REKLAMA
Hledat

Fotosoutěž Otevřená Praha Pořádá ESTAV.cz a Open House Praha.

estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Když alergii nemůžeme zabránit, můžeme minimalizovat spouštěče čištěním vzduchu

V České republice trpí podle největší české zdravotní pojišťovny VZP nějakou formou alergie přes 2 miliony lidí. Ovšem atopické geny si nese přes 40 % populace a některých je až 75% pravděpodobnost, že propuknou v alergické onemocnění.
Čistička vzduchu se zvlhčovačem, zdroj: Sencor
Čistička vzduchu se zvlhčovačem, zdroj: Sencor

Nejčastější alergií, se kterou se běžně setkal snad každý, je alergická rýma

Více než 20 % populace trpí sennou rýmou, tedy přesněji pylovou sezónní alergií (polinózou), protože nejde pouze o alergii na seno. Další velká skupina je „alergická na prach“. Toto zažité označení, podobně jako senná rýma, je ovšem nepřesné. Prach je vlastně směs organických i anorganických hmot, které se liší podle prostředí a spouštěčem alergie jeho určitá složka. Například v domácnosti jsou to obvykle roztoči.

K alergii máme bohužel genetické predispozice a v podstatě ji nejde preventivně předcházet. Můžeme se ovšem pokusit minimalizovat výskyt spouštěčů, tedy alergenů, alespoň v kontrolou prostředí. V domácnosti i dalších interiérech lze předcházet většině nežádoucích reakcí na různé pyly, plísně, roztoče nebo zvířecí chlupy přenášené vzduchem, čištěním vzduchu a další hygienou. Jednoduchým a rychlým řešením z hlediska pořízení je čistička vzduchu.

Čištění vícestupňovou filtrací, desinfekce UV lampou, ionizace, ozonizace, zvlhčování

Filtrace - filtrace atmosférického vzduchu je základní způsob k dodržení požadované čistoty vnitřního ovzduší ve větraném a klimatizovaném prostoru, vícestupňová filtrace je nepostradatelnou součástí vysoce účinné filtrace při vytváření čistých prostorů. Dle současné mezinárodní normalizace v Evropě a ČSN se vzduchové filtry dělí na filtry atmosférického vzduchu pro odlučování částic u běžného větrání a na filtry s vysokou účinností (vysoce účinné filtry). V současnosti neexistují pro filtraci vzduchu efektivnější zařízení než vzduchové systémy obsahující filtry třídy HEPA a ULPA.  (Detailně o filtrech)

UV lampy vydávají UV-C (ultrafialové) záření o vlnové délce 253,7 nm, které má baktericidní účinky. UV lampy jsou určené k odstranění bakterií, cyst a virů z vody, vzduchu nebo povrchů pomocí UV záření. Ultrafialové paprsky jsou pro viry smrtelné a UV záření se proto používá k dezinfekci za přesně stanovených podmínek i v nemocnicích. UVC světlo je samo o sobě pro člověka extrémně škodlivé a proto se musí používat za pečlivě kontrolovaných podmínek.

Ionizace - molekuly vzduchu mohou být buď kladné (tzv. kationty) anebo záporné (anionty), jejichž poměrné zastoupení se vlivem kvality ovzduší a působením elektrických výbojů mění. Záporné ionty způsobují, že se nám dobře dýchá (po dešti, na horách), zvýšuje se výkonnost, soustředěnost, snížuje se únava, záporné ionty také přispívají k lepší a rychlejší rekonvalescenci, potlačují výskyt mikrobů v ovzduší a neutralizují pachy. S rostoucím znečištěním se záporné ionty mění na kladné. Vzduch plný kladných iontů způsobuje potíže s dýcháním, pocit únavy, bolesti hlavy, zhoršené soustředění, úzkosti, problémy se spaním, je oslabován nervový a imunitní systém.

Ozonizace - ozon jako velmi silné oxidační činidlo je využíván k desinfekci již řadu let pro jeho schopnost oxidovat organické i anorganické sloučeniny a pro jeho vynikající dezinfekční účinnost. Molekula ozonu rychle reaguje s množstvím sloučenin obsažených ve vodě nebo vzduchu za vzniku hydroxilových radikálů, což jsou oxidační činidla s nejvyšší mírou reaktivity vůbec. 

Zvlhčování - optimální a odborníky doporučovaná relativní vlhkost vzduchu se v interiérech pohybuje mezi 40 až 50 %. Aktivní zvlhčování zajišťuje zdravou rovnováhu daného prostředí. Potíž je v tom, že čím vlhčí vzduch, tím větší komfort pro dýchací cesty, ale tím také větší dráždění ze strany roztočů. Vždy je proto  najít kompromis, který bude vyhovovat z obou hledisek. Je důležité pravidelně čistit a vyměňovat filtr ve zvlhčovači, aby se v něm plísně nemohly množit.

