REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Jak se vyhnout tepelným mostům při kotvení pergoly do zateplované fasády

Příjemné posezení venku i vytoužený stín v horkých dnech dokáží zajistit pergoly, slunolamy i nejrůznější stříšky. Pokud si je chcete pořídit přímo u domu s ukotvením do zdi, pamatujte, že vrtání do zateplené fasády může mít nečekané následky. Jaké a jak správně při kotvení velkých a těžkých objektů do zdi postupovat se dočtete v rozhovoru s Jiřím Hegerem ze společnosti PROPASIV.
Generováno: AI Midjourney

Pane Hegere, standardně si lidé postaví dům a pak pořídí pergolu. Co se může stát, když se pergola kotví do již zateplené fasády – tj. začne se vrtat nebo řezat do tepelněizolační vrstvy?

Problematika upevnění konstrukcí do zateplované fasády je velmi specifická. Zjednodušeně můžeme říci, že vrtat nebo jinak zasahovat do zateplovacího systému bez ověřeného řešení je vždy riziko. Narušení dokonale utěsněné obálky domu zapříčiňuje vznik tepelných mostů. Ty jsou zdrojem problémů, které se zpravidla neobjeví okamžitě, nicméně postupně snižují komfort bydlení a životnost domu. Zvyšuje se riziko vzniku staticky kritických míst, riziko kondenzace vody (par) a riziko vzniku plísní, což může mít negativní vliv na zdraví obyvatel. Závažné mohou být i další materiální škody.

Zmínil jste tepelné mosty. Vysvětlíte nám, o co se jedná?

Tepelný most je místo, kde konstrukcí domu uniká více tepla než v ostatních místech jeho tepelné obálky. Typická jsou například napojení dvou různých konstrukcí (otvorové výplně – okna, dveře) nebo také změny v geometrii konstrukce (např. rohy). Kapitolou samou pro sebe jsou pak prvky, které procházejí vrstvou tepelné izolace (např. kotvení pergol). Jakýkoliv prostup vrstvou tepelné izolace totiž ve výsledku snižuje její efekt. Zvláště pokud se jedná o vodivý materiál (např. kovové kotvy). Taková konstrukce může fungovat i jako chladič.

Kotvení trámu pergoly bez tepelných mostů pomocí tepelněizolačního Montážního bloku PROPASIV®. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Můžete ještě rozvést, jaké konkrétní problémy tepelné mosty způsobují?

Zcela evidentní jsou tepelné ztráty. Při současných vysokých cenách energie se každý tepelný most ihned projeví v nákladech na vytápění nebo ochlazování interiéru. Závažné jsou projevy tepelných mostů v oblasti statiky a hygieny. Konkrétně se jedná se o kondenzaci vody, která je velkým nepřítelem stavby a může mít vliv na její statiku. Dále problémy s vlhkostními mapami a plísněmi, které mají prokazatelně negativní vliv na lidský organizmus. Těmto problémům lze efektivně předcházet důslednou eliminací tepelných mostů, například s řešeními PROPASIV®. Navíc eliminace tepelných mostů zlepšuje energetickou bilanci domu a vy lépe dosáhnete na případnou dotaci.

Vraťme se zpět ke kotvení pergol. Jak tedy správně postupovat, aby tepelné mosty nevznikaly?

V případě kotvení pergol (a dalších konstrukcí nebo prvků) je nutné tepelné mosty eliminovat systémově pomocí ověřených řešení. Prakticky to znamená, že majitel již ve fázi projektu definuje svá očekávání a potřeby, která má dům naplnit. Například v místě, kde chce mít v budoucnu pergolu, je třeba už při projektování pamatovat na zabudování stavebních detailů – Montážních bloků PROPASIV®, do nichž se bude následně pergola kotvit. Montážní bloky PROPASIV® přeruší tepelné mosty, které by vznikly při kotvení pergoly kovovými prvky přímo do zdiva. Důsledná optimalizace všech tepelných mostů je pro stavbu nezbytná. Často je vyžadováno tepelně technické posouzení tepelného mostu a detailní zakreslení zvoleného řešení do technické dokumentace.

Příprava pro zastřešení terasy. Montážní bloky PROPASIV® jsou upevněné do zdiva před zateplením fasády. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Vzhledem k tomu, že stavíme domy pro dlouhá období našeho života, měli bychom dát dostatečný prostor našim představám, jak bychom chtěli, aby dům vypadal a následně s projektantem svoje požadavky konzultovat.

Znamená to tedy, že již před realizací samotné stavby by měl majitel vědět, kde bude umístěno venkovní světlo, stříška, zábradlí a podobně?

