REKLAMA
Témata Hledat

Architektonické inspirace

Mozaika nápadů z celého světa!

Český ostrovní dům: Domy budoucnosti budou jednodušší, než si myslíte

Řekne-li se „dům budoucnosti“, velmi často je tato fráze spojena s vizualizací bizarní architektury a pojmy jako „smart, eco, IoT, save…“. „Přitom řekne-li se domov, málokomu se vybaví žaluzie ovládané přes smartphone nebo pračka připojená k internetu,“ řekl Michal Klečka na přednášce projektu Český ostrovní dům v zaplněné posluchárně Stavební fakulty ČVUT v Praze. Jak tedy bude vypadat dům budoucnosti?

Řečeno jednou větou: bude využívat sluneční energii a bude připraven na technologie, které teprve přijdou. Zhruba tak by se dala shrnout poutavá přednáška pana Michala Klečky, majitele české společnosti GWL Power, největšího distributora LiFePO4 baterií v Evropě. O budoucnosti vyprávěl na konferenci Českého ostrovního domu.

Využití sluneční energie a její akumulace

Při návrhu domů by měli projektanti a architekti počítat s tím, že v rámci úspory energií budou domy stále více využívat sluneční energii. Ať už to bude světlo pro osvětlení místností a výrobu elektřiny z fotovoltaických panelů nebo teplo pro vyhřívání místností a ohřev vody v solárních kolektorech. Ve všech případech to znamená, že určitá plocha domu je vystavena slunci. To může být střecha se světlíky a solárními panely stejně jako prosklená stěna obrácená na jih.

S vyšším využitím sluneční energie bude stále přibývat možností její akumulace. Někde v domě tak nejspíš bude zásobník teplé i dešťové vody, zemní kolektor pro tepelné čerpadlo či baterie na uložení elektřiny. Jako méně známou variantu zmínil Michal Klečka plynové úložiště. Přebytky solární energie budou využity na elektrolýzu vody a výrobu vodíku (tzv. power to gas, jen v domácím měřítku). Ten může být následně uskladněn v nádrži a posléze použit v palivovém článku na výrobu elektřiny, nebo může být sloučen na metan a využit v domácnosti jako klasický zemní plyn.

Michal Klečka, majitel GWL Power, zdroj: Český ostrovní dům

Výhoda je zřejmá – zemní plyn lze běžně uložit na delší dobu a je možné ho i posílat potrubím. Přebytek sluneční elektřiny v létě tak lze uskladnit na zimní období. Zemní plyn se dá navíc využít i k pohonu vozidla – místo domácí nabíječky by tak domácnosti mohly mít domácí plničky. Zatím rozvoji vodíkového hospodářství brání vysoká energetická i finanční náročnost elektrolýzy. Jinak řečeno – tato zařízení zatím vyžadují více energie, než uložení elektřiny do baterie a zároveň jsou poměrně nákladná. Zda tato technologie uspěje, uvidíme časem, metan se dá nicméně v domácích podmínkách získávat již dnes, typicky z domácího septiku nebo kompostu.

Pokud by se dům rozhodl v budoucnu využívat vlastní výrobnu plynu, bude pro ni potřebovat i nové rozvody. Bude je mít kudy vést?

Kompatibilita s novými technologiemi

Dnes jsou domácí zdroje a řízení elektřiny, plynu, vody a topení obvykle koncentrované v jedné místnosti. Pokud se majitel rozhodne v budoucnu pro nové řešení, nezbyde mu, než kvůli němu rozkopat část domu. Dům se však obvykle staví na několik desítek let a při dnešním vývoji technologií je pravděpodobné, že se část jeho technologií během doby jeho životnosti změní. Při navrhování domu by se proto s příchodem novějších zařízení mělo počítat.  V praxi by se to projevilo dostatkem přístupných prostor, kudy lze vést a spravovat různá vedení (elektrická, vodní, topenářská, datová, plynová…). Složitější technologická zařízení by zároveň mělo být možné v budoucnu snadno opravit, vyměnit, ale i přemístit. Z tohoto pohledu je výhodnější u každé hi-tech technologie zvážit, zda je opravdu potřebná.

V podobném duchu se vyjádřil i Petr Pokora ze společnosti Elpramo: „umělá inteligence v lidech zatím nevyvolává pocit domova a bezpečí.“ To se ale s obměnou generací pravděpodobně změní. Využití IT bude v domech budoucnosti stále častější, ať už kvůli pohodlí, zabezpečení nebo úsporám energie. Společnost Elpramo, která do domů tyto systémy instaluje, se snaží navrhovat propojení systémů tak, aby byl systém funkční i v případě budoucí výměny jednotlivých řídicích jednotek.

Porovnání vily Tugendhat z 30. let s dnešním moderním rodinným domem.

Nadčasovost místo trendů

Jak upozornil Petr Pokora, dnešní „smart home“ zařízení mají převážně charakter spotřební elektroniky. Chceme-li nadčasové bydlení, je třeba klást důraz především na funkčnost a robustnost domácích systémů. Jako příklad uvedl Petr Pokora brněnskou vilu Tugendhat zapsanou na seznamu UNESCO. Vila z 30. let svými velkými prosklenými plochami a možnostmi propojení domu se zahradou perfektně odpovídá dnešním nárokům na bydlení. Kromě pohodlného interiéru má vila i pohodlný systém ovládání a regulace domovního vytápění, větrání nebo zavírání oken, podobně, jako ho známe z dnešních domů. Jen tehdy jejich řízení neprobíhalo digitálně, ale mechanicky.

Ovládání oken včera a dnes. Nový design, ale v obou případech platí, že prostě stačí stisknout tlačítko.

Jak o robustnost a nadčasovost usiluje i Český ostrovní dům? „Český ostrovní dům se snaží stavět na technologiích, které jsou všude dostupné, levné a univerzální, ať se staví kdekoliv,“ uzavřel své vystoupení Michal Klečka.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Pasivní domy

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Pasivní dům šetří energii. Nebojte se ho

Kam se vydáme? Zaklínadlo „pasivní dům“ nás přeneslo k trochu snovému řešení vašeho domu. Ale to, o čem někdy sníme, nemusí být nutně nereálné. Určitě se vám někdy stalo, že vás sen leckdy vyděsil svojí skutečností a byli jste rádi za probuzení. V našem případě je tomu právě naopak.

Pasivni dum, ilustrační obrázek, zdroj: fotolia.com

Počet nových pasivních domů v Česku loni vzrostl zhruba o pětinu

Počet nově dokončených pasivních domů, tedy domů s velmi nízkou spotřebou energie, loni v Česku meziročně vzrostl zhruba o pětinu na 1200. Celkově jich je asi 7200. Většinou jde o rodinné domy. Podíl nových pasivních domů na celkovém počtu nově postavených rodinných domů loni stoupl o procentní bod na šest procent.…

zdroj: Ekodům o. s.

Rodinný dům ze dřeva a slámy postavili mezi vzrostlé stromy

Na počátku příběhu stavby slaměného domu v Horním Jelení byla potřeba přestat řešit finance pohlcující opravy dvou starých vysoce energeticky náročných domů, které navíc nevyhovují svým rozvržením. Plán zahrnující financování oprav prodejem druhého domu byl kompromisem, jenž nemohl splnit sen o prosluněném,…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Zvýhodněné sady nádrží na dešťovou vodu pro rodinné domy

Velkokapacitní podzemní nádrže na dešťovou vodu

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA