Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Opravdu zakážou kotle na uhlí? Známe pravdu. Můžete v nich i nadále topit nebo získat dotace?

Pokud by novela zákona prošla v navrhovaném znění, nebylo by možné od roku 2025 na trhu v ČR zakoupit kotle a kamna na pevná fosilní paliva (uhlí), nicméně spalovací zdroje na uhlí zakoupené v zahraničí by bylo možné k nám dovézt a zprovoznit. Novela zákona také nepočítá se zákazem spalování uhlí a uhelných paliv v již provozovaných zdrojích pokud odpovídají zákonným požadavkům (tedy např. budou splňovat alespoň 3. emisní třídu).
Zdroj: AdobeStock - bemaxi
Zdroj: AdobeStock - bemaxi

Připravovaná novela zákona o ochraně ovzduší obsahuje kromě řady dalších návrhů, také zákaz uvádět od 1. 1. 2025 na trh nové spalovací zdroje na pevná fosilní paliva. To by se v praxi mělo dotknout všech kotlů, kamen nebo sporáků dodávaných do českých obchodů, pokud jsou určeny ke spalování pevných fosilních paliv, tedy uhlí a uhelných paliv. Pokud by novela zákona prošla v navrhovaném znění, nebylo by možné od roku 2025 na trhu v ČR zakoupit kotle a kamna na pevná fosilní paliva (uhlí), nicméně spalovací zdroje na uhlí zakoupené v zahraničí by bylo možné k nám dovézt a zprovoznit. Novela zákona také nepočítá se zákazem spalování uhlí a uhelných paliv v již provozovaných zdrojích, pokud odpovídají zákonným požadavkům (tedy např. budou splňovat alespoň 3. emisní třídu).

MŽP vysílá lidem signál

"Uhlí bude v porovnání s jinými zdroji energie nekonkurenceschopné a přirozeně tak jeho množství na trhu bude klesat. Není proto žádoucí vyvolávat v lidech dojem, že pokud si po roce 2025 koupí nový kotel na uhlí, budou pro něj mít dostatek paliva a za cenu, která bude únosná.

Toto opatření je v souladu s Energetickou koncepcí ČR a reaguje také na klimatické závazky ČR," uvádí MŽP. Zároveň však uvádí, že pokud někdo koupí kotel či kamna v zahraničí a bude dál topit uhlím, nic mu nehrozí. "Z dlouhodobého hlediska ale takovou investici nepovažujeme za rozumnou, lze očekávat, že uhlí bude nedostatkovým zbožím a jeho spalování nebude ekonomicky výhodné." uvádí MŽP.

Na to ovšem reagoval výkonný ředitel Asociace podniků topenářské techniky (APTT) Zdeněk Lyčka „většina spalovacích zdrojů na uhlí, uváděných nyní na trh, je schopna také spalovat dřevní biomasu (dřevo, pelety, brikety), takže provozovatel zdroje má již nyní i v budoucnu možnost si v případě nedostupnosti či ekonomické nevýhodnosti zvolit alternativu za uhelná paliva.“

Stát přijde o miliony za DPH

Podle APTT bylo v roce 2022 v ČR prodáno víc jak 20 tisíc teplovodních kotlů na uhlí a víc jak 9 tisíc lokálních topidel na uhlí. Celkový obrat za tyto výrobky činil minimálně 1,5 miliardy korun, a do státní kasy tak odhadem putovalo 250 až 300 milionů korun za DPH. Připravovaná novela zákona o ochraně ovzduší nezakazuje českým výrobcům zdroje na uhlí nadále vyrábět, musí je ale vyvést na zahraniční trh a prodat zahraničním partnerům. Prodejem zboží zahraničnímu obchodníkovi, který je plátcem DPH v zahraničí, česká státní kasa přijde o DPH za toto zboží. Pokud si český občan zboží zakoupí mimo ČR, DPH bude odvedeno státu, ve kterém k nákupu došlo. „Pokud bude možné v ČR nadále uvádět do provozu zdroje nakoupené v zahraničí, domácí i zahraniční firmy najdou jistě mnoho způsobů, jak zdroje, u kterých došlo k převodu vlastnického práva na zahraničního obchodníka, dostat opět až k českému zákazníkovi, ovšem erár tak po roce 2025 přijde o desítky, ale spíše stovky milionů korun za neodvedené DPH, aniž by se významně snížila dostupnost kotlů a kamen na uhlí u nás.“ dodal Lyčka.

