REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Designové tipy pro chaty či chalupy. Je libo kousek Itálie či Francie na český venkov?

Pobyty na chatě či chalupě zažívají renesanci. Určitě se o to zasloužila neblahá pandemická situace, která velkou měrou omezila náš běžný život i cestování do zahraničí. Jelikož v nich trávíme více času, chceme v nich i lepší prostředí. A to je důvod pro obměnu interiéru. Vítězí francouzské a italské vlivy. Proměňují se převážně kuchyně.
FOTO: MOBALPA, PEXELS, Studio Podrini – HI-MACS

Lidé se začali ve větší míře uchylovat na chaty a chalupy a ti, kteří je do té doby neměli, začali se o jejich koupi živě zajímat. Hovoří o tom tuzemské i zahraniční sociologické průzkumy a přidávají k tomu ještě další trendy: home office a do yourself. Přinášíme inspiraci pro všechny, kteří se rozhodli interiér své chaty nebo chalupy zvelebit a přistoupili na jiný styl práce. 

Kuchyně jako místo setkávání

Říká se jí teplé srdce domova. A něco na tom zřejmě bude. Věhlas francouzské či italské kuchyně a dobrého vína se promítá i do designu kuchyní. Představují osobitý styl plný elegance a jemnosti s lehkým nádechem nostalgie i avantgardní moderny. Jsou velkou inspirací pro osobité dotváření uživatelů ve formě světel, stínů, výtvarných děl, květin a bylinek. Voňavý interiérový design kuchyní získává stále větší oblibu napříč kontinenty. V podstatě jakýkoli interiér, má-li dobrý základ (kvalitní a stylové vybavení), se může proměnit v harmonický osobitý prostor. Většina již navržených kuchyní od francouzských či italských designérů se navíc dá složit a upravit i do velmi malých místností. Důležité jsou již zmíněné doplňky, hra světel, kontrast stínů a vůně bylinek.    

FOTO: MOBALPA, PEXELS, Studio Podrini – HI-MACS

Designérem vlastní kuchyně

K trendu minimalistických kuchyňských sestav se přidružuje trend zdánlivě protichůdný: doplnění poměrně chladné kuchyňské techniky zdobnými předměty a jejich vtažení do ostatního obytného prostoru. Jako by kuchyně přestávala být pouze prostorem pro vaření a stolování. Záliba v domácím vaření roste a kuchyně se postupně zvětšují a integrují bytovou jednotku. Výrobci nám ukazují prostorné kuchyně či spíše celé kulinářské laboratoře, domácí spotřebiče z lesklého materiálu, na kterém nelze zanechat žádné stopy. Preferujeme prý vše, co je samočisticí, stále se nám líbí lesklý i matný kov, laminát nejlépe bílý či černý, dřevo a také kámen.

Jakékoliv použité dřevo v kuchyni musí být masivní a kvalitní. Hodně se dbá na pohodovou světelnou hladinu, skříňky jsou prosvětleny zespodu, svrchu i uvnitř. Nejmodernější přístroje ovládané jedním stiskem, eventuálně na dálku telefonem, bývají integrované a vsazené v jednom celku do velké plochy. Za dokonalými jednotnými dvířky se skrývají nejčastěji chladničky a myčky. V kuchyni máme podle průzkumů obchodníků rádi potlačenou červenou, jemnou oranžovou, žlutou a zelenou barvu.

FOTO: MOBALPA, PEXELS, Studio Podrini – HI-MACS

Francouzský a italský šarm

Přestože častěji vidíme spíše směs stylů, do popředí se dostávají i takové interiéry, které mají určitý řád a osobitost. A nemusí to být ani drahé. V každém městě najdeme celou řadu kuchyňských studií, které se snaží řešit interiér jako celek a vhodně umístit domácí spotřebiče podle přání zákazníka. Existuje i možnost přípravy cenově přijatelné varianty.

V prezentačních místnostech lze najít jak klasické kuchyně francouzského či italského venkovského stylu, tak i supermoderní kuchyně podle nejnovějších trendů. I tady je patrné, že jsou neodmyslitelnou součástí domácnosti a také záležitostí kulturní a společenskou. Určují životní styl každé rodiny, v jejich vybavení se odrážejí specifické rysy a zvyklosti. Pokud se tedy chcete inspirovat francouzským designem, zkuste hnědé odstíny zdí, skříňky v lesku, aby odrážely množství světel a také trochu dřeva dodávající vaší nové kuchyni patřičnou nostalgii i nádech avantgardní moderny. Chcete-li se přiblížit Itálii, nezapomeňte na proutěné koše a bylinky, namalujte obraz, modelujte vlastní sochy, zkuste doma vypálit keramiku.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Interiér

Semlerova rezidence, foto: PLZEŇ-TURISMUS

Semlerova rezidence se otevírá pro veřejnost

Semlerova rezidence je jediná z realizací dle konceptu od světoznámého architekta Adolfa Loose v Plzni, ve které najdeme Loosův tzv. Raumplan. Nahlédnout lze do celkem 7 interiérů od Loose. Více dochovaných realizací od jednoho ze zakladatelů moderní architektury najdeme pouze ve Vídni.

Sbírka rámů Tomáše Hejtmánka, foto: René Volfík

Umění rámu, nádheru zanikajícího řemesla uvidíte na výstavě

Téměř tři sta starožitných obrazových rámů včetně padesáti nádherných zrcadel představí od 9. září do 16. října prodejní výstava Umění rámu v galerii a aukčním domě Arthouse Hejtmánek v Praze 6. Ten navíc návštěvníkům ukáže ještě tři originální díla z oblasti digitálního umění.