Ano, přesně tak. Problémy může způsobit i pouhé připevňování venkovního osvětlení. My nabízíme ověřená řešení, jak tepelné mosty eliminovat. Ze široké škály Montážních bloků PROPASIV®  si zákazník vybere řešení prakticky pro jakýkoliv prvek nebo konstrukci. Samozřejmě nabízíme i možnost odborné konzultace. Každopádně, vždy je třeba situaci řešit ještě před zahájením zateplování, nejlépe už ve fázi projektu.

Po dokončení fasády jsou na zdi viditelné připravené kotevní tyče pro připevnění konstrukce zastřešení. Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Bohužel v praxi se často setkáváme se špatně řešenými tepelnými mosty. To má vliv jak na okolní konstrukce, tak na celkovou energetickou bilanci domu. Špičkové vlastnosti a funkce draze zaplacených moderních technologií jsou pak degradovány i až o desítky procent.

Co dělat v případě, že majitel do zateplení už začal vrtat? Může tuto škodu nějak napravit?

V případě narušení izolace je nutné poškozené místo co možná nejdříve zapravit. Největším rizikem je zatečení vody do poškozeného místa. Pokud by dokonce došlo k zamrznutí, voda roztrhá zateplení včetně fasády. Oprava takového místa pak znamená kompletní vyříznutí poškozené části s přesahy do všech stran, aplikaci nové tepelné izolace a dalších vrstev omítky s překrytím staré a nové výztužné síťoviny (perlinky). V dnešní době, kdy se používají převážně probarvené zrnité omítky, je však tato oprava vždy výrazně viditelná. Důvody jsou dva: stejný odstín fasádní hmoty se liší i v jednotlivých výrobních šaržích a fasáda na domě časem bledne. Je tedy nutné oslovit zručného a pečlivého řemeslníka. I tak je výsledek většinou neuspokojivý a cenově velmi náročný.

A ještě praktický dotaz – zvládne instalaci Montážních bloků PROPASIV® stavitel – laik sám?

PROPASIV® bloky jsou pevné, přitom poměrně lehké. Zručný laik instalaci i s pomocí našich technických návodů a instruktážních videí může zvládnout. Z hlediska realizace je však třeba myslet také na další parametry.

To jsou které?

V první řadě zvolit vhodný tepelněizolační blok pro danou konstrukci nebo prvek. V případě pergoly jsou to PROPASIV® Block R, PROPASIV® Block A nebo PROPASIV® Block D, které mají vysokou nosnost. S výběrem zákazníkům rádi poradíme.

Zejména u těžkých konstrukcí, jako je pergola, zajistit v místě upevnění tepelněizolačního bloku ve zdi pevný podklad – nejlépe beton nebo železobeton. Blok může svou nosnost garantovat jen pokud je dostatečně pevný i podklad, ve kterém je upevněn.

A rozhodně kvalitní realizace. Na ní závisí životnost sebelepšího řešení. Ta musí být totiž stejně dlouhá jako je životnost celé stavby.

Dohromady zajišťují tyto parametry také celkovou bezpečnost konstrukce.

Naše řešení obsahuje předpřipravenou technickou dokumentaci, odbornou konzultaci, top materiály i technologie, jak s těmito materiály zacházet, vše optimalizované pro konkrétní použití. Pokud zákazník postupuje podle našich instrukcí a doporučení, pak není důvod, aby se objevily problémy. Výsledek je vynikající – vše funguje. A to je naším cílem.

PROPASIV s.r.o.

logo
Korespondenční adresa
Křídlovická 981/23
603 00 Brno

telefon: +420 773 737 519
e-mail: propasiv@propasiv.cz

web: www.propasiv.cz

Více o firmě Vyžádat další informace

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Zdroj: PROPASIV s.r.o.

Bezbariérový vstup na terasu si teď můžete dopřát i vy

Máte doma terasu nad místností, ve které je stále zima? Pak jistě zvažujete zateplení. Řešením je položit tepelnou izolaci do souvrství podlahy terasy. Jak ale zajistit bezbariérový přístup na terasu?

Foto: PROPASIV s.r.o.

Zateplení stěny z interiéru řeší řadu situací

Když není možné aplikovat tepelnou izolaci na vnější stranu obvodové zdi, a přitom je zateplení místnosti více než žádoucí, zeptejte se na VakuPRO. Proč zvolit právě tuto tepelnou izolaci?

zdroj: PROPASIV s.r.o.

I malý domek může být nízkoenergetický. Pomůže efektivní řešení tepelných mostů.

Původně mělo jít jen o malý rodinný domek v běžném energetickém standardu. Stavební prostor nedával žádnou možnost pracovat s dispozicí domu. Díky moderním technologiím se však podařilo mladým manželům realizovat dokonce pasivní novostavbu a získat dotaci NZÚ. Velkou měrou se na tom podílelo efektivní řešení…