V souvislosti s obavami o možné výpadky dodávek zemního plynu roste také zájem o LPG jako záložní zdroj. Další důvod zvýšeného zájmu je sílící tlak na výměnu starých kotlů od loňského roku.
LPG využívají domácnosti i firmy
Podle odhadů odborníků je v Česku více než 10 tisíc domácností, které vytápějí propanem ze zásobníku. LPG nicméně v hojné míře využívají také firmy. Typicky se uplatňuje u betonárek, obaloven asfaltu, sušiček obilí, skláren i potravinářských provozů, jako jsou například pivovary, cukrovary, pražírny kávy, stánky. Oceňují zejména nezávislost na distribučních sítích s dodávkami LPG autocisternou, nebo v klasických plynových láhvích o kapacitě 2, 5, 10 a 33 kg.
Zákazník si zpravidla nemusí plynový zásobník kupovat
Zásobník stojí řádově v desítkách tisíc korun, větší zásobníky pro firmy s vyšší spotřebou i stovky tisíc korun. Většinou tak zůstává majetkem dodavatele plynu, který tím pádem zajišťuje veškerou údržbu a revize. Dosud si dodavatel účtoval pouze symbolický pronájem, který se do celkových nákladů promítá minimálně. Vzhledem k rostoucímu využití propanových zásobníků jako záložního zdroje jsou ale dodavatelé LPG nuceni své obchodní modely přizpůsobit.
„Propanový zásobník jako alternativa pro případ výpadku dodávek zemního plynu byl dříve spíše ojedinělý, takže poskytnutí zásobníku bez pravidelného zásobování plynem dodavatele výrazně netížilo. S ohledem na současný trend, kdy nemálo zásobníků v podstatě ‚leží ladem‘ a plní funkci rezervy, se však takové nastavení pro dodavatele již stává neudržitelným,“ upozorňuje Jiří Karlík, expert na segment LPG a ředitel společnosti Primagas.
U záložního zdroje nově navíc platba za nájem a údržbu
„V případě modelu záložního zdroje účtujeme zákazníkovi – v tuto chvíli zejména firmám – za nájem a údržbu částku, která dle typu zásobníku, lokality a výhledu případných pravidelných odběrů začíná už na několika tisících korun ročně. Za záložní zdroj, který je okamžitě k dispozici a lze jej v případě krize kdykoliv využít, je to pro firmu naprosto přijatelná cena,“ dodává Jiří Karlík.
Pro zákazníky s pravidelným odběrem plynu se nic nemění. Stávající model je vázán na minimální pravidelný odběr (např. min. 500 litrů, tj. 250 kg propanu 1x/ 18 měsíců, což odpovídá asi 3,2 megawatthodiny energie), kdy nadále platí pronájem zásobníku za jednotky korun denně. Pro představu, optimální zásobník na roční spotřebu běžného rodinného domu, má obvykle kapacitu 4 850 litrů a pojme 2,1 tuny propanu.
Sdílet / hodnotit tento článek