REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Průzkum: Inflace a ceny energií komplikují bydlení nadpoloviční většině lidí

Prudce rostoucí ceny energií a rekordní inflace komplikují situaci s bydlením více než polovině Čechů. U lidí žijících v nájmu to jsou dokonce více než tři čtvrtiny, vyplývá z průzkumu, jehož výsledky dnes zveřejnila společnost Generali Investments. Nepříznivá ekonomická situace se podle něj promítá i do nadějí lidí na vlastní bydlení. Téměř 90 procent z nich se obává toho, že si ho nebude moci dovolit.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Inflace a vysoké ceny energií komplikují situaci s bydlením daleko více než třeba pandemie koronaviru, zhodnotil výsledky průzkumu Marek Bečička ze společnosti Generali Investments CEE. "Výdaje na bydlení má přes osmdesát procent lidí vyšší než loni, pětina dokonce platí alespoň o čtvrtinu víc," upozornil.

Téměř třetina lidí žijících v nájmu uvedla, že si kvůli špatné finanční situaci nemůže dovolit dávat za nájem tolik jako před rokem. Dva z pěti dotázaných také vyjádřili obavu z toho, že budou mít do budoucna problém platit nájem. O stěhování do menšího bytu či domu proto podle průzkumu uvažuje více než pětina lidí žijících v nájmu.

Kromě vysokých cen energií a inflace obecně se do obav Čechů promítají také zvyšující se úrokové sazby u hypoték. Řadě lidí končí fixace, a vzhledem k růstu úrokových sazeb si výrazně připlatí. I proto uvažuje osm procent lidí s hypotékou o prodeji nemovitosti a přestěhování se do nájmu.

Pokud si někdo před pěti lety koupil v Praze byt za zhruba pět milionů korun, splácel dosud při využití běžné hypotéky s dobou splácení 30 let a úvěru ve výši 80 procent ceny nemovitosti asi 15.000 korun měsíčně. "Po konci fixace to ale bude více než 24.000," upozorňuje Bečička. A pro ilustraci dodává, že zatímco v roce 2017 představovalo 15.000 Kč asi 39 procent průměrného platu v Praze, splátka 24.000 až 25.000 korun v současnosti odpovídá už polovině průměrné pražské mzdy.

Současná ekonomická situace se promítá i do nadějí Čechů na pořízení vlastního domu či bytu. Obavu, že pro ně bude náročnější dosáhnout na vlastní bydlení, vyjádřilo v průzkumu 88 procent respondentů. Představuje to významný nárůst oproti předchozím letům. V roce 2021 sdílelo tuto obavu 77 procent lidí, o rok dříve 62 procent.

Přibývá ale také lidí, kteří očekávají zpomalení či úplné zastavení růstu cen nemovitostí. Že bude hodnota realit nadále růst stejným tempem jako dosud, očekává 40 procent Čechů. Před rokem to přitom bylo o polovinu více. Naopak podíl respondentů počítajících se "splasknutím bubliny" vzrostl za stejnou dobu z 15 na 26 procent.

"Dlouhodobě není tak vysoký růst hodnoty nemovitostí udržitelný a první signály zpomalení se již objevují," domnívá se Bečička. Neočekává ale, že by v dohledné době nastal obrat, a ceny začaly klesat stejným tempem, jakým dosud rostly. Pokud k nějakému poklesu dojde, tak to podle něj bude spíše u luxusnějších nemovitostí nebo starších bytů v panelových domech v horších lokalitách, které se svezly na vlně zdražování z posledních let.

Aktuální zpomalení na trhu nemovitostí je podle Bečičky dáno hlavně vysokou mírou nejistoty. "Poptávka nikam nezmizela, ale v současné době spousta lidí s koupí váhá a čeká na další vývoj," domnívá se.

Průzkum společnosti Generali Investments CEE k situaci Čechů ohledně bydlení se konal od 6. do 9. září. Zapojil se do něj reprezentativní vzorek 1050 respondentů ve věku 18 až 65 let ze všech krajů ČR.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, artush

Prezident Zeman podepsal daň z neočekávaných zisků a další daňové změny

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. Od příštího roku se také zvýší limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty z nynějšího jednoho milionu korun na dva a spolu s tím se zvýší i limit pro využití paušální daně. Do konce příštího roku se…

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Senát schválil daň z mimořádných zisků i vyšší limit pro registraci k DPH

Na energetické, petrolejářské či těžební firmy a banky zřejmě od příštího roku dopadne daň z mimořádných zisků. V takzvaném daňovém balíčku ji schválil Senát. Spolu s tím schválil i další daňové změny. Například limit pro registraci plátců daně z přidané hodnoty se zvýší z jednoho milionu na dva miliony korun a…

Peníze, Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, daliu

Senátní hospodářský výbor podpořil odvody z příjmů za prodej elektřiny

Senátní hospodářský výbor hlasy všech svých přítomných členů doporučil Senátu schválit novelu energetického zákona, která zavádí povinnost výrobců elektřiny odvádět státu odvody z nadměrných příjmů z jejího prodeje. Zavádí tím horní hranici ceny elektřiny u výrobců odstupňovanou podle jejích zdrojů. Vláda plánuje, že…

Plyn, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, photocreo-bednarek

MInisterstvo nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další zařízení

Ministerstvo zdravotnictví nakoupilo elektřinu a plyn pro státní nemocnice a další přímo řízené organizace. Ty zaplatí zastropované ceny, uvedl mluvčí ministerstva Ondřej Jakob. Smlouvy na energie do konce letošního roku mělo podle dřívějšího vyjádření ministerstva asi 40 ministerstvem zřizovaných organizací.

Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

Přísnější dohled nad krátkodobými pronájmy pro turisty chce i Evropská komise

Evropská komise (EK) dnes představila návrh nařízení, které má vnést větší transparentnost do sféry krátkodobých pronájmů na platformách, jako je Airbnb. Pro provozovatele těchto webů i poskytovatele ubytování by nařízení vytvořilo nové požadavky ohledně sdílení dat s úřady a v upravené formě také se statistiky. Tyto…

Plyn v EU, ilustrační obrázek, zdroj: adobestock, corund

Evropa musí jednat, aby se vyhnula nedostatku plynu

Evropa musí jednat, aby se v příštím roce vyhnula nedostatku zemního plynu, až přijde o dodávky z Ruska a kdy se předpokládá, že se zvýší poptávka po plynu z Číny. Ve své dnešní zprávě to uvedla Mezinárodní agentura pro energii (IEA). Podle ní by Evropa mohla čelit v letním období výpadku dodávek až 30 miliard metrů…

Ilustrační obrázek, bytový dům, Zdroj: Fotolia, mimacz

Průměrná cena staršího bytu v ČR znovu klesla, rostou nájmy

Průměrná cena staršího bytu v Česku zaznamenala další pokles. Ve třetím čtvrtletí se dal starší byt pořídit průměrně za 84.782 korun za metr čtvereční, mezičtvrtletně o 4,5 procenta levněji. Rostou nájmy, které stouply meziročně o 14 procent. Vyplývá to ze studie realitní skupiny European Housing Services (EHS),…