"Mají například problém složit kauci a posunout se do lepšího bydlení třeba z ubytovny, protože teď se skládají kauce ve výši tří nájmů, což pro rodinu může znamenat náklad ve výši několika desítek tisíc. A na druhé straně máme majitele bytů, kteří mají jisté obavy poskytnout lidem z ubytoven bydlení. Také víme, že zhruba 20 procent majitelů bytů se potká s neplatiči," řekl náměstek novinářům.
I kvůli tomu někteří majitelé volných bytů podle něj nájemníky ani nehledají. "A naším cílem je volné byty dostat na nájemní trh. A to právě prostřednictvím Liberecké nájemní agentury, která majitelům bytů slíbí jistotu pravidelného nájmu. A zároveň jim ušetří čas hledáním ideálního nájemce, vyřeší za ně smlouvy a administrativu a případně bude řešit nějaké pojištění škod," dodal Hruška.
V praxi by to podle něj mělo vypadat tak, že majitel bytu nejprve uzavře nájemní smlouvu s agenturou města, která byt pronajme vhodnému kandidátovi. "A ve chvíli, kdy ukážeme majitelům, že je to kvalitní nájemník, tak už by s ním uzavřel standardní smlouvu a přešel by do klasického nájemního bydlení. Cílová skupina pro nás jsou samoživitelé, rodiny s dětmi, lidé, kteří žijí v nevyhovujících podmínkách, mladí dospělí, kteří opouštějí ústavní péči, nebo třeba ukrajinští uprchlíci," uvedl náměstek. Agentura města nebude mít výši nájemného pro tyto byty stanovenou paušálně. "To bude individuální, s každým vlastníkem bytů se budeme domlouvat. Ale vzhledem k tomu, že garantujeme pravidelný příjem, tak naše vize je, abychom se dostali pod tržní nájemné," dodal.
Radnice získala na zahájení činnosti nájemní agentury dotaci 8,7 milionu korun z Operačního programu Zaměstnanost plus. Jde o tříletý projekt, do něhož město přidá ze svého skoro milion korun. Liberecká nájemní agentura bude nájemníkům zapojeným do projektu poskytovat i sociální poradenství.
Sdílet / hodnotit tento článek