Hledat
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Přírodní stavební materiály si své místo na trhu zaslouží

Veletrh Dřevostavby 2015 v pražských Holešovicích byl desátým ročníkem věnovaným přírodním stavebním materiálům. Z pozorování trhu přírodních stavebních materiálů za posledních 10 let lze říci, že tyto stavby si své místo na trhu vybojovaly. Dnes jsou architekty, projektanty i stavebníky považovány za plnohodnotný stavební systém, jedna z variant, kterou můžete bez obav volit při stavbě svého domu.

Další vývoj se dá tedy očekávat směrem k větší propagaci a dalšímu zvyšování podílu dřevěných staveb u nás. Firmy - dodavatelé stavebních materiálů, přináší ze zahraničí zajímavé nové materiály, vhodné pro použití v dřevostavbách. Kamenem úrazu může být už jen kvalita prováděcích firem. Jako každý stavební systém i dřevostavby vyžadují bezchybnou montáž a odbornost návrhu i zkušenost řemeslníků. Právě díky dodavatelům materiálů jsou používány více systémové a ověřené postupy a překonáváme tak fázi kutilských a provizorních řešení směrem k větší profesionalitě staveb.

S každým novým materiálem se však musí umět pracovat. K seznámení s novinkami slouží dobře i veletrhy. S redakcí jsme navštívily veletrh Dřevostavby 2015 a přinášíme vám, co nás zaujalo.

Hliněné panely

Nepálená hlína je tradiční materiál, užívaný od nepaměti. Využívala se jak pro nosné konstrukce (nepálené cihly), tak pro povrchové úpravy (hliněné omítky, zamazání proutěných stěn hlínou apod.) Se znalostí pálení hlíny a výroby keramiky, se na ní trochu zapomnělo. Nepálená hlína má ale spousty pozitivních vlastností - především výrobky z ní jsou daleko méně energeticky náročné, odpadá proces vypalování hlíny. Ve stavbě potom dokáží skvěle pracovat s vlhkostí, přijímat jí a zase vydávat.

Jako novinku na českém trhu jsme na veletrhu viděli hliněné panely. Panely se vyrábí nedaleko našich hranic na východě Německa. Jejich využití je především pro montované interiérové příčky či vnitřní vrstvu obvodových stěn dřevostaveb. Panely se vyrábějí ve třech tloušťkách, jedná se o lisovanou a sušenou hlínu zpevněnou síťovinou. Panely se pomocí klasických vrutů s velkými podložkami namontují na rošt, spoje se přetáhnou tkaninou s většími oky a celá konstrukce se natáhne finální úpravou. Doporučují se jemné jílové omítky.

„Povrchovou úpravu můžete volit jakoukoli. Nutné je si ale uvědomit, proč hliněné panely používáme, proč nepoužijeme například klasický sádrokarton. Hliněné panely nemá příliš smysl dávat tam, kde na ně přijde cementové lepidlo a obklad, tím se jejich hlavní vlastnost - práce s vlhkostí ztrácí. Jinde v interiéru si však své místo najít mohou a v kombinaci s hliněnými omítkami mohou vytvořit příjemnější klima v interiéru.“
Tomáš Honek, technický zástupce firmy CIKO s. r. o., dovozce systému

Povrchová úprava dřeva opalováním

Dřevo stále častěji lidé vyžadují nejen v interiéru a na nosné konstrukce, ale i na vnější straně objektu, na obklady fasád. Dřevo v exteriéru je ale vystaveno střídání vlhkosti, přímému slunečnímu záření, větru. Z pohledu přírody je toto mrtvá ale výživná dřevní hmota, kterou se snaží dále využít. Odpozorovaný z přírody je i princip ochrany dřeva opalováním. Tepelně upravené dřevo vykazuje téměř stálou barevnost a vyšší trvanlivost. Na veletrhu jsme nafotili různé druhy tepelné úpravy dřeva.

WPC - dřevěný kompozit s vylepšenými vlastnostmi

Dřevo s označením WPC nebo někdy dřevoplast používá za základ dřevěné piliny spojované pryskyřicí. Takový materiál spíš pak než dřevo na omak připomíná plast. Jeho využití je široké zvláště v exteriéru na terasová prkna, ploty, zábradlí i fasády. Nejpodstatnější technologickou inovací (firma TimberMax) je odolný povrch, který se na WPC jádro nanáší v jednom procesu dvojité extruze a jehož jádro dřevoplastového profilu obsahuje tentýž komponent (HDPE) jako jádro.

Sdílet / hodnotit tento článek

Mohlo by vás zajímat

Dřevo a dřevostavby

Dřevo a dřevostavby

Dřevo je jedním z nejstarších stavebních materiálů. Díky jeho výhodným vlastnostem se stalo důležitým produktem nejen pro výstavbu obydlí, ale i dopravních, hospodářských či pomocných konstrukcí. Dřevo se používá na různé typy stavebních konstrukcí nejen rodinných domů a drobných staveb. Ve světě nalezneme i velké…

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Proč dřevo v exteriéru šediví?

Neexistuje mnoho materiálů, které by měly tak široké uplatnění jako dřevo. Díky svým nesporným výhodám našlo své uplatnění téměř ve všech kulturách a ve všech obdobích vývoje lidské společnosti. Může za to zejména jeho široká dostupnost, snadná opracovatelnost, příznivý poměr hustoty a pevnosti a v neposlední řadě i…

Konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“

Konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“

Občanské sdružení Baobaby o. s. srdečně zve všechny příznivce přírodního stavitelství, úsporných technologií, soběstačnosti, přírodních stavebních materiálů, udržitelného hospodaření a svépomocného stavění na třetí ročník konference „Stavby z přírodních materiálů Praha 2016“, která se koná v příjemných prostorech…

Hliněné omítky přinesou do interiéru zdravé klima

Hliněné omítky přinesou do interiéru zdravé klima

Jílové omítky - přírodní alternativa klasickému vápennému štuku dnes již není výsadou pouze výstavby ze slámy, i když tam se samozřejmě technicky i filosofií stále hodí nejvíce. Výhody hliněné omítky však můžeme ocenit i na více konzervativních stavbách z klasických stavebních materiálů.

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Příručka Jak na povolení rodinného domu

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA

Akce a slevy

HELUZ zavádí výhodné FIRST MINUTE ceny na nákup cihel, zdroj Heluz

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Garantovaná sleva a cena na nákup cihel HELUZ FAMILY

Letní akce s chladničkami LG, foto LG Eletronics CZ

Letní akce s chladničkami LG

Letní akce s chladničkami LG

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA