REKLAMA
Hledat
Mapa cennemovitostí v ČR
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Papírové cihly? Recyklace odpadu dává vzniknout izolačnímu materiálu

Technologové na univerzitě ve španělském Jaen objevili, že je snadno možné řešit hned dva problémy naráz. Přebytek staré buničiny z papíren a čistírenských kalů z kanalizací se rozhodli sloučit, aby vytvořili netradiční stavební materiál. Tlačené „papírové“ cihly, které mohou posloužit jako vynikající tepelná izolace.
Papírové cihly? Recyklace odpadu dává vzniknout izolačnímu materiálu

Z nevyužitelného odpadu, který by bylo zapotřebí komplikovaně procesně zpracovat, vytvořit v rámci up-cyklace něco s hodnotou,“ tak přemýšlí v Jaen. Snížit podíl ukládaného odpadu na skládkách a jako příjemný bonus vyprodukovat i vůči přírodě šetrnou stavebninu. Potěší, že tenké cihly vyráběné z husté papírmaše a směsi jílů potřebují ke své výrobě jen velmi málo energie. Cihla sama má skutečně velmi skromný původ. Mezi dvě hlavní výrobní součásti totiž patří celulóza z papírenského závodu, kalová sedlina z čističek odpadních vod.

Tyto dvě komponenty se posléze mísí v daném poměru s jílem, a po dosažení patřičné hustoty jsou pod tlakem vytlačeny z nádrže v podobě dlouhé nudle. Ta je následně „naporcována“ a vypalována v peci. Komu daný výrobní postup nápadně připomíná hru s tvarovátkem na plastelínu, není daleko od pravdy, což připouští i sami Španělé. Pochopitelně, že „papírové“ cihly nikdy nedosáhnou stejného významu jako ty konvenční, pálené, ale díky své tepelné konduktivitě se zdají být ideálním izolačním materiálem.

Prozatím jsou profilovány na rozměry 3 x 1 x 6 centimetrů, ačkoliv se španělští technici stále snaží o produkci větších exemplářů. Problém, kterému čelí, je totiž poměrně značná křehkost, která dle legislativních měřítek pro stavební materiály nevyhovuje. V rámci svého praktického výzkumu se teď vynálezci soustředí i na využití dalších příhodných a netradičních materiálů: mláto po výrobě piva, výlisky z oliv a další odpady z čističek odpadních vod.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Jak třídíme plasty a jak se dále využijí?

Jak třídíme plasty a jak se dále využijí?

V druhé polovině dvacátého století došlo k obrovskému vzestupu použití plastů . Plasty se staly fenoménem naší doby. Jsou všude, plastové tašky a plastové obaly jsou toho příkladem. Rostoucí spotřeba plastů má svá negativa. Plasty zamořují krajinu, oceány, jejich rozklad na skládkách trvá v lepším případě i několik…

Z čeho se skládá domovní odpad?

Z čeho se skládá domovní odpad?

Pojem domovní odpad není definován v žádném českém právním předpisu. Přesto je v praxi tento pojem často užíván. Za domovní odpad je považován odpad z domácností a z činností spojených s úklidem obytných objektů. Je to tedy běžný odpad z denního provozu domácností, který je odkládán do sběrných nádob přistavených na…