Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hořice chtějí po 80 letech dostavět Masarykovu věž samostatnosti

Devítitisícové Hořice na Jičínsku chtějí ke stému výročí vzniku Československa dostavět památkově chráněnou Masarykovu věž samostatnosti. Náklady se odhadují na více než 15 milionů korun. Šesti miliony korun projekt už podpořil Královéhradecký kraj. Pokud by šlo vše hladce, mohla by dostavba slavnostně začít 28. října 2018 a hotova by mohla být o dva roky později. Řekl to místostarosta Hořic Martin Pour.

Věž samostatnosti se na Hořickém chlumu nad Hořicemi začala stavět 10. července 1926 a u položení základního kamene byl tehdy přítomen prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Do roku 1938 byla věž postavěna do výšky 25 metrů, pak stavba skončila. Nyní by měla být věž podle původního projektu architekta Františka Blažka dostavěna do dříve plánované výšky 40 metrů.

Věž je postavena z pískovce, v jejím přízemí je muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Na vrcholu je vyhlídkový ochoz, ze kterého je vidět panoráma Krkonoš. Samotný vrchol věže je zakrytý hvězdářskou kopulí. Na bočních křídlech budovy jsou vlastenecké reliéfy znázorňující například boje legií za 1. světové války. Kulturní památkou je věž od roku 2014.

"Dostavba Masarykovy věže samostatnosti má velkou symboliku. Je to silný příběh, kterých v Česku moc není. Naší povinností je jej dokončit," řekl Pour. Příští týden bude o projektu a jeho financování jednat hořické zastupitelstvo. Město by mělo po následující tři roky na dostavbu dát z rozpočtu po dvou milionech korun, stejně jako kraj. Zbylé peníze chce město sehnat z darů od různých institucí, zvažuje i sbírku.

Reliéfy na Masarykově věži samostatnosti - foto Oldřich Rejl

Technické řešení dostavby bude plně respektovat původní návrh včetně použitých materiálů a technologií. "Samotný průběh prací a především jejich výsledek bude velkým lákadlem, které zatraktivní nejen samotné město Hořice, ale celý okolní region," uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Pavel Hečko (ČSSD).

Příští rok se bude projekt přestavby připravovat, koncem roku 2018 by kameníci mohli začít připravovat jednotlivé kameny. Hlavní stavební práce by měly být v roce 2019. Na dostavbě by se měla opět podílet Střední průmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích, jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Náchod, foto redakce

Náchod vybuduje do tří let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun

Dvacetitisícový Náchod vybuduje do tři let téměř 30 nájemních bytů za více než 160 milionů korun. První osm bytů vznikne přestavbou domu v ulici Odboje a dalších 21 bytů v novostavbě v lokalitě Nová Tepna. První z projektů by mohl začít na podzim a druhý v roce 2027. Řekla to mluvčí radnice Nina Adlof. Podle ní…

Bytový dům, Ilustrační obrázek, zdroj:vojtech-herout, Fotolia

Češi jsou spokojeni se svou bytovou situací, připouští ale finanční náročnost

Skoro dvě třetiny Čechů jsou spokojené se svou současnou bytovou situací, častěji lidé, kteří mají vlastní nemovitost. Vyplývá to z průzkumu společnosti Ipsos. Dvě pětiny populace by nejraději bydlely v rodinném domě mimo město či předměstí. Většina lidí ale pociťuje zdražování na realitním trhu a většina také…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, PHB.cz

Výstavba bytů v hradeckém kraji loni klesla o 18 %, byla nejnižší od roku 2015

Výstavba bytů v Královéhradeckém kraji loni meziročně klesla o 18 procent a byla nejnižší za posledních devět let. Investoři loni zahájili stavbu 1269 bytů, zatímco předloni rozestavěli 1549 bytů. Méně bytů se v kraji rozestavělo naposledy v roce 2015. Propadla se výstavba bytů v bytových i rodinných domech.

Současný stav kolonády v náchodské Bělovsi již dřívější slávu připomíná jen v malých fragmentech, zdroj redakce

V náchodské Bělovsi začala rekonstrukce historické kolonády IDA za 24 mil. Kč

V areálu Velkých lázní v náchodské městské části Běloves začala rekonstrukce historické kolonády IDA. Oprava budovy a navazujícího prostranství by měla stát 24,2 milionu korun. ČTK to dnes řekli zástupci radnice. Stavební práce zajistí vrchlabská společnost B.C.M. company. Hotovo má být v červenci 2026, což platí i…

Ilustrační obrázek, zdroj: anton-gvozdikov, Fotolia

Brno nesouhlasí s návrhem novely zákona. Má omezit městské stavební předpisy

Vedení Brna se vymezilo proti návrhu novely zákona, která by omezila pravomoci radnic ovlivňovat městské stavební předpisy. Její schválení by mohlo zásadně ohrozit udržitelný rozvoj velkých měst, uvedla dnes v tiskové zprávě primátorka Markéta Vaňková (ODS). Návrh je součástí novely energetického zákona, která je…

Ilustrační obrázek, zdroj: Fotolia fotowawa

Kde je nejdražší teplo v ČR: Obyvatelé Prahy si připlatí i tisíce korun ročně

Nejdražší teplo z centrálních tepláren mají obyvatelé Prahy, kteří si oproti lidem z jiných krajů ročně v průměru připlatí i tisíce korun navíc. Nejnižší průměrné ceny naopak mají v Pardubickém kraji. Domácností připojených na centrální vytápění přitom v posledních letech přibývá, na teplárny je totiž napojovaný…

Nákladové nádraží Žižkov - zdroj: Fotolia.com, luciezr

Praha chce od Českých drah koupit Nákladové nádraží Žižkov za 1,43 mld. Kč

Praha plánuje od Českých drah (ČD) za zhruba 1,43 miliardy korun s DPH koupit budovu Nákladového nádraží Žižkov s přilehlými pozemky. Dnes to schválili městští radní, ještě o tom budou hlasovat zastupitelé. Město plánuje rozsáhlý památkově chráněný objekt zrekonstruovat a přeměnit na centrum s prostory pro kulturu,…