REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Chrám sportu pro 43 000 diváků: Nouveau Stade de Bordeaux

To už je pořádná zakázka, a profesionálové z architektonického studia Herzog & de Meuron si to dobře uvědomovali. Není totiž moc větších projektů, na kterých se můžete podílet.

Ale vzhledem k tomu, že tato švýcarská architektonická kancelář, založená v roce 1978 už za sebou má na 460 úspěšných realizací, včetně letišť, univerzitních kampusů a bankovních domů, zhostila se náročného úkolu se ctí. Jestli něco vedoucí architekti Jacques Herzog a Pierre de Meuron umí, tak je to vyniknout originálním projektem v „soutěžní“ tlačenici. Projekt byl připraven architektonickým studiem Herzog & de Meuron jako 367 v pořadí.

Fáze projektu

návrh konceptu 06/2010 - 10/2010
schematický design 10/2010 - 05/2011
vývoj designu 05/2011 - 04/2012
zpracování dokumentace, plány 04/2012 - 10/2012
zajištění konstrukčních prací 10/2012 - 04/2015
Zahájení stavebních prací 02/01/2013
Položení základního kamene 15/04/2013
Slavnostní otevření 18/05/2015

Nouveau Stade de Bordeaux, který nahradil provozně zastaralý stadion Chaban-Delmas Jacques, je multifunkčním diváckým hledištěm, určeným primárně pro sledování sportovních utkání. Není to ale klasická „fotbalová kaplička“. Kromě vysoce prestižních událostí (v roce 2016 se tu odehraje pět zápasů Mistrovství Evropy ve fotbale) bude celý prostor zužitkován k pořádání nejrůznějších kulturních akcí, koncertů, mítinků a vystoupení.

Celé dílo bylo slavnostně otevřeno divákům i sportovcům 18. 5. 2015, a dosavadní rekord v návštěvnosti byl dosažen hned pět dní po otevření, při zahajovacím zápase FC Girondins de Bordeaux proti Montpellier Hérault SC, kdy se zde sešlo 40 275 fanoušků. Pojďme se podívat, čím je tedy realizovaný projekt tak kapacitně štědrého stadionu ve čtvrtmilionovém Bordeaux výjimečný.

Stadion pro diváky v číslech

Počet míst k sezení: 42 115 (max)
Kapacita míst, běžný provoz: 35 376
Bezbariérová místa: 125
VIP bussines místa: 3 431
VIP lóže: 60 / 1017
Hráči/ žurnalisté 52 / 232
Počet míst k sezení horní etáž: 23 452
Počet míst k sezení nižší etáž: 18 663
Standardní rozměry hřiště: 88 × 125 m
Hrací plocha celkem 7140 m²

Hned prvním bodem je jeho lokalizace. Nestojí totiž v centru, nebo v nějaké nuveau čtvrti, ale je situován do zelené parkové zóny obepínající město. Tady, obklopen bujnou zelení, stojí výrazný bílý objekt pravidelného čtvercového půdorysu, ale velmi nezvyklých proporcí. „Chtěli jsme v první řadě vytvořit něco úplně nového, skutečně expresivně vyjádřit fundamentální povahu zcela nové architektury,“ říkají návrháři. „Jednoduchý, čistý tvar objemu v kontrastu s lehkostí a otevřenou strukturou, která by vytvořila nový krajinný monument. Prostě kousek, který by elegantně zapadl do překrásné přírody kraje Bordeaux.“

Sama architektura stadionu kombinuje tři formující prvky: vlastní „kotlinu“, která je určena sportovcům a divákům; vnější halu, která obepíná prostor, ale svou otevřeností vytváří přechod mezi prostorem her a okolím; a za třetí výrazné pojetí celkového vzhledu.

Tyto tři prvky byly přetaveny do podoby nezaměnitelné stavby, která přes svoji monumentálnost působí lehkým a vzdušným dojmem, a stává se sama o sobě přirozeným středobodem prostoru. „Je to kombinace unikátní identity objektu spolu s nejvyšší možnou funkčností,“ dodávají architekti. „Jedná se o dílo s výrazným prvkem identity, umožňující propojení vlastní stavby s emociálními dimenzemi návštěvníků.“

A uvnitř? Hlediště se skládá ze dvou hlavních teras nad sebou, rozdělených dále do čtyř sektorů chráněných před nepřízní počasí střechou. Ta je sestavena z mnoha soustředných pruhů, ale strop přesto působí homogenním dojmem, a neruší při sledování hry. Střecha není uzavřena, což umožňuje prostup slunečního světla, ale sklon střechy zároveň zajišťuje neoslnění lidí v hledišti.

Symetrické členění „budovy obepínající hlediště“ umožnilo rozmístění zázemí po obvodu, počínaje občerstvením, kavárnami, obchody se suvenýry, ale také vymezenými přístupy do VIP lóží, media-roomu, zázemí pro sportovce a provoz, a také zcela bezproblémový bezbariérový přístup.

