REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata

Z neviditelného viditelným: Stavební materiál prozradí poškození změnou barvy

Mikro-praskliny a drobné trhliny v pevném povrchu nosných zdí nebo na betonových pilířích nejsou často vidět, až do momentu, kdy už je pozdě na nápravu stavu. Výzkumníci z Illinoiské univerzity (UoI) v Urbana-Champaign se proto pustili do úpravy stavebních materiálů na molekulární úrovni.
Polymery

Výsledkem jsou stavební materiály, které jdou doslova s barvou ven. Mají v sobě totiž integrovány speciální indikátorové polymery, které v případě narušení barevnou změnou povrchu jasně naznačí, že dosud netušený problém hlodá pod povrchem. Barevné indikátory je přitom možné zapracovat do tvořeného stavebního materiálu buď hloubkově, nebo povrchově (zevním nástřikem).

Barevná změna povrchu pak může upozornit na poškrábání, praskliny nebo pnutím namáhaný povrch. Inženýři díky tomuto inovativnímu opatření mohou přesněji určit problematické oblasti ještě před tím, než se situace stane neřešitelnou. Tento systém včasného varování si přitom do stavebnictví hledal cestu dlouho. S primárním využitím barevných polymerů se počítalo spíše při konstrukcích letadel, kosmických modulů a případně pak v tělesech ropovodů.

Užité polymery jsou v principu citlivé a náchylné k poškození, jejich integritu a funkčnost mohou narušit i docela nepatrné praskliny a otřesy,“ říká Nancy Sottos (UoI). Výzkumníci je proto uzavřeli do mikrokapslí z epoxydové pryskyřice a na změnu pH citlivého barviva. Když dojde k narušení povrchu, narušené polymery reagují se složkami obalu mikrokapsule, což se projeví dramatickou barevnou změnou.

K vyvolání barevné změny povrchu přitom stačí narušení zhruba 5 % hloubkově uložených indikátorových polymerů. S pomocí této technologie je možné odhalit vnitřní praskliny a mikrotrhliny do velikosti 10 mikrometrů.

Sdílet / hodnotit tento článek

Související témata

Mohlo by vás zajímat

Průhledné dřevo vytvořili ve Švédsku. Nahradí sklo?

Průhledné dřevo vytvořili ve Švédsku. Nahradí sklo?

Dřevo je bezpochyby úžasným materiálem: je relativně levné dostupné, z principu obnovitelné a má široké využití. Švédský Královský Institut technologie (KTH) se přesto rozhodl aplikovatelnost dřeva ve stavebnictví ještě zvýšit, a ve svých laboratořích vytvořil průhledné dřevo.

REKLAMA