasu ve formě, jak ho požaduje stavební zákon. (zákon 183/2006 Sb., ve znění pozdějších novel)

Stavební úpravy a údržba staveb na hranici pozemku s využitím pozemku souseda

Stavební úpravy a údržba staveb na hranici pozemku s využitím pozemku souseda

Problematika staveb stojících na hranici pozemku trápí nejednoho stavebníka. Co když ale potřebujete opravit zeď domu a jinudy než z pozemku souseda se k ní nedostanete? Jaké máte možnosti, pokud soused není přístupný domluvě? Jak zateplit dům na hranici pozemku? Je možné si vstup na pozemek soudně vymoci?

Stavba neoprávněná a nepovolená: Jaký je v tom rozdíl?

Stavba neoprávněná a nepovolená: Jaký je v tom rozdíl?

V praxi jsou velice běžně používány oba pojmy, a to jak stavba neoprávněná, tak i stavba nepovolená. I když se jedná o naprosto různé pojmy, jsou tyto často zaměňovány a užívány nesprávně. Rovněž jejich posuzování a rozhodování o nich se děje dle různých právních předpisů a u různých institucí. Pojďme si v tom udělat…

Jak koupit bydlení: Pozemek

Jak koupit bydlení: Pozemek

Při výběru nemovitosti se málokdo zajímá o to, co se v okolí dané nemovitosti plánuje za výstavbu nebo jaké jsou v dané oblasti možnosti stavebních úprav. Je důležité se podívat na aktuální územní plán obce, který je až na výjimky veřejně dostupný a často je i přímo on-line.

REKLAMA