Středočeští zastupitelé by v příštích týdnech měli přijmout usnesení, které studii odmítne a naopak podpoří hledání dalších řešení, jež by ochránila majetek na dolním toku Berounky. Na dnešním setkání starostů z povodí Berounky, odborníků a zástupců Středočeského kraje to uvedl hejtman Miloš Petera (ČSSD).
Studie, kterou si nechává zpracovat Středočeský kraj, by měla být hotova na podzim. Jednou z jejích priorit je řešení ochrany na dolním toku Berounky. Podle krajského náměstka pro životní prostředí Marka Semeráda z ní vyplynou konkrétní návrhy úprav toků i jejich okolí i odhadované náklady. "Bude se jednat o přírodě blízká opatření," uvedl dnes Semerád.
Jednou z možností jsou například revitalizační opatření na přítocích. Vliv má také způsob hospodaření zemědělců a lesníků. Podle hejtmana je jedním z problémů regionu velká výstavba, čímž vznikají zpevněné plochy. Z nich pak voda stéká a musí být někam odváděna. "My potřebujeme, aby ta voda zůstala v krajině," řekl hejtman. Problémem jsou i pole s nevhodnou volbou plodin, ze kterých voda stéká.
Obce na dolním toku Berounky přivítaly i studii Povodí Vltavy, jež by je ochránila až před stoletou povodní. Vybudování by mělo stát asi pět miliard korun. Ochránila by zhruba 3300 obyvatel a majetek v hodnotě 30 miliard korun. Rozloha nádrže by podle studie byla mezi 979 a 1006 hektary. Proti vzniku nádrže ale podepsaly tisíce lidí z oblasti horního toku Berounky petici. "Studie ničí socioekonomický rozvoj této oblasti," řekl na dnešním setkání starosta obce Skryje Stanislav Kužel.
Výstavbu přehrady by případně v budoucnosti musela projednat vláda a další správní orgány, Povodí Vltavy o jejím uskutečnění nerozhoduje. Podle generálního ředitele Povodí Vltavy Petra Kubaly další rozpracování studie zatím není v plánu. Úkolem studie bylo prověřit možnosti ochrany, ale také to, které aspekty jsou pro obce nepřijatelné. Jde například o vysídlení některých nemovitostí a vystěhování zhruba 80 stálých obyvatel. "Studie jednoznačně ukázala, co je nutné ještě řešit," dodal ředitel.
Povodí loni například dokončilo revitalizaci řeky Loděnice u Nenačovic, podílí se i na vzniku retenčních nádrží. Tato opatření mají spíše lokální charakter. Nyní se další podobná opatření připravují například v okolí Tetína na Berounsku.
Sdílet / hodnotit tento článek