REKLAMA
Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Hořice chtějí po 80 letech dostavět Masarykovu věž samostatnosti

Devítitisícové Hořice na Jičínsku chtějí ke stému výročí vzniku Československa dostavět památkově chráněnou Masarykovu věž samostatnosti. Náklady se odhadují na více než 15 milionů korun. Šesti miliony korun projekt už podpořil Královéhradecký kraj. Pokud by šlo vše hladce, mohla by dostavba slavnostně začít 28. října 2018 a hotova by mohla být o dva roky později. Řekl to místostarosta Hořic Martin Pour.

Věž samostatnosti se na Hořickém chlumu nad Hořicemi začala stavět 10. července 1926 a u položení základního kamene byl tehdy přítomen prezident Tomáš Garrigue Masaryk. Do roku 1938 byla věž postavěna do výšky 25 metrů, pak stavba skončila. Nyní by měla být věž podle původního projektu architekta Františka Blažka dostavěna do dříve plánované výšky 40 metrů.

Věž je postavena z pískovce, v jejím přízemí je muzeum a pietní síň se jmény obětí válek z Hořicka. Na vrcholu je vyhlídkový ochoz, ze kterého je vidět panoráma Krkonoš. Samotný vrchol věže je zakrytý hvězdářskou kopulí. Na bočních křídlech budovy jsou vlastenecké reliéfy znázorňující například boje legií za 1. světové války. Kulturní památkou je věž od roku 2014.

"Dostavba Masarykovy věže samostatnosti má velkou symboliku. Je to silný příběh, kterých v Česku moc není. Naší povinností je jej dokončit," řekl Pour. Příští týden bude o projektu a jeho financování jednat hořické zastupitelstvo. Město by mělo po následující tři roky na dostavbu dát z rozpočtu po dvou milionech korun, stejně jako kraj. Zbylé peníze chce město sehnat z darů od různých institucí, zvažuje i sbírku.

Reliéfy na Masarykově věži samostatnosti - foto Oldřich Rejl

Technické řešení dostavby bude plně respektovat původní návrh včetně použitých materiálů a technologií. "Samotný průběh prací a především jejich výsledek bude velkým lákadlem, které zatraktivní nejen samotné město Hořice, ale celý okolní region," uvedl krajský radní pro regionální rozvoj Pavel Hečko (ČSSD).

Příští rok se bude projekt přestavby připravovat, koncem roku 2018 by kameníci mohli začít připravovat jednotlivé kameny. Hlavní stavební práce by měly být v roce 2019. Na dostavbě by se měla opět podílet Střední průmyslová škola sochařská a kamenická v Hořicích, jejímž zřizovatelem je Královéhradecký kraj.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, rainer-fuhrmann

Průzkum: Třetina lidí se špatnou dopravou do práce se chce přestěhovat

Třetina lidí, která považuje dopravní dostupnost z bydlení do práce za špatnou, se chce přestěhovat. Celkem 37 procent Čechů zaznamenalo, že se situace s dopravou za poslední rok zhoršila, více než polovina respondentů ji považuje za stejnou a podle šesti procent se zlepšila. Zhoršení dopravy do práce oproti loňsku…

Jičín, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, ccat82

Jičín potvrdil výsledky 19 dražeb pozemků pro rodinné domy v areálu kasáren

Zastupitelé Jičína dnes potvrdili výsledky nedávných dražeb pozemků pro stavbu rodinných domků v atraktivním areálu bývalých kasáren. Současně schválili takzvané plánovací smlouvy s úspěšnými dražiteli. Řekl to mluvčí radnice Jan Jireš. Z 34 nabízených parcel zájemci vydražili 19 pozemků. Město by za ně mělo získat…

Zdroj: Fotolia – M. Destina

Chcete si založit evropské „eseróčko“?

EU inc., první součást tzv. 28. režimu je na světě. Jde o vznik evropské společnosti – tzv. EU Inc. –, pro kterou by platila stejná pravidla napříč EU, ať už by byla založená kdekoliv.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia, sondem

Arnika: Novela stavebního zákona může způsobit kolaps povolování staveb

Chystaná novela stavebního zákona může podle ekologického hnutí Arnika způsobit kolaps povolování staveb. Podle hnutí budou v Česku zhruba dva roky fungovat tři různé režimy povolování, což bude znamenat právní nejistotu. Arnika to uvedla v tiskové zprávě. Již dříve varovala, že nová podoba zákona bude sloužit hlavně…

Ilustrační foto, Liberec. Foto: redakce

Zahájení participativní debaty nad novou Strategií regionálního rozvoje 28+

Ministerstvo pro místní rozvoj pokračuje v přípravě nové Strategie regionálního rozvoje ČR 28+, která určí hlavní směřování regionální politiky po roce 2027. Do tvorby klíčového dokumentu pro rozvoj území se nyní zapojili zástupci krajů, měst, obcí, akademické sféry, neziskových organizací i státní správy.

Ilustrační obrázek, zdroj: fotolia

MMR: Funkce nové stavební správy lze zajistit s polovinou současných zaměstnanců

Funkčnost vznikající centrální stavební správy lze podle ministerstva pro místní rozvoj (MMR) zajistit se zhruba 50 až 60 procenty současného počtu pracovníků na stavebních úřadech. Podle odhadů ministerstva by pod nově vzniklé úřady přestoupilo bez problémů zhruba 30 procent zaměstnanců. Dalších 30 procent tuto…