REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Veřejné stavební zakázky dosáhly loni stejné hodnoty jako v roce 2021

Hodnota veřejných stavebních zakázek byla loni prakticky stejná jako v roce 2021. Veřejní investoři zadali v roce 2022 stavebním firmám práci v hodnotě 235,3 miliardy korun, což je meziroční pokles o 0,2 procenta, přičemž u zakázek na pozemní stavby vzrostla o 2,1 procenta a u inženýrských staveb o procento klesla. Největším zadavatelem bylo Ředitelství silnic a dálnic ČR se zakázkami za 37,8 miliardy korun. Na skoro 30 procent meziročně vzrostl počet zrušených zakázek. Vyplývá to z údajů společnosti IS, která zpracovává monitoring zakázek z věstníku veřejných zakázek.
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia
Ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia

V loňském roce bylo podle ní zveřejněno oznámení o zadání 6195 nových veřejných zakázek na stavební práce, meziročně o 248 více. Podíl zakázek spolufinancovaných z evropských dotací dosáhl loni výše 72,9 miliardy korun, což představuje 31 procent celkového objemu zadaných zakázek. Meziročně to je pokles o 3,6 procenta. Celkem 24 zakázek bylo s cenou nad miliardu korun.

"Loni zadané a vypsané veřejné zakázky vytvářejí prostor pro nominální růst stavební produkce pro a realizaci investičních projektů veřejného sektoru. Limitujícím faktorem pro reálný růst zejména v pozemním stavitelství se může stát zajištění potřebných pracovních kapacit, materiálových vstupů a energií k realizaci zakázek ve smluvních termínech a rozpočtové pokrytí růstu výdajů na financování veřejných zakázek v důsledků výrazného růstu cen stavebních prací. Ten se již projevil výrazným meziročním nárůstem zrušených zakázek zejména v pozemním stavitelství," řekl analytik stavebního trhu IS Ivan Vrhel.

Na celkovém objemu zadaných zakázek se podle firmy nejvíce podílely ty na inženýrské stavby, které činily 73,2 procenta, z toho zakázky dopravní infrastruktury 43,9 procenta a zakázky technické infrastruktury (včetně vodohospodářských staveb) 29,3 procenta. Zakázky na pozemní stavby zaujímaly 26,8 procenta, z toho občanská infrastruktura 22,4 procenta a bytové stavby 4,5 procenta.

Největší zakázkou bylo zadání nového úseku dálnice D1 z Říkovic do Přerova, kterou zadalo Ředitelství silnic a dálnic a získalo ji společenství Strabag, Doprastav, IDS - Inženýrské a dopravní stavby Olomouc s cenou 8,4 miliardy korun. Individuálním zhotovitelům bylo zadáno 5306 zakázek za 135,9 miliardy korun a sdružením 889 zakázek za 99,3 miliardy korun, uvedla IS.

Zadavatelé vládního (státního) sektoru zadali podle ní loni zakázky za 96,3 miliardy korun, municipality (obce, kraje a jimi zřízené organizace) za 116,4 miliardy korun a ostatní za 22,6 miliardy korun. Ředitelství silnic a dálnic ČR zadalo 537 zakázek v objemu 37,6 miliardy korun s DPH.

Největší objem zakázek za 35,4 miliardy korun, což je 15 procent z celkového objemu, byl v Praze. Nejméně jich bylo v Karlovarském kraji, kde objem dosáhl 5,2 miliardy korun.

Od počátku roku do konce prosince roku 2022 bylo ve věstníku veřejných zakázek zveřejněno oznámení o zrušení celkem 712 veřejných stavebních zakázek včetně zakázek zadávaných v režimu zjednodušeného podlimitního řízení, přičemž u 122 zakázek nebyla uvedena předpokládaná cena. Hodnota 590 zrušených zakázek s uvedenou předpokládanou cenou dosáhla 29,9 miliardy korun, což představuje meziroční nárůst o 29,1 procenta. V pozemním stavitelství byly zrušeny zakázky za více než 15 miliard korun, meziročně více o 51,6 procenta, dodala IS.