Příklad domácí čističky vzduchu

Nyní na jaře, kdy začíná pylová sezóna, která bude alergiky trápit až do půlky podzimu, zařadil Sencor do nabídky novou čističku vzduchu se zvlhčovačem Sencor SHA 8640WH. Čistička vzduchu  je určena pro místnosti o velkosti 24-42 m2, má příkon 50 W a výkon zvlhčování až 0,3 l/hodinu. Objem 3l nádržky vydrží tedy na 10-16 hodin zvlhčování podle zvolené rychlosti ventilátoru. Pro snadnou manipulaci má čistička 4 pojezdová kolečka.

Kombinace filtrů

Čistička pracuje s vícestupňovou filtrací vzduchu přes předfiltr, karbonový filtr a HEPA H13 filtr. Kombinovaný uhlíkový a vláknový filtr odstraňuje TVOC (směs těkavých organických sloučenin) a formaldehyd, o zápach a barvu ve vzduchu se postará uhlíkový filtr a HEPA H13 zachytí 99,97 % prachu a alergenů o velikosti pouhých 0,3 mikrometru, jako je domácí prach, zvířecí srst, spory plísní a pyly rostlin. K likvidaci nežádoucích živých organismů je vybavena UV lampou. Zároveň dokáže vzduch osvěžit ionizací nebo přidáním bezpečné dávky ozónu.

Zvlhčování v případě potřeby

Zvlhčování vzduchu pak využijete nejen během topné sezóny, kdy klesá v místnostech vlhkost vzduchu až k 20 % (ideální je rozmezí 40 % až 60 %), ale všude tam, kde z nějakého důvodu vzniká suchý vzduch. Ten nám příliš nesvědčí, protože vysušuje sliznice i pokožku. A to může vést například k zhoršení atopického ekzému nebo zhoršení dýchání, kdy suchá sliznice není schopna plnit svoji obrannou funkci.

Co oceníte a co hlídat: rychlost čištění, časovač, nízkou hlučnost a energetickou náročnost, snadnou údržbu

Čiatička nabízí kromě automatického režimu s nastavením rychlosti ventilátoru pro úsporu energie podle aktuální kvality ovzduší další 4 rychlosti čištění (hladina hluku: < 43 / 49 / 59 / < 62 dB) a režim SLEEP, kdy dosahuje hlučnosti pouze 28 dB, takže můžete pohodlně a klidně spát i se spuštěným čištěním vzduchu. K dispozici je také časovač s automatickým vypnutím po 2/4/8/12 hodinách a snadnou údržbu a výměnu filtru dovoluje přední magneticky přilnavý kryt.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Alergie a bydlení

Stánek redakce TZB-info a Estav.cz na veletrhu Aquatherm Praha 2022. Představujeme nový portál ESTAV.tv. Zdroj: estav.cz

Jak ušetřit za vytápění? Jaké kotle a tepelná čerpadla jsou k dostání, zjistíte na veletrhu Aquatherm

Vytápění, chlazení, větrání, fotovoltaické elektrárny, tepelná čerpadla, akumulační nádrže na dešťovou vodu a další technická zařízení pro bytové i rodinné domy naleznete na veletrhu Aquatherm Praha 2022. Navštivte pražské letňanské výstaviště až do pátku 22. dubna. Mezi vystavovateli naleznete i naši redakci, jsme u…

Zdroj: AdobeStock - StockMediaProduction

Jak poznat kvalitní stavbu. Dům musí být těsný. Problémy odhalí blowerdoor test

Splnění požadavku na průvzdušnost obvodového pláště domu je podmínkou získání dotace Nová zelená úsporám. Svědčí ale také o kvalitě provedených prací a dosažení projektovaných energetických parametrů stavby. Přesvědčit se o těsnosti obálky budovy je vhodné v momentě dokončení obvodového pláště a střechy, kdy je možné…

Zdroj: AdobeStock - leungchopan

Města mají své mikrobiální otisky. Lze podle nich poznat, kudy jste cestovali

Přijíždíte z dovolené v Aténách anebo jste pobývali na pracovní cestě v Tokiu? Pravdu se může vyšetřující policista anebo vaše manželka dozvědět z vašeho pasu, ale k poznání pravdy vedou i diskrétnější cesty. Každé město na zemi totiž hostí do jisté míry unikátní mikroflóru. A její složení, typické pro danou oblast,…

REKLAMA