Budova je pro zabránění šíření požáru rozdělena na požární úseky. Konstrukce mezi těmito úseky musí splňovat předepsanou a otestovanou požární odolnost. Ta udává, zjednodušeně řečeno, po jak dlouhou dobu konstrukce zamezí šíření požáru do vedlejšího úseku, měří se v minutách. Důvody jsou jasné: omezení šíření požáru na dobu nutnou k evakuaci osob, zpomalení šíření požáru do doby efektivního zásahu.
V bytových domech je běžně požárním úsekem každý samostatný byt a potom chodby a schodiště. Některé chodby jsou chráněnými únikovými cestami, tedy koridory určenými pro únik z hořícího objektu a jednoduchý přístup zasahujícím hasičům. Jsou tak na ně kladeny další požadavky.
Nás bude zajímat nejslabší místo mezi těmito úseky: dveře. Pan Jiří Fučík ze společnosti Sapeli si povídal s ředitelkou ESTAV.cz Dagmar Kopačkovou.
Jak se dveře zkouší? Co musí vydržet? Podle čeho se určuje, které dveře je nutné použít?
„Požárně bezpečnostní řešení z projektu určuje konkrétně, do kterých otvorů patří, jaké dveře. V České republice se setkáváme s požární odolností dveří standardně 15, 30, 60 minut, případně i 90 minut,“ upřesňuje Jiří Fučík.
Jak má vypadat správná specifikace na objednávku protipožárních dveří? Mohou se dveře na únikových cestách zamykat? Jaké dveře je nutné osazovat samozavíracím systémem? A víte, že je nutné dle vyhlášky 246/2001 dodržovat pravidelnou roční kontrolu protipožárních dveří? A že protipožární dveře mají i zajímavý hlukový útlum? To vše a mnohé další informace o protipožárních dveřích se dozvíte v rozhovoru ze studia ESTAV.cz a TZB-info. Pusťte si záznam ze živého vysílání.
Sdílet / hodnotit tento článek