Sdílet / hodnotit tento článek

Nejnovější redakční zprávy

foto Libeňské Docky /STUDIO QARTA ARCHITEKTURA/ BoysPlayNice

Zájem investorů o výstavbu na brownfieldech loni v ČR vzrostl o 51 procent

Mezi investory, kteří hledají v Česku lokality pro své podnikání, se loni o 51 procent zvýšil zájem o stavby na brownfieldech, tedy nevyužívaných nemovitostech. Důvodem je mimo jiné nedostatek vhodných a infrastrukturně připravených pozemků. ČTK o tom dnes informovala státní agentura CzechInvest. V Národní databázi…

MMR pomůže obcím s demolicí zchátralých budov částkou 120 milionů Kč, foto D.Kopačková, redakce

Dotace pro obce na demolice zchátralých budov

Podpora demolic zchátralých budov v obcích s rizikem vzniku sociálně vyloučené lokality. Na to se zaměřuje nově vyhlášená výzva Ministerstva pro místní rozvoj, která pomůže obcím i krajům částkou 120 milionů korun.

Komunitní energetika, ilustrační obrázek, zdroj fotolia, Grigory_Bruev

Královéhradecký kraj připravuje studii na sdílení elektřiny v regionu

Královéhradecký kraj zvažuje možnost vytvoření krajské komunity měst, obcí, podniků, bytových družstev i jednotlivých obyvatel, kteří by mezi sebou sdíleli elektřinu, a zvýšili tím svou energetickou nezávislost. Nechá proto připravit studii, která bude podkladem pro další kroky. Informovali o tom zástupci…

Pozemek, ilustrační obrázek - fotolia

Stát udělá inventuru nemovitostí, nepotřebné nabídne přednostně obcím

Stát chce poprvé udělat celkovou inventuru nemovitostí státních institucí. Cílem je odhalit nepotřebné nemovitosti, které by mohly přednostně získat obce a kraje. Stát by tím ušetřil zbytné náklady, které aktuálně ani nedokáže vyčíslit. Samosprávám by jejich získání umožnilo například rychleji stavět cyklostezky či…

Hradec Králové, ilustrační obrázek, Zdroj: fotolia, phb.cz

Hradec Králové by mohl mít územní plán do dvou let, tvoří jej od roku 2010

Stotisícový Hradec Králové by mohl mít nový územní plán do dvou let. Radnice jej tvoří od roku 2010. Podle vedení města se vydání územního plánu v posledních měsících výrazně přiblížilo. V létě by mohlo přijít na řadu opakované veřejné projednání územního plánu. Jeho dokončení patří mezi priority vládnoucí…

Hněvín, hrad nad jezerem Most, fotolia, pandawild

Na jezeře Most vzniknou vyhlídková a odpočinková místa a připomínka kostela

Na jezeře Most letos budou vysazeny stromy a keře ve tvaru obvodových zdí kostela a vyznačení umístění oltáře. Výsadba na místě původního svatostánku bude připomínat jeho přesun. Pracovat se bude na příjezdové silnici k jezeru, vzniknou vyhlídková a odpočinková místa pro turisty. Řekla to Hana Volfová, mluvčí…

Dálnice - ilustrační obrázek, fotolia, hcast

Stát nepočítá s dostavbou D3 pomocí PPP, podle Kupky by to bylo rizikové

Stát nebude stavět středočeský úsek dálnice D3 pomocí takzvaného PPP projektu, tedy za pomoci soukromých peněz. Podle ministra dopravy Martina Kupky (ODS) by to kvůli častým odvoláním a žalobám odpůrců trasy bylo značně rizikové. Kupka to řekl na dnešním setkání se starosty v Jílovém u Prahy. Zástupci dotčených obcí,…

REKLAMA