České firmy poukazují na možné porušení legislativy EU

Navržený zákaz prodeje spalovacích zdrojů tepla na tuhá fosilní paliva má tedy pouze omezit jejich uvedení na trhu v ČR, nikoliv jejich uvádění do provozu a provozování. Došlo by tak k znevýhodnění český výrobců, ale především prodejců se sídlem v ČR, na úkor výrobců a prodejců zahraničních. „Jednalo by se o bezprecedentní porušení pravidla volného pohybu zboží, tedy fungování vnitřního trhu EU, který je garantován články 26 a 34 Smlouvy o fungování Evropské unie.“ dodal k tomu Lyčka.

Navržený zákaz je součástí novely zákona o ochraně ovzduší, která v této chvíli prochází meziresortním připomínkovým řízením. To znamená, že bude ještě diskutována s dalšími resorty, neziskovým sektorem i průmyslem. Než bude návrh novely předložen na jednání vlády, může doznat změn. Pak jej ještě v legislativním procesu bude schvalovat obě komory Parlamentu, a nakonec zamíří k podpisu prezidenta. Podle informací, které má redakce k dispozici, bude možné porušení evropské legislativy garantující volný pohyb zboží na trhu EU, jednou ze zásadních připomínek, se kterou se bude muset MŽP vypořádat v mezirezortním připomínkovém řízení k novele zákona o ochraně ovzduší.

Dotace na výměnu vytápění uhlím

Na výměnu starých kotlů na uhlí, které neplní minimálně požadavky na emisní třídu 3, je možné využít dotace z programu Nová zelená úsporám. Ty pokrývají zhruba polovinu nákladů. Dotace se pohybuje od 30 000 Kč na jednoduché zdroje na biomasu, přes podporu tepelných čerpadel podle konkrétního řešení až do 140 000 Kč. Je možné využít i dotace 40 000 Kč na připojení na dálkové vytápění. Všechny informace jsou dostupné na novazelenausporam.cz. Nízkopříjmové domácnosti pak mohou využít kotlíkové dotace.

Sdílet / hodnotit tento článek

Přečtěte si více k tématu Instalace - TZB

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Velké množství léčiv v odpadních vodách umí čistírny odstranit, ukázal výzkum

Do čistírny odpadních vod poblíž většího okresního města přitečou za rok léčiva odpovídající až 27.100 rozpuštěným tabletám Ibalginu. Ukázal to výzkum, který zpracovala Vodárenská akciová společnost (VAS). Zároveň však výzkum zjistil, že čistírny mají poměrně vysokou účinnost při odstraňování těchto látek.

Autor: redakce

Kořenová čistírna čistí vodu z celé obce. Vypadá krásně a voda z ní je lepší než v potoce

Kořenová čistírna odpadních vod. Na první pohled svojí primitivností připadá až podezřelá, jako cosi, co zní skvěle „eko“, ale nemůže fungovat. Opak je pravdou. Kořenová čistírna má mnoho výhod a čistí skvěle. „Kořenovku“ lze vybudovat pro čištění vod z jednoho rodinného domu ale i pro celé obce. Ve Velké Jesenici na…

Zdroj: AdobeStock – Anatoliy Gleb

Distributor nechce připojit moji fotovoltaiku. Co dělat? A jak elektřinu akumulovat?

Co dělat, pokud chcete fotovoltaiku na svém domě, ale distributor vás odmítne připojit do sítě? Nebo odmítne připojit tak velký výkon, jaký byste si představovali? Zda vás distributor připojí je čistě na jeho rozhodnutí a vy ho nijak neovlivníte. Jsou možné technické přetoky do sítě? A co je technický…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

Střešní krytiny SATJAM jsou nyní za zvýhodněnou cenu a představují tak v době nevyzpytatelného vývoje inflace vhodnou investici. Zdroj: SATJAM s.r.o.

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

Akční nabídka střešních krytin SATJAM

REKLAMA
REKLAMA