Novela energetického zákona umožnila instalovat bez licence domácí fotovoltaiku až do výkonu 50 kWp. Distribuce však na připojení takto velké elektrárny často není připravená a nemusí takto velkou fotovoltaiku připojit k síti. Distributor může na žádost o připojení zareagovat několika způsoby. Buď elektrárnu připojí v plném rozsahu, nebo jen do určitého výkonu, anebo ji nepřipojí vůbec. Jaké možnosti má v těchto jednotlivých případech zákazník? Dozvíte se ve videu.
Jak lze naložit s přebytky elektřiny?
I když vám distributor nepovolí kromě technických přetoků nic jiného, můžete si uložit – akumulovat energii u sebe. Jak to udělat poradil Petr Částek v rozhovoru s redaktorem TZB-info Jiřím Zilvarem. Vedle osvědčených ale drahých baterií je to i možnost chytrého řízení elektřiny v domě, nebo povolení vyšší teploty vody v bojleru. Jaké možnosti se nabízejí v kombinaci s tepelným čerpadlem? Ale neopaří vás horká voda z přehřátého bojleru? Ve videu získáte odpovědi.
Polsko vs. ČR – prudký rozvoj u sousedů nebyl udržitelný
Petr Částek ve videu mluví o zkušenostech z polské firmy Columbus o tom, jak snadno a rychle dosáhlo Polsko fotovoltaického boomu. Hovoří o uvolněných podmínkách připojování do sítě. Oproti České republice mělo Polsko například velice výhodné podmínky virtuální baterie, tedy odevzdávání energie do sítě v době přebytků elektřiny z fotovoltaiky a čerpání ze sítě v době jejího nedostatku.
Takový rozvoj fotovoltaiky byl však neudržitelný a podmínky v sousedním Polsku se od té doby výrazně zpřísnily – uživatelé nyní přebytky prodávají do sítě za tržní cenu, což je stejný model, jako v ČR.
Jak přesně vypadaly výhodné podmínky pro domácí fotovoltaiku v Polsku? Podívejte se na rozhovor s Petrem Částkem, členem představenstva Columbus Energy.
Sdílet / hodnotit tento článek