Zařízení na energetické využití odpadu dostalo minulý týden opět stavební povolení, které vydal Středočeský kraj. Mělo pracovat už od letošního ledna, ale jeho zprovoznění zpozdily žaloby ekologických aktivistů.
"Předkomplexní zkoušky slouží k tomu, abychom vyzkoušeli, zda jednotlivé technologické celky splňují náročné parametry, které byly zadány v projektu," uvedl Veselý. Teprve poté může byl dílo převzato od dodavatele, firmy ČKD Praha DIZ, a zahájen zkušební provoz, který městská teplárna plánuje na léto.
Zapálení odpadu je podle Veselého komplikovaný proces, neboť kotle a jejich vyzdívky se musí nejdříve předehřát na 850 stupňů Celsia, což trvá zhruba 14 hodin. Teprve poté se zapálí odpad, jehož výhřevnost je téměř srovnatelná s hnědým uhlím. Testuje se také zařízení na čištění spalin, které při spalování vznikají. "Bez toho bychom si nemohli vůbec dovolit odpad spalovat," uvedl. Zkoušky kotle budou trvat čtyři až šest týdnů, v obdobné režimu budou pracovat i další technologická zařízení, například turbína.
Spalovna, která bude mít životnost 35 let, spotřebuje ročně až 95 000 tun komunálního odpadu z Plzeňského kraje, kde ho vzniká přibližně 250 000 tun ročně. Má už smlouvy se svozovými firmami na veškeré palivo a zaměstnává 36 lidí. Její ekonomická návratnost je odhadovaná na 15 let. Veškerý zisk z prodeje energií a plateb za odpad půjde do provozu, obnovy a servisu zařízení. "Jde o službu obyvatelstvu," řekl vedoucí projektu spalovny Vlastimil Borecký. Připomněl, že v roce 2024 bude v ČR zakázáno skládkování komunálního odpadu.
Zařízení bude teplem zásobovat především největší plzeňské sídliště Lochotín. K němu je už vybudován šestikilometrový horkovod, který je připravený k provozu. Elektřina ze spalovny bude dodávána do rozvodné sítě.
Sdílet / hodnotit tento článek