Zaujal rovněž vliv staveb Alejandra Aravenana na formování společnosti a mezilidských vztahů a na technologické inovace. "Porota vybrala architekta, který prohlubuje naše chápání toho, co je skutečně výjimečný návrh. Alejadro Aravena je průkopníkem spolupracujícího přístupu, jehož výsledkem je silná architektura, která zrcadlí i výzvy 21. století. Jeho stavby poskytují ekonomické příležitosti těm méně privilegovaným, zmírňují důsledky přírodních katastrof, snižují spotřebu energie a vytvářejí přátelský veřejný prostor. Jeho inovativní a inspirativní architektonické dílo je důkazem, že stavba dokáže zlepšovat lidské životy," uvedli porotci ve svém prohlášení.
Aravena je v pořadí 41. laureátem Pritzkerovy ceny, o níž se někdy hovoří jako o obdobě Nobelových cen na poli architektury. Loni cenu získal německý architekt Frei Otto.
Aravena se v posledních 20 letech prosadil zejména díky návrhům školních budov a zařízení, ať už to byla sídla lékařské fakulty, matematické fakulty a školy architektury v Santiagu de Chile nebo koleje univerzity St. Edward’s v texaském Austinu. V roce 2006 stál u zrodu tvůrčí iniciativy Elemental, z níž se postupně stalo uznávané studio zaměřující se na projekty v oblasti infrastruktury, dopravy, veřejných prostor a bydlení.
Studio Elemental a jeho lídr Aravena se snaží ve spolupráci s vládními úřady a samosprávou navrhovat například nejrůznější systémy nízkorozpočtového sociálního bydlení tak, aby důstojný byt mohly získat i ty nejchudší vrstvy obyvatelstva. Dbá přitom na trvalou udržitelnost a ekologii.
Aravena bude svou vizi prosazovat i jako prezident letošního benátského architektonického bienále, které se koná od konce května do konce listopadu.
ESTAV.cz pro vás chystá podrobný článek o Aravenově díle. Již brzy.
Sdílet / hodnotit tento článek