REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nové centrum Bořislavka je architekturou stejně jako uměním

Více než 30 125 m2 pronajímatelných kancelářských ploch třídy „A“ ve čtyřech kancelářských budovách formovaných do nepravidelných přírodních krystalů. To je Bořislavka Centrum. Budova byla realizována v letech 2018 až 2021.
Centrum Bořislavka - pohled Na Horu, zdroj: BoysPlayNice
Centrum Bořislavka - pohled Na Horu, zdroj: BoysPlayNice

Bořislavka Centrum se nachází na jedné z hlavních pražských tříd v ulici Evropská, mezi Dejvickým náměstím a Letištěm Václava Havla, přímo u stanice metra Bořislavka. Stavbu projektoval tým Aulík Fišer Architekti. Investorem je skupina KKCG Real Estate.

Více zajímavých videí na estav.tvOn-line televize pro architekturu, stavbu a bydlení

Budova je dělená do čtyřech samostatných hmot a nabízí velké množství volně přístupných prostorů. Při jejich návštěvě oceníte množství uměleckých děl umístěných v exteriéru budovy.

Určujícím architektonickým prvkem byla složitá trojúhelníková parcela lemující rušnou městskou třídu.

„Při průzkumu území jsme objevili fakt, že pozemkem procházely významné stezky. Ty jsme jako historickou reminiscenci promítli do návrhu budovy. Vznikly nám tak oddělené hmoty, které mezi sebou vytváří množství veřejných prostor s různým určením. Z náměstíček a teras jsou výhledy na okolní město, doplněny jsou uměleckými prvky. Ty se objevují i v interiéru budovy, významnou roli hraje sklo,“ komentuje návrh architekt David Zalabák z kanceláře Aulík Fišer Atchitekti.

Budova na první pohled zaujme svojí fasádou. Pokrytí budovy sklem je dle slov architektů zvoleno především jako jednotící fasádní prvek, který dává vyniknout čistotě tvarů krystalů jednotlivých hmot.

Že dostát této výtvarné myšlenky byla pro inženýry výzva, komentuje Roman Šnajdr ze společnosti Sipral: „Fasáda je specifická tím, že zvláště na podvěšených částech, tedy na částech skloněných nad parter, je každý kus skla na míru tvořeným originálem. Největší tabule přitom měly hmotnost až 1350 kilogramů.“

Aby bylo možné dosáhnout jednotného vzhledu, musela být vyřešena i otázka sjednocení materiálu průhledných a neprůhledných částí fasády. To se povedlo především díky využití reflexního skla, jak sdělil Martin Thorand ze společnosti AGC. „Mimo této zajímavosti je v interiéru využito i další skleněné lahůdky, tedy nosné ohýbané sklo nadstandardních rozměrů pro opláštění točitého schodiště,“ dodává Thorand.

Projekt Bořislavka Centrum se letos stal ústředním tématem konference AGC Active Day, která poskytuje prostor významným projektům z pohledu architekta, realizátora stavby a výrobce.

Na to, jaké další architektonické i technické zajímavosti se pojí s budovou Bořislavka Centrum, se podívejte v reportáži estav.tv.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Přečtěte si více k tématu Architektura

Foto: Tomáš Slavík

Rodinný dům Polánka je hra barev a materiálů v kontrastním provedení

Pro stavbu architekti zvolili tvarový archetyp domu, jenž tu stával již před jejich zásahem. Nový dům dostává v návrhu radikální a přísné tvary. Materiály a barvy jsou řešeny v kontrastním provedení. Černá stěrková omítka, černá falcovaná krytina, dřevěný rastr obkladu, doplňují prosklení.

Zdroj: TERRA FLORIDA

Přírodní prvky a zeleň v moderní architektuře mají stále větší význam. Zeptali jsme se krajinářských architektů

O významu krajinářské architektury a designu nelze pochybovat. Dlouhá léta podceňovaná disciplína prochází znovuzrozením. Krajinářská architektura je součástí takřka každé větší stavby, součástí širších týmů jsou nejenom samotní architekti a urbanisté, ale často i botanici, případně i další přidružené profese dle…

Foto: Tuomas Uusheimo

Chtěli menší dřevostavbu ve městě. Úřadu se dům zdál malý, požadoval větší. Architekti si s tím poradili

Lokální stavební vyhlášky a nejrůznější skutečnosti, vycházející z územního plánu, většinou chápeme jako jednostranná funkční omezení. Očekává se, že kvůli nim musíte stavět méně, ne tak objemně, v nižší výšce. Architekti ve finském Kajaani řešili opačný problém. Úřadům se nepozdával rodinný dům, který byl až příliš…

Zdroj: Studio Flusser

Dům na skvělé adrese si po revitalizaci zachoval původní noblesu

Jižní svahy prvních velkých předměstí Prahy odjakživa lákaly k noblesnímu rezidenčnímu bydlení. A jedno takové jsme právě pomohli rehabilitovat a nabízíme vám je ke zhlédnutí. Přestože se jednalo o kompletní rekonstrukci, přímo jsme s původním domem nesoupeřili. Láká nás svojí srozumitelností.

REKLAMA