REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

EXPO 2015 Milán - podívejte se na stavbu českého pavilonu!

EXPO 2015 je zaměřeno na klíčové otázky udržitelného rozvoje. Jedním z dílčích témat je tak i zabezpečení dodávek pitné vody. V českém pavilonu tak bude například inovace v oblasti čištění vody nanotechnologiemi, nebo „Laboratoř ticha“ z dílny studentů ČVUT.

Česká republika dokončila v říjnu 2014 hrubou stavbu pavilonu na EXPO 2015 jako první

Jiří František Potužník připomněl, že pavilon České republiky je první i svou polohou na výstavišti.

„Jsme první pavilon, který návštěvníci při vstupu na EXPO uvidí po levé straně Decumanu – nejde nám tedy jen o to stavět rychle, ale především vytvořit reprezentativní a atraktivní expozici.“

Ředitel stavby Ladislav Slámečka připomíná, že rychlou stavbu pavilonu umožnilo to, že se skládá z předpřipravených modulů a segmentů, které budou po EXPO stejně rychle a ekologicky rozebrány.

„Respektujeme požadavek organizátorů na co nejmenší zatížení životního prostředí – moduly navážíme rozložené, zde je připravíme pro stavbu a jako kostky velké stavebnice přišroubujeme na místo.“

„Český pavilon stojí na rozdíl od většiny ostatních jen na jednom sto metrů krychlových betonu a díky tomu bude mít minimální dopad na životní prostředí i demontáž,“ dodává Marco Crotti z italské společnosti Progeca, která pro českou firmu KOMA zajišťuje inženýring stavby.

Český pavilon, který připomíná čistými liniemi tradici českého funkcionalismu, vyplní organická expozice „Laboratoř života“, která k tématu „Potraviny pro planetu, energie pro život“ přispěje prezentací českých objevů a patentů. Inovace v oblasti čištění vody nanotechnolgiemi, luštění genetických kódů zemědělských plodin a boje s civilizačními chorobami včetně obezity a cukrovky budou zviditelněny v uměleckých exponátech současných českých tvůrců.

Multimediální systém pro národní pavilon na EXPO 2015 Milán navrhnou studenti ČVUT

Do soutěže, kterou zaštítilo Ministerstvo průmyslu a obchodu, a která vyžadovala aktivní zapojení studentů vysokých technických škol, přišly čtyři nabídky - odborná komise pak doporučila jako nejlepší projekt ČVUT. Systém s názvem „Laboratoř ticha“ bude navozovat kontemplativní atmosféru českého lesa a současně s pomocí interaktivních Hi-Tech technologií odkrývat tajemství světa rostlin.

Vizualizace vítězného pavilonu

Historie rozhodnutí o pavilonu

„Na rozpočtu se nic nemění", řekl po zrušení výběrového řízení v roce 2013 Jiří F. Potužník a pokračoval:  "můžeme do stavby pavilonu investovat až 70 milionů korun, ale počítal jsem s tím, že je utratíme formou nájmu za pavilon dražší a výstavnější, který bude spoluinvestor po EXPO důstojným způsobem využívat trvale, nyní je zřejmé, že vznikne demontovatelná budova, která s ukončením výstavy zmizí“.

„Formou nájmu jsme chtěli na jedné straně snížit veřejné náklady na stavbu pavilonu a na straně druhé spoluinvestorovi umožnit získat a provozovat budovu s reprezentačním titulem i po ukončení Všeobecné světové výstavy,“ komentoval výsledek výběrového řízení generální komisař Jiří F. Potužník, „v rámci průzkumu trhu jsme získali několik kladných vyjádření od různých developerských a vystavovatelských firem, ale nakonec nepřišla ani jedna nabídka odpovídající zadání výběrového řízení“.

Koncepce účasti ČR na EXPO 2015 je podmíněná vstupem soukromého sektoru, a zatímco o stavbu a nabytí pavilonu nikdo zájem neměl, na realizaci vnitřní části expozice se české firmy rozhodly podílet celkovou částkou přesahující již nyní částku 40 milionů korun.

Celkový rozpočet na realizaci národní účasti na EXPO 2015 Milán je schválen v intervalu 180-260 milionů korun, přičemž Vláda ČR rozhodla 20.12.2012 o investici 60 milionů korun a ve fondu KGK je hospodářský výsledek z EXPO 2010 ve výši 70 milionů korun.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Italská média zařadila pavilon České republiky na EXPO 2015 mezi TOP 5

Italská média zařadila pavilon České republiky na EXPO 2015 mezi TOP 5

Italská média zařadila mezi pět pavilonů doporučených k návštěvě i expozici České republiky a to hned za domácí pavilon Itálie. Na třetí pozici je Malajsie, dále Čína a TOP 5 uzavírá Izrael. Stěžejním tématem české expozice je voda a její čištění prostřednictvím nanotechnologií,“ píše internetový list Daringtodo, „v…

REKLAMA