REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Nejvyšší ocenění za architekturu Pritzkerovu cenu získal Chilan Alejandro Aravena

Prestižní Pritzkerovu cenu, která je považována za jedno z nejvýznamnějších ocenění v oboru architektury, získal letos Chilan Alejandro Aravena. Porota osmačtyřicetiletého tvůrce ocenila zejména za jeho projekty veřejných budov a sociálního bydlení, při jejichž navrhování programově klade důraz na ekologickou udržitelnost.
Matematická fakulta, Santiago, Chile

Zaujal rovněž vliv staveb Alejandra Aravenana na formování společnosti a mezilidských vztahů a na technologické inovace. "Porota vybrala architekta, který prohlubuje naše chápání toho, co je skutečně výjimečný návrh. Alejadro Aravena je průkopníkem spolupracujícího přístupu, jehož výsledkem je silná architektura, která zrcadlí i výzvy 21. století. Jeho stavby poskytují ekonomické příležitosti těm méně privilegovaným, zmírňují důsledky přírodních katastrof, snižují spotřebu energie a vytvářejí přátelský veřejný prostor. Jeho inovativní a inspirativní architektonické dílo je důkazem, že stavba dokáže zlepšovat lidské životy," uvedli porotci ve svém prohlášení.

Aravena je v pořadí 41. laureátem Pritzkerovy ceny, o níž se někdy hovoří jako o obdobě Nobelových cen na poli architektury. Loni cenu získal německý architekt Frei Otto.

Aravena se v posledních 20 letech prosadil zejména díky návrhům školních budov a zařízení, ať už to byla sídla lékařské fakulty, matematické fakulty a školy architektury v Santiagu de Chile nebo koleje univerzity St. Edward’s v texaském Austinu. V roce 2006 stál u zrodu tvůrčí iniciativy Elemental, z níž se postupně stalo uznávané studio zaměřující se na projekty v oblasti infrastruktury, dopravy, veřejných prostor a bydlení.

Studio Elemental a jeho lídr Aravena se snaží ve spolupráci s vládními úřady a samosprávou navrhovat například nejrůznější systémy nízkorozpočtového sociálního bydlení tak, aby důstojný byt mohly získat i ty nejchudší vrstvy obyvatelstva. Dbá přitom na trvalou udržitelnost a ekologii.

Aravena bude svou vizi prosazovat i jako prezident letošního benátského architektonického bienále, které se koná od konce května do konce listopadu.

ESTAV.cz pro vás chystá podrobný článek o Aravenově díle. Již brzy.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Skeptický architekt s touhou změnit svět k lepšímu získal Pritzkerovu cenu

Skeptický architekt s touhou změnit svět k lepšímu získal Pritzkerovu cenu

Aravena se značně odlišuje od čtyřiceti předcházejících laureátů prestižní „Nobelovky za architekturu“, tedy Pritzkerovy ceny. Čím? Možná už tím, že nemá potřebu vyzvedávat hloubku zhruba padesátky vizuálně strhujících realizací svých projektů po celém světě, ale raději zdůrazňuje svou architektonicky ne tolik…

REKLAMA