REKLAMA
Hledat
Nový stavební zákon
estav.tvnový videoportál
Všechna témata
Rekonstrukce panelového bytu více o tématu

Rekonstrukce panelového bytu – bourací práce a řezání panelu

Koupě vlastního bydlení je pro mladé lidi vždy velká investice a zásadní životní krok. Mladý pár vás seznámí s úvahami a úskalími, jakými si při realizaci vlastního bydlení prošel. Někdy je lepší pořídit si zdánlivě „nejošklivější“ byt před rekonstrukcí, než žít s kompromisy po částečných úpravách původních majitelů. Rekonstrukcí, kterou si řídíte sami, můžete získat i v paneláku bydlení dle svých představ. Dnes se podíváme na bourání příček a řezání do panelů.

A je to tady! Konečně jsme dostali stavební povolení. Teď teprve může začít „demolice“. I když jsme se těšili, až to půjde všechno dolů, měli jsme i trochu strach jak to dopadne. Nosná stěna je holt nosná (o tom co jsme si s bytem vymysleli jste mohli číst v předchozím článku).

Jedná se o montovaný panelový systém krabicové konstrukce s příčnými nosnými stěnami a podélnými ztužujícími stěnami. Vnitřní příčky jsou zděné z plných cihel o tloušťce 6,5 cm v kombinaci s montovanými umakartovými deskami.

Umakartové jádro šlo vybourat rychle

Než jsme se pustili do rozšíření otvoru v nosném železobetonovém stěnovém panelu, demontovali jsme umakartové jádro a oškrábali starou malbu ze stěn. Po odstranění podhledu a podlahy v koupelně a na záchodě jsme se nestačili divit. Výškový rozdíl podlah jsme trochu očekávali, ale až tak velký tedy ne a co se týká prostoru nad podhledem, tam dělníci, kteří stavěli tento panelák, ukryli menší skládku.

Další bourání konzultujte se statikem!

Jak už jsem se zmínila v minulém příspěvku, nacházíme se v Královehradeckém kraji. Pro tento kraj je typické, že panelové domy byly stavěny ze železobetonových dutinových panelů. Ani v našem případě tomu nebylo jinak. Nejen tento fakt zapříčinil, že nový otvor bude muset být podepřen nosným rámem. Váhu měla také skutečnost, že jsme chtěli otvor rozšiřovat u kraje panelu. Po konzultaci se statikem nám bylo doporučeno, že máme otvor vyříznout. V případě jiného způsobu bourání prý nelze zajistit celistvost a spolehlivost konstrukcí v okolí. Rozhodli jsme se tedy pro vodou chlazenou pilu s diamantovým kotoučem. Jelikož řezání do nosného panelu tak vysokého objektu není žádná sranda, bylo potřeba najít člověka, který s tím už má zkušenosti. Naštěstí se nám podařilo najít opravdu šikovného. Byl rychlý a pečlivý. Ani sousedi si moc nestěžovali na hluk, kterého se tak obávali.

Před započetím bourání bylo potřeba podepřít stropy stojkami a utěsnit spáry v okolí řezání, aby nedošlo k protečení vody k sousedovi pod námi. Následně se vyvrtaly menší pomocné kruhové otvory a mohlo se začít. Celková plocha, která se musela vyříznout, se rovnala 1,78 m2. Panel se nevyřízl v jednom kuse, ale po částech, kvůli následné manipulaci. Jako ochrana proti hluku a otřesu při padání vyříznutých částí byly použity pneumatiky. Celý proces i s přípravou trval dva dny.

Zdroj: Ing. arch. Vojtěch Peterka

Po vyříznutí panelu se daný otvor zaměřil a podle toho se vyrobil nosný rám. Rám byl vytvořen z ocelových U profilů. Ke spojení jednotlivých profilů došlo až na místě koutovými svary kolem celého styku. K propojení rámu a železobetonového panelu byly použity ocelové kotvy M12. Po instalaci se ocelová konstrukce opatřila protipožárním nátěrem. Abychom měli jistotu, že je vše v pořádku, bylo potřeba, aby se na výsledek přišel podívat statik ještě jednou před zakrytím.

Zbytek bourání už jsme zvládli sami. Kvůli plánovanému rozšíření koupelny bylo potřeba zbourat příčku mezi kuchyní a chodbou. Na to stačila větší palice a za pár minut byla celá příčka dole. Na poslední chvíli jsme se rozhodli pro posunutí dveří z chodby do menší ložnice, aby se nám za ně vešla šatní skříň. Zde jsme kromě palice použili úhlovou brusku neboli  „flexu“.  Od ní se trochu víc prášilo, ale taky to šlo vcelku rychle.

Po vyčištění bytu od suti se nám naskytl pohled na vzdušný světlý prostor. Trochu jsme zalitovali, že ho zase budeme muset zastavět. Celé bourání proběhlo relativně v klidu a jsme rádi, že to přežili i naši sousedi a stále nás ještě zdraví. Ve zdraví.

Sdílet / hodnotit tento článek

Další kapitoly tématu „Rekonstrukce panelového bytu

  1. Rekonstrukce panelového bytu – koupě bytu a plánování úprav
  2. Rekonstrukce panelového bytu – bourací práce a řezání panelu
  3. Rekonstrukce panelového bytu – sádrokartony a instalace
  4. Rekonstrukce panelového bytu – koupelna, obkládání, štukování a pokládka podlahy
  5. Rekonstrukce panelového bytu – nábytek, dveře, svítidla a doplňky

Mohlo by vás zajímat

Foto: MOODEN flat

Malé byty jsou stále v kurzu. Jak v nich žít?

V době, kdy se ceny bytů i nájmů ve městech dostávají do astronomických výšek, uvažuje podle sociologických výzkumů řada lidí o sdíleném bydlení či pořízení alespoň malého bytu či garsoniéry. Novým trendům se přizpůsobují také interiérový designéři.

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

Rekonstrukce bytu z první republiky: Sondy, bourací práce, pohledové zdivo

V předešlém článku tohoto seriálu jsme se zabývali koupí prvorepublikové nemovitosti, předpokládaným rozsahem rekonstrukce či přípravnými projekčními pracemi. V tomto díle se již pustíme do vlastní rekonstrukce, která začala postupně zodpovídat spoustu předem nevyjasněných záležitostí. Podívejte se na demoliční práce…

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Rekonstrukce panelákového bytu. Skok ze socialismu do 21. století – první díl

Standa bydlí v panelákovém bytě pražského sídliště Stodůlky. Konkrétně tento dům byl dostavěn v roce 1990 a současný vlastník byt koupil před šestnácti lety. Pro své zájmy a priority nikdy neměl ani pomyšlení na to, že by se pustil do nějaké, byť třeba pouze částečné rekonstrukce. A to i přesto, že byt zůstal po…

E-book: Příručky ZDARMA!

Příručka Jak koupit bydlení

Jak koupit bydlení

Pomocník při koupi domu, bytu, pozemku.

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Příručka Nový stavební zákon srozumitelně

Poradíme s vyřízením stavebního povolení

Partner tématu

Nejnovější články

REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA
REKLAMA