"Revitalizací areálu klášterů získává Český Krumlov v historických objektech moderní kulturně-vzdělávací centrum," řekla manažerka vnějších vztahů společnosti Kláštery Český Krumlov Vladana Bílková.
Návštěvníci si mohou v areálu prohlédnout výstavy věnované středověkému klášteru minoritů, umění a lidským dovednostem a výstavu o životě klarisek nebo pivovarnictví. Součástí areálu jsou i řemeslné dílny - kovářské, knihtiskařské nebo sklářské a lidé se při prohlídce dostanou i pod historickými krovy klášterů. K zajímavostem patří i venkovní mini expozice orloje či jeřábu.
Kláštery v Českém Krumlově budou nabízet programy pro odbornou i laickou veřejnost po celý rok. "Cílem je zprostředkovat návštěvníkům, zvláště pak rodinám s dětmi, klášterní život, kulturu, historii a umění daného období," řekla Bílková a doplnila, že program začne během adventu.
Město schválilo projekt obnovy klášterů v září 2008, o dva roky později podepsal tehdejší ministr kultury Václav Riedlbauch rozhodnutí o udělení dotace z Integrovaného operačního programu. "Dnes se můžeme jen domnívat, zda je (areál) stejně krásný jako v době svého vzniku. Pevně však věřím, že z celého areálu bude cítit nová energie. Energie, kterou dílu dodaly stovky lidí, kteří na něm pracovali. Věřím, že na výsledek své práce budou hrdí po zbytek svého života,“ uvedl starosta města Dalibor Carda (ČSSD).
Obnovu klášterů provázely od začátku problémy. Úzké zájmové skupiny se podle Cardy snažily projekt obstrukcemi zastavit a s areálem naložit jiným způsobem. Radní proto opakovali výběrové řízení, několikrát se tak zpozdil termín dokončení rekonstrukce.
Prostory českokrumlovských klášterů sloužily od roku 1950 po nuceném zrušení konventu minoritů jako sklady nebo vojenské učiliště, byly tam i třídy základní umělecké školy a sociální byty. Do zahájení rekonstrukce sídlila v několika místnostech areálu také pobočka pojišťovny, směnárna, obchod s použitým textilem, ostatní místnosti byly ve velmi špatném stavu.
Sdílet / hodnotit tento článek