Dominantním prvkem zůstává lehkost, nevídaná u objektu takových proporcí. Dosaženo jí bylo množstvím nestejně dlouhých a nepravidelně posazených tenkých bílých sloupů, které podepírají vnější ochozy. Výsledný průsvitný objem otevřený do krajiny, maximální přístupnost, to vše transformuje Nouveau Stade de Bordeaux do podoby nové dominanty města.

Parametrizace

Název projektu: Nouveau Stade de Bordeaux
Lokalizace: Cours Jules Ladoumégues, Brodeaux, Francie
Architektonické studio: Herzog & de Meuron
Klient: ADIM Sud-Ouest, Mérignac,CPI SOMIFA
Náklady: 168 mil. euro
Vedení projektu: Jacques Herzog, Pierre de Meuron, Stefan Marbach
Projektový tým: Tobias Winkelmann, Paul Vantieghem, Thomas de Vries
Design Consultant: Herzog & de Meuron France SARL,
Elektrifikace, HVAC: Egis Bâtiments Sud-Ouest
Stavební dozor: Groupe 6, Grenoble
Krajinotvorba, zeleň: Michel Desvigne Paysagiste
Strukturální inženýring: Cabinet Jaillet-Rouby, Structures Ile de France
Údržba: Vinci Facilities
Akustika: IdB Acoustique
Osvětlení: Agence ON
Bezpečnostní poradce: Veritas France
Požární bezpečnost: SSI Coor
Plocha pozemku: 186 910 m²
Zastavěná plocha: 77 090 m²
Počet podlaží: 5
Provozně využitá plocha: 45 480 m²
Délka: 233 m
Šířka: 210 m
Výška budovy: 37 m
Hrubý objem budovy: 163 000 m³
Tribuny: 17 570 m²
Sportovní zázemí: 1 300m²
VIP 8 965 m²
Prostor pro média 1 150 (+ konferenční místnost 295 m², 250 míst)
Vnější prostor mimo hlediště/ vnější ochoz 13 335m² (0,26 m² na osobu)
Provozní administrativa: 395 m²
Komerční prostory 1780 m²
Technické zázemí 4 245 m²

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Atletický okruh do kopce? Originální sportoviště běžci ocenili

Atletický okruh do kopce? Originální sportoviště běžci ocenili

Pohyb přináší lidem radost, a pravidelná sportovní aktivita zlepšuje naše zdraví. Ale na druhé straně, jít si jen tak zaběhat na stadion, pokud tedy nejste vrcholový atlet v záběrovém tréninku před vrcholem sezóny, vlastně už tak zábavné není. Architekti ze studia Subarquitectura se s tím pokusili něco udělat.

Multifunkční dřevěný amfiteátr mezi historickými rozvalinami

Multifunkční dřevěný amfiteátr mezi historickými rozvalinami

Celé chilské město Valparaiso, obkružující svou rozlohou 400 kilometrů čtverečních příhodný záliv, je součástí Světového dědictví UNESCO od roku 2003. Sídlo s 600 000 stálými obyvateli je považováno za unikát, a to nejen z kulturního či architektonického hlediska. Koloniální charakter zástavby se tu mísí s moderními…

Koupaliště na Islandu: Bazén s výhledem na polární záři

Koupaliště na Islandu: Bazén s výhledem na polární záři

Geotermální energie je pro Island jasná volba. Teplo skryté pod zemí tu generuje 90 % produkované energie, a podílí se na vytápění 85 % všech domů. Termální prameny a geotermální čerpadlo teď navíc vyhřívá i nevšední otevřené koupaliště u vesničky Hofsós.

Pavilon FLOW - venkovní městský prostor pro každou příležitost

Pavilon FLOW - venkovní městský prostor pro každou příležitost

Jednoduchý a nenáročný nápad na výstavbu víceúčelového otevřeného pavilonu pro mládež v jiho-asijském univerzitním městečku je inspirací pro řadu podobných projektů po celém světě. „Dejme studentům prostor, oni už budou vědět co s ním,“ zněla teze architektů. A tak se stalo. Městský prostor, jehož účel tvoří lidé…

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Administrativní budova jako ideální příklad městského zemědělství

Nezaměnitelný a nepřehlédnutelný vzhled stavby, požadavek na urychlenou konstrukci a přitom zachování minimálních nákladů. Můžeme tedy říci, že trojice připomínek zadavatele stavby administrativní budovy nijak nevybočuje z průměrné „originality“ všech ostatních. S takto rozdanými kartami ale vietnamské studio H&P…

Studenti navrhovali podobu rekreační zóny Lovosic

Studenti navrhovali podobu rekreační zóny Lovosic

Zadáním letošního ročníku studenstké soutěže architektonického ateliéru HELIKA bylo navrhnout sportovně rekreační zónu města Lovosice. V porotě zasedli Ing. arch. Karel Thér, starostka města Lovosice Bc. Lenka Lízlová a Ing. arch. Pavlína Pospíšilová. Po podrobném prostudování odevzdaných návrhů se porota rozhodla…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA